X Adventure Race Dunsborough
14 Mar 2015
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
22km Paddle Race
15km Paddle Race
8km Paddle Race
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
3
4
5
6
7
Page 1 of 7 (304 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
3
31
Brendon Dimmer
Brendon Dimmer #31
Male Prime (18-39) male
02:30:42.30
02:30:42.30
3
(3)
Prime (18-39) male
3
Male
3
4:10 min/km
00:23:04.50
22
9
19
00:59:09.00
1
1
1
01:07:44.40
8
5
8
00:00:44.40
13
4
10
68
107
Ariarn Huston
Ariarn Huston #107
Female Prime (18-39) female
03:14:26.80
03:14:26.80
5
(7)
Prime (18-39) female
5
Female
7
5:23 min/km
00:26:44.70
105
7
14
01:15:24.90
31
1
1
01:31:17.30
129
11
19
00:00:59.90
98
9
20
100
117
Team SUMMERSETS
Team SUMMERSETS #117
Female Female Team
03:23:20.50
03:23:20.50
7
(15)
Female Team
7
Female
15
5:38 min/km
00:33:40.60
226
9
36
01:16:24.20
34
1
2
01:32:24.90
137
8
20
00:00:50.80
46
6
9
139
128
Jenny Pickering
Jenny Pickering #128
Female Veteran (40-49) female
03:31:05.20
03:31:05.20
2
(18)
Veteran (40-49) female
2
Female
18
5:51 min/km
00:29:00.90
166
4
24
01:27:05.20
117
1
14
01:33:41.10
142
2
21
00:01:18.00
194
4
35
6
173
Russell Kennedy
Russell Kennedy #173
Male Veteran (40-49) male
02:37:10.60
02:37:10.60
1
(6)
Veteran (40-49) male
1
Male
6
4:21 min/km
00:20:50.50
5
1
5
01:06:38.50
7
1
6
01:08:58.20
10
2
10
00:00:43.40
8
2
6
77
220
Alan Nicholls
Alan Nicholls #220
Male Vintage (50+) male
03:16:30.00
03:16:30.00
4
(61)
Vintage (50+) male
4
Male
61
5:27 min/km
00:27:21.80
119
8
94
01:22:17.10
76
1
62
01:25:52.70
94
5
68
00:00:58.40
89
4
58
229
224
Nadia Strachan
Nadia Strachan #224
Female Under 18 female
04:33:09.70
04:33:09.70
1
(37)
Under 18 female
1
Female
37
7:34 min/km
00:23:49.60
31
1
4
02:00:07.40
242
1
40
02:08:13.90
231
1
39
00:00:58.80
92
1
18
167
225
Kim Tyler
Kim Tyler #225
Female Vintage (50+) female
03:45:38.20
03:45:38.20
1
(24)
Vintage (50+) female
1
Female
24
6:15 min/km
00:24:38.50
48
1
9
01:38:33.40
194
1
29
01:41:14.70
178
1
29
00:01:11.60
161
1
26
21
228
Jesse Lawton
Jesse Lawton #228
Male Under 18 male
02:56:48.30
02:56:48.30
1
(20)
Under 18 male
1
Male
20
4:54 min/km
00:25:01.60
57
1
45
01:21:48.90
69
1
57
01:09:17.30
11
1
11
00:00:40.50
2
1
2
41
414
Team Lightning Boltz
Team Lightning Boltz #414
Mixed Junior Team
03:07:07.90
03:07:07.90
1
(4)
Junior Team
1
Mixed
4
5:11 min/km
00:27:29.90
127
1
13
01:18:37.30
43
1
3
01:20:14.10
52
1
10
00:00:46.60
20
1
3
46
438
Team Running Bares
Team Running Bares #438
Male Male Team
03:08:44.80
03:08:44.80
5
(39)
Male Team
5
Male
39
5:14 min/km
00:36:29.90
237
22
172
01:07:46.50
9
1
7
01:23:17.50
70
7
50
00:01:10.90
154
13
111
49
450
Team Team Fisher
Team Team Fisher #450
Mixed Mixed Team
03:09:31.10
03:09:31.10
4
(5)
Mixed Team
4
Mixed
5
5:15 min/km
