Augusta Adventure Fest
3 Nov 2018
Results
Details
 
Contact
Augusta Adventure Race
Adventure Warrior
2km Ocean Swim
15km Ocean Paddle
15km Trail Run
35km MTB
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Page 1 of 1 (47 items)
Fav
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Time Behind Cat
Gender
Gen Pos
Country
Swim
Run
MTB
Paddle
Pace
Swim
Pace
O/Pos
C/Pos
Paddle
Pace
O/Pos
C/Pos
Run
Pace
O/Pos
C/Pos
MTB
Pace
O/Pos
C/Pos
1
5
Dougal ALLAN
Dougal ALLAN #5
Male Prime (18-39)
04:11:57
04:11:57
1
(1)
Prime (18-39)
1
Male
1
NZL
3:45 min/km
00:28:55
14:27 min/km
5
3
01:16:01
5:04 min/km
5
3
01:11:58
4:14 min/km
1
1
01:15:01
28.0 km/h
1
1
2
313
Ski And Me
Ski And Me #313
Male Male Team
04:32:42
04:32:42
1
(2)
Male Team
1
Male
2
AUS
Allan Holmes
Allan Holmes
Allan Holmes
Jonas Blandford
4:04 min/km
00:30:52
15:26 min/km
11
2
01:14:52
4:59 min/km
4
2
01:16:48
4:31 min/km
2
1
01:30:08
23.3 km/h
6
1
3
7
Matt COUTTS
Matt COUTTS #7
Male Prime (18-39)
04:35:29
04:35:29
2
(3)
Prime (18-39)
2
00:23:32
Male
3
AUS
4:06 min/km
00:28:52
14:26 min/km
4
2
01:10:24
4:41 min/km
2
1
01:25:15
5:00 min/km
7
4
01:30:58
23.1 km/h
7
2
4
16
Bart HOLLEMANS
Bart HOLLEMANS #16
Male Veteran (40-49)
04:42:27
04:42:27
1
(4)
Veteran (40-49)
1
Male
4
AUS
4:12 min/km
00:34:06
17:03 min/km
19
6
01:30:21
6:01 min/km
23
7
01:18:25
4:36 min/km
3
1
01:19:34
26.4 km/h
2
1
5
34
Paul GARDNER
Paul GARDNER #34
Male Veteran (40-49)
04:44:11
04:44:11
2
(5)
Veteran (40-49)
2
00:01:43
Male
5
AUS
4:14 min/km
00:31:54
15:57 min/km
13
3
01:21:17
5:25 min/km
16
3
01:24:33
4:58 min/km
6
2
01:26:25
24.3 km/h
4
2
6
29
Kristen GADSDON
Kristen GADSDON #29
Female Veteran (40-49)
04:51:03
04:51:03
1
(1)
Veteran (40-49)
1
Female
1
AUS
4:20 min/km
00:30:47
15:23 min/km
9
1
01:24:43
5:38 min/km
18
1
01:27:12
5:07 min/km
10
1
01:28:20
23.8 km/h
5
1
7
14
Pete GILL
Pete GILL #14
Male Veteran (40-49)
04:57:29
04:57:29
3
(6)
Veteran (40-49)
3
00:15:01
Male
6
AUS
4:26 min/km
00:33:17
16:38 min/km
18
5
01:21:21
5:25 min/km
17
4
01:29:05
5:14 min/km
11
4
01:33:45
22.4 km/h
12
4
8
25
Robert LIM
Robert LIM #25
Male Vintage (50-59)
05:01:24
05:01:24
1
(7)
Vintage (50-59)
1
Male
7
AUS
4:29 min/km
00:29:39
14:49 min/km
7
1
01:18:27
5:13 min/km
8
1
01:38:56
5:49 min/km
23
3
01:34:20
22.3 km/h
13
1
9
33
Brett EDELMAN
Brett EDELMAN #33
Male Veteran (40-49)
05:01:47
05:01:47
4
(8)
Veteran (40-49)
4
00:19:19
Male
8
AUS
4:30 min/km
00:28:52
14:26 min/km
3
1
01:30:13
6:00 min/km
22
6
01:30:59
5:21 min/km
13
5
01:31:41
22.9 km/h
9
3
10
32
Jason BRESANELLO
Jason BRESANELLO #32
Male Prime (18-39)
05:02:30
05:02:30
3
(9)
Prime (18-39)
3
00:50:33
Male
9
AUS
4:30 min/km
00:30:20
15:10 min/km
8
4
01:13:05
4:52 min/km
3
2
01:37:02
5:42 min/km
21
6
01:42:02
20.6 km/h
16
4
11
28
Dan BAYLISS
Dan BAYLISS #28
Male Prime (18-39)
05:03:15
05:03:15
4
(10)
