MetaSprint Series #1 Singapore Aquathlon
21 Feb 2016
Results
Details
 
Contact
Sprint Aquathlon
Sprint Relay Aquathlon
Discovery Aquathlon
Youth Aquathlon
Kids Aquathlon
Kids Relay Aquathlon
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
[2]
3
Page 2 of 3 (120 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
Club
Nation
CorpSchoolName
CategoryPoints
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T1
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
84
115
Yusuke John Ball
Yusuke John Ball #115
Male 10-11
00:16:12.13
00:16:12.13
32
(51)
10-11
32
Male
51
USA
57.34
9:49 min/km
00:04:57.46
90
33
52
00:01:43.85
65
23
36
00:09:30.81
86
31
52
88
10
Jay Vivas Manoharan
Jay Vivas Manoharan #10
Male 8-9
00:16:45.92
00:16:45.92
20
(52)
8-9
20
Male
52
SIN
St Anthony Pri Sch
60.68
10:09 min/km
00:04:55.76
89
19
51
00:02:00.04
75
15
42
00:09:50.12
91
22
54
90
12
Matthieu Pelissier
Matthieu Pelissier #12
Male 8-9
00:16:54.17
00:16:54.17
21
(53)
8-9
21
Male
53
FRA
60.19
10:14 min/km
00:04:34.61
86
17
48
00:01:21.21
41
7
26
00:10:58.35
98
23
56
91
36
Jay Viyas Manoharan
Jay Viyas Manoharan #36
Male 10-11
00:17:11.42
00:17:11.42
33
(54)
10-11
33
Male
54
SIN
St Anthony Pri Sch
54.04
10:25 min/km
00:04:45.90
88
32
50
00:02:00.91
76
28
43
00:10:24.60
96
33
55
92
100
Lim Josiah
Lim Josiah #100
Male 8-9
00:17:27.17
00:17:27.17
22
(55)
8-9
22
Male
55
SIN
58.29
10:34 min/km
00:05:45.72
98
22
55
00:02:32.74
87
19
51
00:09:08.70
83
20
50
95
11
Yik Chong Ethan Tan
Yik Chong Ethan Tan #11
Male 8-9
00:18:36.62
00:18:36.62
23
(56)
8-9
23
Male
56
SIN
HENRY PARK PRIMARY SCHOOL
54.67
11:16 min/km
00:06:13.13
100
23
56
00:03:00.79
95
21
53
00:09:22.69
84
21
51
98
19
Ethan Seow
Ethan Seow #19
Male 8-9
00:26:11.49
00:26:11.49
24
(57)
8-9
24
Male
57
Aquatic Masters
SIN
St Andrew's Junior School
38.84
15:52 min/km
00:06:22.27
101
24
57
00:05:00.78
101
24
57
00:14:48.43
101
24
57
17
Nathakrit Chaipatamanont
Nathakrit Chaipatamanont #17
Male 8-9
Not started
Not started
8-9
Male
MAL
The Alice Smith School; Kuala Lumpur
min/km
18
Cieran Mcfaul
Cieran Mcfaul #18
Male 8-9
Not started
Not started
8-9
Male
ES
Eton house
min/km
13
Eddie Tyrer
Eddie Tyrer #13
Male 8-9
Not started
Not started
8-9
Male
ES
Marlborough College Malaysia
min/km
37
Zavier Teo
Zavier Teo #37
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
SIN
St Joseph's Institution Junior
min/km
44
Bradley Tyrer
Bradley Tyrer #44
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
ES
Marlborough College Malaysia
min/km
39
George Ives
George Ives #39
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
Anza
AUS
UWCSEA Dover
min/km
53
Grant Dreyer
Grant Dreyer #53
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
AUS
min/km
54
Oliver Medcraft
Oliver Medcraft #54
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
ES
min/km
55
Jun Wei Zavier Teo
Jun Wei Zavier Teo #55
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
SIN
min/km
92
Aden Goh
Aden Goh #92
Male 8-9
Not started
Not started
8-9
Male
SIN
Temasek Primary School
min/km
49
Euan Latimer
Euan Latimer #49
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
KL Velodrama
ES
Alice Smith