00:37:25.80
242
25
27
01:02:51.40
4
1
1
01:28:01.60
107
15
16
00:01:12.30
165
19
21
18
448
Team Fish And The Busted Connys
Team Fish And The Busted Connys #448
Mixed Mixed Team
02:55:00.90
02:55:00.90
1
(1)
Mixed Team
1
Mixed
1
4:51 min/km
00:22:34.00
16
2
2
01:07:17.10
8
2
2
01:24:05.10
76
10
11
00:01:04.70
125
15
17
196
424
Team The Maybes
Team The Maybes #424
Male Male Team
03:55:33.20
03:55:33.20
20
(147)
Male Team
20
Male
147
6:32 min/km
00:32:22.10
211
21
157
01:10:41.50
15
2
13
02:11:00.30
232
19
166
00:01:29.30
210
19
147
176
415
Team Lemon Frys United
Team Lemon Frys United #415
Mixed Junior Team
03:47:47.60
03:47:47.60
2
(18)
Junior Team
2
Mixed
18
6:19 min/km
00:37:07.10
240
2
26
01:36:28.50
182
2
14
01:33:21.60
141
2
19
00:00:50.40
40
2
7
28
407
Team Margaret River Shire Fillies
Team Margaret River Shire Fillies #407
Female Female Team
03:02:12.80
03:02:12.80
1
(1)
Female Team
1
Female
1
5:03 min/km
00:22:14.40
13
1
1
01:18:45.80
44
2
4
01:20:13.00
51
3
7
00:00:59.60
95
9
19
50
221
Brett Roberts
Brett Roberts #221
Male Vintage (50+) male
03:09:31.70
03:09:31.70
1
(42)
Vintage (50+) male
1
Male
42
5:15 min/km
00:25:11.80
62
4
49
01:22:19.60
77
2
63
01:21:00.70
55
2
37
00:00:59.60
94
5
62
23
204
Brendan Wilkinson
Brendan Wilkinson #204
Male Veteran (40-49) male
02:59:14.30
02:59:14.30
8
(22)
Veteran (40-49) male
8
Male
22
4:58 min/km
00:24:31.90
44
10
33
01:09:13.10
11
2
9
01:24:29.30
85
25
60
00:01:00.00
99
26
65
172
129
Nadine Seabrook
Nadine Seabrook #129
Female Veteran (40-49) female
03:46:50.40
03:46:50.40
3
(25)
Veteran (40-49) female
3
Female
25
6:17 min/km
00:28:11.00
145
2
21
01:29:45.40
136
2
18
01:47:56.00
201
4
34
00:00:58.00
84
1
17
45
106
Phip Hughes
Phip Hughes #106
Female Prime (18-39) female
03:08:30.80
03:08:30.80
2
(3)
Prime (18-39) female
2
Female
3
5:13 min/km
00:28:23.10
153
12
22
01:17:29.60
37
2
3
01:21:46.40
60
5
9
00:00:51.70
51
4
10
1
1
Ben Allen
Ben Allen #1
Male Prime (18-39) male
02:21:16.90
02:21:16.90
1
(1)
Prime (18-39) male
1
Male
1
3:55 min/km
00:18:38.60
1
1
1
00:59:59.10
2
2
2
01:01:44.40
3
1
3
00:00:54.80
66
16
40
2
69
Balinga Pasco
Balinga Pasco #69
Male Prime (18-39) male
02:30:05.60
02:30:05.60
2
(2)
Prime (18-39) male
2
Male
2
4:09 min/km
00:22:10.50
12
7
11
01:01:08.50
3
3
3
01:05:45.60
5
2
5
00:01:01.00
108
29
72
130
130
Marnie Simpson
Marnie Simpson #130
Female Veteran (40-49) female
03:28:37.60
03:28:37.60
1
(17)
Veteran (40-49) female
1
Female
17
5:47 min/km
00:28:30.50
160
3
23
01:29:49.90
137
3
19
01:28:59.70
115
1
18
00:01:17.50
191
3
33
61
116
Rachael Smith
Rachael Smith #116
Female Prime (18-39) female
03:12:25.10
03:12:25.10
4
(6)
Prime (18-39) female
4
Female
6
5:20 min/km
00:27:38.00
129
9
18
01:19:29.30
48
3
5
01:24:13.00
81
7
13
00:01:04.80
127
12
23
10
153
Chris Davison