Prime (18-39)
4
00:51:18
Male
10
AUS
4:31 min/km
00:38:46
19:23 min/km
28
7
01:29:44
5:58 min/km
20
4
01:21:26
4:47 min/km
4
2
01:33:18
22.5 km/h
11
3
12
30
Nick WALKER
Nick WALKER #30
Male Veteran (40-49)
05:04:23
05:04:23
5
(11)
Veteran (40-49)
5
00:21:55
Male
11
AUS
4:32 min/km
00:35:59
17:59 min/km
23
8
01:19:45
5:19 min/km
9
1
01:25:35
5:02 min/km
9
3
01:43:02
20.4 km/h
17
6
13
302
Where's The Finish
Where's The Finish #302
Male Male Team
05:05:35
05:05:35
2
(12)
Male Team
2
00:32:53
Male
12
AUS
Paul Hanson
Brendan Dorricott
Warren Mcclintock
Dylan Hanson
4:33 min/km
00:37:00
18:30 min/km
25
5
01:20:41
5:22 min/km
15
4
01:34:44
5:34 min/km
18
3
01:33:09
22.5 km/h
10
2
14
20
Michael SWAIN
Michael SWAIN #20
Male Veteran (40-49)
05:14:28
05:14:28
6
(13)
Veteran (40-49)
6
00:32:00
Male
13
AUS
4:41 min/km
00:35:50
17:55 min/km
20
7
01:29:29
5:57 min/km
19
5
01:32:28
5:26 min/km
15
6
01:36:39
21.7 km/h
15
5
15
314
The Smoke Runner's
The Smoke Runner's #314
Male Male Team
05:20:04
05:20:04
3
(14)
Male Team
3
00:47:22
Male
14
AUS
Jayden Edwards
Robin Sharp
Lee Freeman
Craig Beswick
4:46 min/km
00:32:13
16:06 min/km
15
3
01:38:46
6:35 min/km
27
5
01:25:23
5:01 min/km
8
2
01:43:40
20.3 km/h
18
3
16
308
Booze Hounds
Booze Hounds #308
Mixed Mixed Team
05:20:55
05:20:55
1
(1)
Mixed Team
1
Mixed
1
AUS
Matt Tonner
Caroline Kuiper
Matt Tonner
Matt Tonner
4:47 min/km
00:29:13
14:36 min/km
6
1
01:20:27
5:21 min/km
14
3
01:54:58
6:45 min/km
31
5
01:36:16
21.8 km/h
14
3
17
26
Adrian NICOLL
Adrian NICOLL #26
Male Vintage (50-59)
05:22:57
05:22:57
2
(15)
Vintage (50-59)
2
00:21:32
Male
15
AUS
4:49 min/km
00:32:09
16:04 min/km
14
2
01:29:59
5:59 min/km
21
3
01:33:21
5:29 min/km
16
1
01:47:26
19.5 km/h
24
3
18
316
Riverdogs
Riverdogs #316
Mixed Mixed Team
05:23:41
05:23:41
2
(2)
Mixed Team
2
00:02:45
Mixed
2
AUS
Michelle Coulthart
Alan Coulthart
Sarah Blunt
Dave Blunt
4:49 min/km
00:47:12
23:36 min/km
37
6
01:20:01
5:20 min/km
12
2
01:31:11
5:21 min/km
14
1
01:45:16
19.9 km/h
22
5
19
310
Narwhals
Narwhals #310
Male Male Team
05:27:36
05:27:36
4
(16)
Male Team
4
00:54:54
Male
16
AUS
Rob Wallwork
Steven Standing
John Wray
Barry Ashwin
4:53 min/km
00:36:04
18:02 min/km
24
4
01:17:46
5:11 min/km
7
3
01:35:09
5:35 min/km
19
4
01:58:36
17.7 km/h
31
7
20
319
Wonder Girls
Wonder Girls #319
Female Female Team
05:28:56
05:28:56
1
(2)
Female Team
1
Female
2
AUS
Tara Smith
Janet Smith
Janet Smith
Tara Smith
4:54 min/km
00:31:26
15:43 min/km
12
1
01:17:09
5:08 min/km
6
1
01:29:52
5:17 min/km
12
1
02:10:28
16.1 km/h
35
1
21
317
Magic Mars
Magic Mars #317
Mixed Mixed Team
05:31:25
05:31:25
3
(3)
Mixed Team
3
00:10:29
Mixed
3
AUS
Narelle Alstad
Sharon Turner
Andrew Alstad
Matt Turner
4:56 min/km
00:44:12
22:06 min/km
32
4
01:19:46
5:19 min/km
10
1
01:56:04
6:49 min/km
33
6
01:31:22
23.0 km/h
8
2
22
8