min/km
126
Ethan Turley
Ethan Turley #126
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
ES
min/km
129
Tan Dylan
Tan Dylan #129
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
Tri-Amateur Triathlon Club
MAL
ELC International School
min/km
4
24
Mae Singer
Mae Singer #24
Female 10-11
00:10:03.66
00:10:03.66
1
(1)
10-11
1
Female
1
UWC Dover
ES
UWCSEA Dover
100.00
6:05 min/km
00:02:28.69
1
1
1
00:01:09.88
22
7
9
00:06:25.08
10
2
4
8
83
Eliza Ai Shen Tan
Eliza Ai Shen Tan #83
Female 8-9
00:10:32.45
00:10:32.45
1
(2)
8-9
1
Female
2
MAL
100.00
6:23 min/km
00:02:49.95
10
1
5
00:00:55.63
5
1
1
00:06:46.87
19
3
7
10
108
Reiya Luer
Reiya Luer #108
Female 10-11
00:10:38.32
00:10:38.32
2
(3)
10-11
2
Female
3
MAL
Garden International School; Kuala Lumpur
94.57
6:26 min/km
00:02:50.90
11
5
6
00:00:58.09
6
1
2
00:06:49.32
22
5
8
11
23
Charlotte Rodsjo
Charlotte Rodsjo #23
Female 10-11
00:10:42.01
00:10:42.01
3
(4)
10-11
3
Female
4
AUS
AIS
94.03
6:29 min/km
00:02:59.42
17
7
9
00:01:10.39
23
8
10
00:06:32.19
14
3
5
15
112
Lupita De Smet
Lupita De Smet #112
Female 10-11
00:10:53.91
00:10:53.91
4
(5)
10-11
4
Female
5
BEL
GEMS World Academy (Singapore)
92.31
6:36 min/km
00:03:02.20
21
8
10
00:01:08.61
20
6
8
00:06:43.09
18
4
6
17
4
Harriet Strand
Harriet Strand #4
Female 10-11
00:11:02.66
00:11:02.66
5
(6)
10-11
5
Female
6
ES
TTS
91.10
6:41 min/km
00:02:39.95
5
4
4
00:01:05.57
14
3
5
00:07:17.14
36
6
10
18
106
Arkie Lennon
Arkie Lennon #106
Female 10-11
00:11:03.34
00:11:03.34
6
(7)
10-11
6
Female
7
AUS
91.00
6:42 min/km
00:02:37.44
3
2
2
00:01:03.87
13
2
4
00:07:22.02
38
7
11
24
60
Eugenie Van Wersch
Eugenie Van Wersch #60
Female 8-9
00:11:49.51
00:11:49.51
2
(8)
8-9
2
Female
8
89.14
7:10 min/km
00:03:40.91
54
7
24
00:01:02.92
12
2
3
00:07:05.67
28
4
9
26
82
Kijana Jaeger
Kijana Jaeger #82
Female 8-9
00:12:01.92
00:12:01.92
3
(9)
8-9
3
Female
9
GER
Nexus International School
87.61
7:17 min/km
00:02:57.71
16
2
8
00:01:31.12
52
10
25
00:07:33.08
40
5
13
27
56
Stanley Ella
Stanley Ella #56
Female 10-11
00:12:05.32
00:12:05.32
7
(10)
10-11
7
Female
10
AUS
Australian International School
83.23
7:19 min/km
00:02:56.55
15
6
7
00:01:07.26
16
4
6
00:08:01.50
56
10
16
28
9
Piper Lloyd
Piper Lloyd #9
Female 8-9
00:12:05.55
00:12:05.55
4
(11)
8-9
4
Female
11
AUS
UWCSEA Dover
87.17
7:19 min/km
00:03:12.79
28
3
11
00:01:17.50
36
5
14
00:07:35.25
43
6
14
33
28
Ruby Wright
Ruby Wright #28
Female 10-11
00:12:19.66
00:12:19.66
8
(12)
10-11
8
Female
12
AUS
Australian International School
81.61
7:28 min/km
00:03:29.21
40
10
16
00:01:22.18
42
10
16
00:07:28.26
39
8
12
34
27
Alice Nicholson
Alice Nicholson #27
Female 10-11
00:12:28.79
00:12:28.79
9
(13)
10-11
9
Female
13
ES
Marlborough College Malaysia
80.62
7:33 min/km
00:03:32.71
43
12
18
00:01:07.29
17
5
7
00:07:48.78
54
9
15
38
8
Coco Haesner
Coco Haesner #8
Female 8-9
00:12:32.59
00:12:32.59
5
(14)
8-9
5
Female
14
APS (Arrivo Primo Singapura)
AUS
84.04
7:36 min/km
00:03:14.83
31
5
13
00:01:14.84
30
3
11
00:08:02.92
58
7
17
47
109
Jasmine Colman
Jasmine Colman #109
Female 10-11
00:13:01.05
00:13:01.05
10
(15)
10-11
10
Female
15
ES
77.29
7:53 min/km
00:03:37.43
49