Chris Davison #153
Male Veteran (40-49) male
02:48:20.90
02:48:20.90
3
(10)
Veteran (40-49) male
3
Male
10
4:40 min/km
00:27:07.20
114
33
90
01:09:20.20
12
3
10
01:11:21.30
15
4
15
00:00:32.20
1
1
1
114
217
Farrell Maxwell
Farrell Maxwell #217
Male Vintage (50+) male
03:25:56.80
03:25:56.80
6
(87)
Vintage (50+) male
6
Male
87
5:42 min/km
00:28:13.80
146
9
112
01:22:49.70
82
3
67
01:33:41.70
143
7
103
00:01:11.60
160
9
115
58
408
Team The Kabooties
Team The Kabooties #408
Female Female Team
03:11:56.00
03:11:56.00
2
(5)
Female Team
2
Female
5
5:19 min/km
00:23:16.80
25
2
2
01:24:19.40
95
3
10
01:23:29.30
73
6
11
00:00:50.50
42
5
8
36
419
Team Wallis Property
Team Wallis Property #419
Male Male Team
03:06:34.20
03:06:34.20
4
(31)
Male Team
4
Male
31
5:10 min/km
00:22:35.90
17
4
14
01:10:54.40
16
3
14
01:32:03.90
136
14
99
00:01:00.00
100
9
66
129
473
Team Denmark Surfies
Team Denmark Surfies #473
Mixed Mixed Team
03:28:14.80
03:28:14.80
13
(14)
Mixed Team
13
Mixed
14
5:46 min/km
00:43:00.70
249
28
30
01:18:51.90
45
3
4
01:25:34.70
90
12
13
00:00:47.50
24
4
5
14
427
Team Two And A Half Men
Team Two And A Half Men #427
Male Male Team
02:51:59.10
02:51:59.10
2
(14)
Male Team
2
Male
14
4:46 min/km
00:20:53.60
6
2
6
01:13:21.40
21
4
19
01:16:47.80
30
3
25
00:00:56.30
77
7
50
440
Team The Polar Bears
Team The Polar Bears #440
Mixed Mixed Team
DNF
DNF
Mixed Team
Mixed
min/km
00:29:50.60
177
17
18
01:20:05.60
55
4
5
99
403
Team Angemelkate
Team Angemelkate #403
Female Female Team
03:23:18.10
03:23:18.10
6
(14)
Female Team
6
Female
14
5:38 min/km
00:33:17.40
221
8
35
01:26:08.20
109
4
12
01:23:08.90
68
5
10
00:00:43.60
9
1
1
66
215
Paul Lander
Paul Lander #215
Male Vintage (50+) male
03:14:07.90
03:14:07.90
2
(55)
Vintage (50+) male
2
Male
55
5:23 min/km
00:23:23.00
27
1
23
01:23:55.40
92
4
76
01:26:03.50
96
6
69
00:00:46.00
17
1
14
9
180
Kelby Murray
Kelby Murray #180
Male Veteran (40-49) male
02:46:22.90
02:46:22.90
2
(9)
Veteran (40-49) male
2
Male
9
4:36 min/km
00:22:16.60
14
2
12
01:11:29.20
17
4
15
01:11:49.60
16
5
16
00:00:47.50
23
7
17
31
115
Jessica Reynolds
Jessica Reynolds #115
Female Prime (18-39) female
03:03:37.30
03:03:37.30
1
(2)
Prime (18-39) female
1
Female
2
5:05 min/km
00:23:54.10
33
2
6
01:21:21.60
64
4
6
01:17:34.80
35
2
2
00:00:46.80
21
1
2
184
126
Sally Ercleve
Sally Ercleve #126
Female Veteran (40-49) female
03:50:15.80
03:50:15.80
4
(27)
Veteran (40-49) female
4
Female
27
6:23 min/km
00:30:06.50
184
5
27
01:34:14.20
167
4
25
01:44:30.70
194
3
33
00:01:24.40
206
5
37
4
54
Nathan Jones
Nathan Jones #54
Male Prime (18-39) male
02:35:20.70
02:35:20.70
4
(4)
Prime (18-39) male
4
Male
4
4:18 min/km
00:24:11.00
39
15
29
01:04:06.90
5
4
4
01:05:50.80
6
3
6
00:01:12.00
162
55
116
5
24
Tom Chadbourne
Tom Chadbourne #24