Brad JOHNSTON
Brad JOHNSTON #8
Male Prime (18-39)
05:32:51
05:32:51
5
(17)
Prime (18-39)
5
01:20:54
Male
17
AUS
4:58 min/km
00:32:29
16:14 min/km
17
5
01:40:12
6:40 min/km
28
6
01:36:21
5:40 min/km
20
5
01:43:47
20.2 km/h
19
5
23
31
David CALEY
David CALEY #31
Male Vintage (50-59)
05:33:21
05:33:21
3
(18)
Vintage (50-59)
3
00:31:57
Male
18
AUS
4:58 min/km
00:40:40
20:20 min/km
30
4
01:19:48
5:19 min/km
11
2
01:46:16
6:15 min/km
25
4
01:46:35
19.7 km/h
23
2
24
315
Three Men And A Little Lady
Three Men And A Little Lady #315
Mixed Mixed Team
05:35:29
05:35:29
4
(4)
Mixed Team
4
00:14:33
Mixed
4
AUS
Daniel Smith
Ann-Marie Moyles
Esteban Hernandez
Mark Lucey
5:00 min/km
00:38:19
19:09 min/km
26
3
01:41:30
6:46 min/km
30
5
01:53:18
6:39 min/km
28
4
01:22:21
25.5 km/h
3
1
25
13
Adam COUSINS
Adam COUSINS #13
Male Veteran (40-49)
05:39:05
05:39:05
7
(19)
Veteran (40-49)
7
00:56:37
Male
19
AUS
5:03 min/km
00:32:15
16:07 min/km
16
4
01:36:49
6:27 min/km
26
8
01:40:18
5:54 min/km
24
7
01:49:41
19.1 km/h
25
7
26
6
Benjamin ASHFORD
Benjamin ASHFORD #6
Male Prime (18-39)
05:40:12
05:40:12
6
(20)
Prime (18-39)
6
01:28:14
Male
20
AUS
5:04 min/km
00:35:57
17:58 min/km
22
6
01:45:27
7:01 min/km
33
7
01:21:53
4:49 min/km
5
3
01:56:53
18.0 km/h
29
6
27
312
Uon Wolf Pack
Uon Wolf Pack #312
Male Male Team
05:47:31
05:47:31
5
(21)
Male Team
5
01:14:49
Male
21
Bradley Thompson
Geoff Mcfadden
Dean Gardiner
5:11 min/km
00:45:35
22:47 min/km
35
7
01:05:27
4:21 min/km
1
1
02:00:52
7:06 min/km
35
7
01:55:36
18.2 km/h
28
5
28
305
Gunnar A Team
Gunnar A Team #305
Male Male Team
06:05:13
06:05:13
6
(22)
Male Team
6
01:32:31
Male
22
AUS
Paul Robinson
Gunnar Vikingur
Graham Ford
John Whitehand
5:27 min/km
00:39:34
19:47 min/km
29
6
01:42:18
6:49 min/km
31
6
01:58:07
6:56 min/km
34
6
01:45:13
20.0 km/h
21
4
29
304
Salt Water Heros
Salt Water Heros #304
Male Male Team
06:06:27
06:06:27
7
(23)
Male Team
7
01:33:45
Male
23
AUS
Paul Newsome
Mal Lowther
Tony Walker
Graeme Kelly
5:28 min/km
00:26:46
13:23 min/km
1
1
01:46:40
7:06 min/km
34
7
01:55:30
6:47 min/km
32
5
01:57:29
17.9 km/h
30
6
30
24
Doug FAIRALL
Doug FAIRALL #24
Male Vintage (50-59)
06:06:30
06:06:30
4
(24)
Vintage (50-59)
4
01:05:05
Male
24
AUS
5:28 min/km
00:38:43
19:21 min/km
27
3
01:33:13
6:12 min/km
25
4
01:53:33
6:40 min/km
29
5
02:01:00
17.4 km/h
32
5
31
301
No Regrets
No Regrets #301
Mixed Mixed Team
06:11:54
06:11:54
5
(5)
Mixed Team
5
00:50:58
Mixed
5
AUS
Lou-Ann Bottomley
Donna Williamson
Declan Bottomley
Mark Williamson
5:33 min/km
00:48:22
24:11 min/km
38
7
01:49:06
7:16 min/km
36
7
01:49:36
6:26 min/km
27
3
01:44:48
20.0 km/h
20
4
32
12
Claire O'BRIEN-SMITH
Claire O'BRIEN-SMITH #12
Female Prime (18-39)
06:17:38
06:17:38
1
(3)
Prime (18-39)
1
Female
3
AUS
5:38 min/km
00:45:15
22:37 min/km
34
1
02:05:41
8:22 min/km
37
1
01:34:20
5:32 min/km