16
22
00:01:15.80
32
9
12
00:08:07.82
60
11
19
51
22
Tabitha Allan
Tabitha Allan #22
Female 10-11
00:13:16.27
00:13:16.27
11
(16)
10-11
11
Female
16
ES
Chatsworth
75.81
8:02 min/km
00:03:37.21
48
15
21
00:01:29.85
51
15
24
00:08:09.19
61
12
20
52
35
Nora Howard
Nora Howard #35
Female 10-11
00:13:16.27
00:13:16.27
12
(17)
10-11
12
Female
17
NED
75.81
8:02 min/km
00:03:15.21
32
9
14
00:01:28.46
48
14
22
00:08:32.60
70
16
27
55
107
Isabelle Lucy Smith
Isabelle Lucy Smith #107
Female 10-11
00:13:37.19
00:13:37.19
13
(18)
10-11
13
Female
18
AUS
Saint Josephs international Elementary
73.87
8:15 min/km
00:02:39.06
4
3
3
00:01:24.97
45
12
19
00:09:33.16
87
19
35
56
81
Maki Shibuya
Maki Shibuya #81
Female 8-9
00:13:37.92
00:13:37.92
6
(19)
8-9
6
Female
19
JPN
77.32
8:15 min/km
00:03:28.47
39
6
15
00:01:15.86
33
4
13
00:08:53.58
77
14
30
57
76
Sara Howard
Sara Howard #76
Female 8-9
00:13:43.66
00:13:43.66
7
(20)
8-9
7
Female
20
Anza
NED
ISS International School
76.79
8:19 min/km
00:03:48.65
59
10
28
00:01:47.57
70
15
32
00:08:07.44
59
8
18
58
84
Charlotte Falting
Charlotte Falting #84
Female 8-9
00:13:44.42
00:13:44.42
8
(21)
8-9
8
Female
21
APS (Arrivo Primo Singapura)
AUS
76.72
8:19 min/km
00:03:13.95
29
4
12
00:01:29.54
50
9
23
00:09:00.92
80
15
32
59
110
Nikita Sivashanmugam
Nikita Sivashanmugam #110
Female 10-11
00:13:51.42
00:13:51.42
14
(22)
10-11
14
Female
22
CAN
72.61
8:23 min/km
00:03:39.50
51
17
23
00:01:45.04
66
17
30
00:08:26.87
68
15
25
60
29
En Hsin How
En Hsin How #29
Female 10-11
00:13:56.08
00:13:56.08
15
(23)
10-11
15
Female
23
SIN
72.20
8:26 min/km
00:03:32.32
42
11
17
00:01:28.24
47
13
21
00:08:55.51
79
17
31
68
87
Har Mint
Har Mint #87
Female 8-9
00:14:35.17
00:14:35.17
9
(24)
8-9
9
Female
24
SIN
72.27
8:50 min/km
00:03:45.39
57
9
27
00:01:20.69
40
6
15
00:09:29.08
85
16
34
69
77
Matilda Pearce
Matilda Pearce #77
Female 8-9
00:14:35.82
00:14:35.82
10
(25)
8-9
10
Female
25
ES
Tanglin Trust School
72.21
8:50 min/km
00:04:25.95
84
17
38
00:01:38.12
60
12
28
00:08:31.74
69
11
26
70
105
Nicolle Jie Ning Lim
Nicolle Jie Ning Lim #105
Female 10-11
00:14:41.76
00:14:41.76
16
(26)
10-11
16
Female
26
SIN
St Hilda's Primary School
68.46
8:54 min/km
00:04:11.45
74
21
35
00:02:03.85
78
18
34
00:08:26.45
67
14
24
71
114
Madeleine Falting
Madeleine Falting #114
Female 10-11
00:14:49.48
00:14:49.48
17
(27)
10-11
17
Female
27
APS (Arrivo Primo Singapura)
AUS
67.87
8:59 min/km
00:03:35.80
47
14
20
00:01:22.71
43
11
17
00:09:50.96
92
20
38
73
30
Scarlett Perkins
Scarlett Perkins #30
Female 10-11
00:15:07.66
00:15:07.66
18
(28)
10-11
18
Female
28
ES
Dulwich College Singapore
66.51
9:10 min/km
00:03:42.70
55
18
25
00:02:22.84
85
20
36
00:09:02.11
81
18
33
75
80
Keira Galan
Keira Galan #80
Female 8-9
00:15:27.36
00:15:27.36
11
(29)
8-9
11
Female
29
APS (Arrivo Primo Singapura)
ESP
Canadian International School
68.20
9:22 min/km
00:04:59.96
92
18
40
00:01:49.13
71
16
33
00:08:38.27
71
12
28
76
139
Chupin Lucia
Chupin Lucia #139
Female 8-9
00:15:31.17
00:15:31.17
12
(30)
8-9
12
Female
30
FRA
67.92
9:24 min/km
00:04:08.45
73
14
34
00:03:07.26
97
21
43
00:08:15.45
62
9
21
1
[2]
3
Page 2 of 3 (120 items)