Male Prime (18-39) male
02:36:23.60
02:36:23.60
5
(5)
Prime (18-39) male
5
Male
5
4:20 min/km
00:22:06.10
10
5
9
01:05:18.70
6
5
5
01:07:59.60
9
6
9
00:00:59.20
93
25
61
76
120
Lara Tadeusz-Smith
Lara Tadeusz-Smith #120
Female Prime (18-39) female
03:16:29.90
03:16:29.90
7
(10)
Prime (18-39) female
7
Female
10
5:27 min/km
00:34:34.00
229
21
38
01:21:55.40
71
5
7
01:19:11.00
46
4
6
00:00:49.50
34
2
5
223
131
Pip Sivwright
Pip Sivwright #131
Female Veteran (40-49) female
04:15:36.50
04:15:36.50
5
(35)
Veteran (40-49) female
5
Female
35
7:05 min/km
00:26:13.40
84
1
11
01:47:02.30
221
5
37
02:01:06.70
224
5
37
00:01:14.10
176
2
30
17
169
Allan Holmes
Allan Holmes #169
Male Veteran (40-49) male
02:53:12.40
02:53:12.40
6
(17)
Veteran (40-49) male
6
Male
17
4:48 min/km
00:22:21.50
15
3
13
01:12:22.20
18
5
16
01:17:36.10
36
10
28
00:00:52.60
55
12
33
141
406
Team The Maybes To Win
Team The Maybes To Win #406
Female Female Team
03:31:28.40
03:31:28.40
8
(19)
Female Team
8
Female
19
5:51 min/km
00:25:16.30
66
4
10
01:27:25.20
120
5
15
01:37:58.20
161
9
23
00:00:48.70
32
2
3
16
464
Team Bring It On
Team Bring It On #464
Male Male Team
02:52:52.90
02:52:52.90
3
(16)
Male Team
3
Male
16
4:47 min/km
00:21:40.20
7
3
7
01:14:47.60
25
5
23
01:15:41.90
28
2
24
00:00:43.20
7
1
5
30
469
Team TRIPPLE S
Team TRIPPLE S #469
Mixed Mixed Team
03:03:26.50
03:03:26.50
2
(2)
Mixed Team
2
Mixed
2
5:05 min/km
00:26:25.80
90
8
8
01:21:39.20
66
5
6
01:14:27.60
27
3
3
00:00:53.90
60
10
12
67
252
Greg Hood
Greg Hood #252
Male Vintage (50+) male
03:14:20.40
03:14:20.40
3
(56)
Vintage (50+) male
3
Male
56
5:23 min/km
00:26:27.50
92
5
73
01:25:29.40
104
5
86
01:21:29.50
59
3
41
00:00:54.00
61
3
36
20
46
Ilkka Heinonen
Ilkka Heinonen #46
Male Prime (18-39) male
02:56:16.30
02:56:16.30
9
(19)
Prime (18-39) male
9
Male
19
4:53 min/km
00:33:18.20
222
74
165
01:07:52.70
10
6
8
01:14:14.80
24
11
23
00:00:50.60
43
12
28
33
470
Team Jmb
Team Jmb #470
Mixed Mixed Team
03:06:10.80
03:06:10.80
3
(3)
Mixed Team
3
Mixed
3
5:09 min/km
00:24:07.50
38
3
3
01:21:55.00
70
6
7
01:18:57.50
45
8
8
00:01:10.80
152
17
19
96
413
Team Willbottsaus
Team Willbottsaus #413
Female Female Team
03:22:32.90
03:22:32.90
5
(13)
Female Team
5
Female
13
5:37 min/km
00:34:46.80
230
10
39
01:28:03.80
124
6
17
01:18:53.30
44
2
5
00:00:49.00
33
3
4
12
417
Team The Mixed Nuts
Team The Mixed Nuts #417
Male Male Team
02:50:29.80
02:50:29.80
1
(12)
Male Team
1
Male
12
4:43 min/km
00:31:16.80
199
19
152
01:16:08.20
33
6
30
01:02:21.10
4
1
4
00:00:43.70
10
2
7
83
213
Andrew Hewlett
Andrew Hewlett #213
Male Vintage (50+) male
03:17:44.80
03:17:44.80
5
(65)
Vintage (50+) male
5
Male
65
5:29 min/km
00:24:26.30
42
2
32
01:27:47.30
122
6
98
01:24:22.50
83
4
58
00:01:08.70
139
6
97
[1]
2
3
4
5
6
7
Page 1 of 7 (304 items)
© 2023