17
1
01:52:20
18.7 km/h
27
1
33
303
Karridale And Qld Crew 2
Karridale And Qld Crew 2 #303
Mixed Mixed Team
06:26:03
06:26:03
6
(6)
Mixed Team
6
01:05:08
Mixed
6
AUS
Jaxon Nettelbeck
Sue Manning
Brett Nettelbeck
Brett Wilkinson
5:45 min/km
00:44:39
22:19 min/km
33
5
01:46:58
7:07 min/km
35
6
01:48:40
6:23 min/km
26
2
02:05:45
16.7 km/h
34
7
34
27
Paul PREE
Paul PREE #27
Male Vintage (50-59)
06:27:30
06:27:30
5
(25)
Vintage (50-59)
5
01:26:05
Male
25
AUS
5:47 min/km
00:47:06
23:33 min/km
36
5
02:10:15
8:41 min/km
38
5
01:38:12
5:46 min/km
22
2
01:51:55
18.8 km/h
26
4
35
21
Steve WESTRA
Steve WESTRA #21
Male Veteran (40-49)
06:47:03
06:47:03
8
(26)
Veteran (40-49)
8
02:04:35
Male
26
AUS
6:04 min/km
00:41:44
20:52 min/km
31
9
01:44:12
6:56 min/km
32
9
02:10:30
7:40 min/km
37
9
02:10:35
16.1 km/h
36
8
36
306
#Squidgoals
#Squidgoals #306
Mixed Mixed Team
07:02:08
07:02:08
7
(7)
Mixed Team
7
01:41:12
Mixed
7
AUS
Tristan Ponchard
Brooke Louise
Lukas Geidans
Danella Ashwin
6:18 min/km
00:35:53
17:56 min/km
21
2
01:41:07
6:44 min/km
29
4
02:42:17
9:32 min/km
38
7
02:02:50
17.1 km/h
33
6
10
Troy SANTEN
Troy SANTEN #10
Male Prime (18-39)
Started
Started
Prime (18-39)
Male
AUS
00:28:45
14:22 min/km
2
1
01:32:23
6:09 min/km
24
5
02:03:29
7:15 min/km
36
7
19
Cameron SHAKESPEARE
Cameron SHAKESPEARE #19
Male Veteran (40-49)
Started
Started
Veteran (40-49)
Male
AUS
00:30:52
15:26 min/km
10
2
01:20:02
5:20 min/km
13
2
01:54:57
6:45 min/km
30
8
9
Lochy JONES
Lochy JONES #9
Male Prime (18-39)
DNF
DNF
Prime (18-39)
Male
AUS
00:38:07
19:03 min/km
01:33:08
5:28 min/km
01:41:40
20.7 km/h
11
Melissa HUGHES
Melissa HUGHES #11
Female Prime (18-39)
DNF
DNF
Prime (18-39)
Female
AUS
01:34:15
6:17 min/km
01:47:44
19.5 km/h
15
Danny HARVEY
Danny HARVEY #15
Male Veteran (40-49)
DNF
DNF
Veteran (40-49)
Male
AUS
00:40:03
20:01 min/km
01:48:10
6:21 min/km
01:58:05
17.8 km/h
18
Craig RAFFERTY
Craig RAFFERTY #18
Male Veteran (40-49)
DNF
DNF
Veteran (40-49)
Male
AUS
01:40:46
5:55 min/km
01:44:18
20.1 km/h
22
Kirsten CADLE
Kirsten CADLE #22
Female Veteran (40-49)
DNF
DNF
Veteran (40-49)
Female
AUS
35
John CARROLL
John CARROLL #35
Male Prime (18-39)
DNF
DNF
Prime (18-39)
Male
NZL
01:23:50
5:35 min/km
01:21:57
4:49 min/km
01:38:12
21.4 km/h
300
Williams & Clegg
Williams & Clegg #300
Mixed Mixed Team
DNF
DNF
Mixed Team
Mixed
AUS
Alison Williams
Alison Williams
Neil Clegg
Neil Clegg
00:47:18
23:39 min/km
01:57:53
6:56 min/km
02:08:22
16.4 km/h
309
Duncan And Watkins
Duncan And Watkins #309
Male Male Team
DNF
DNF
Male Team
Male
AUS
Ian Watkins
Rob Duncan
Rob Duncan
Ian Watkins
02:05:43
8:22 min/km
01:36:06
5:39 min/km
01:56:08
18.1 km/h
311
Salt Water Sistas
Salt Water Sistas #311
Female Female Team
DNF
DNF
Female Team
Female
AUS
Waveney Eastaugh
Jane Heaven
Monique Vollprecht
Janelle Thompson
Page 1 of 1 (47 items)