X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
3
4
5
6
7
8
[9]
10
Page 9 of 10 (494 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
70
1223
Derek LAWN
Derek LAWN #1223
Male Veteran Male (40-49)
01:44:33.38
01:44:33.38
7
(56)
Veteran Male (40-49)
7
Male
56
WA
AUS
Derek Lawn
Derek Lawn
Derek Lawn
5:41 min/km
00:14:23.53
91
12
46
00:41:25.93
51
5
40
00:47:48.73
132
18
94
00:00:55.18
304
32
145
59
1208
Chaice KELLY-WILSON
Chaice KELLY-WILSON #1208
Male Junior Male (U18)
01:43:02.32
01:43:02.32
7
(51)
Junior Male (U18)
7
Male
51
WA
AUS
Chaice Kelly-Wilson
Chaice Kelly-Wilson
Chaice Kelly-Wilson
5:36 min/km
00:14:20.63
90
6
45
00:42:24.61
71
7
51
00:45:34.70
90
7
70
00:00:42.37
121
15
70
166
1197
Ruth JEFFERY
Ruth JEFFERY #1197
Female Prime Female (18-39)
01:54:13.32
01:54:13.32
10
(26)
Prime Female (18-39)
10
Female
26
WA
AUS
Ruth Jeffery
Ruth Jeffery
Ruth Jeffery
6:13 min/km
00:14:20.32
89
8
28
00:47:07.05
165
15
36
00:51:55.31
198
21
42
00:00:50.62
245
40
86
158
1081
Paul CUSACK
Paul CUSACK #1081
Male Veteran Male (40-49)
01:54:02.20
01:54:02.20
20
(113)
Veteran Male (40-49)
20
Male
113
WA
AUS
Paul Cusack
Paul Cusack
Paul Cusack
6:12 min/km
00:14:20.00
88
11
44
00:49:44.69
222
33
144
00:49:13.14
155
23
107
00:00:44.36
154
13
86
276
1284
Val O'NEILL
Val O'NEILL #1284
Female Veteran Female (40-49)
02:07:00.57
02:07:00.57
21
(83)
Veteran Female (40-49)
21
Female
83
WA
AUS
Val O'Neill
Val O'Neill
Val O'Neill
6:55 min/km
00:14:17.95
87
13
27
00:55:55.05
341
32
116
00:55:48.67
267
18
71
00:00:58.89
335
35
129
1202
Kirstyn JOHNSON
Kirstyn JOHNSON #1202
Female Veteran Female (40-49)
Started
Started
Veteran Female (40-49)
Female
WA
AUS
Kirstyn Johnson
Kirstyn Johnson
Kirstyn Johnson
min/km
00:14:16.29
86
12
26
01:16:34.93
421
46
165
246
1361
Kylie SWALLOW
Kylie SWALLOW #1361
Female Veteran Female (40-49)
02:04:03.79
02:04:03.79
16
(63)
Veteran Female (40-49)
16
Female
63
WA
AUS
Kylie Swallow
Kylie Swallow
Kylie Swallow
6:45 min/km
00:14:16.17
85
11
25
00:53:24.58
303
28
97
00:55:30.09
260
17
68
00:00:52.94
277
30
104
219
1354
David SPENCER
David SPENCER #1354
Male Veteran Male (40-49)
02:00:57.12
02:00:57.12
33
(138)
Veteran Male (40-49)
33
Male
138
WA
AUS
David Spencer
David Spencer
David Spencer
6:35 min/km
00:14:11.78
84
10
43
00:53:16.47
301
46
170
00:52:30.45
211
37
139
00:00:58.41
329
40
162
235
1503
59km too far
59km too far #1503
Female Female Team
02:02:41.81
02:02:41.81
11
(59)
Female Team
11
Female
59
WA
AUS
Misty Lord
Suzy Rogers
6:41 min/km
00:14:11.16
83
5
24
00:52:26.57
283
16
85
00:55:11.11
253
11
64
00:00:52.96
278
17
105
225
1063
Levi CHURCHER
Levi CHURCHER #1063
Male Junior Male (U18)
02:01:35.26
02:01:35.26
18
(140)
Junior Male (U18)
18
Male
140
WA
AUS
Levi Churcher
Levi Churcher
Levi Churcher
6:37 min/km
00:14:10.75
82
5
42
00:45:31.15
131
14
94
01:01:05.58
345
20
191
00:00:47.78
206
19
112
186
1351
Kate SMITH
Kate SMITH #1351
Female Prime Female (18-39)
01:56:16.57
01:56:16.57
17
(37)
Prime Female (18-39)
17
Female
37
WA
AUS
Kate Smith
Kate Smith
Kate Smith
6:20 min/km
00:14:09.72
81
7
23
00:49:27.29
213
24
52
00:51:47.15
194
20
39
00:00:52.40
265
43
96
73
1334
Ian SANDOVER
Ian SANDOVER #1334
Male Masters Male (60+)
01:44:54.14
01:44:54.14
1
(58)
Masters Male (60+)
1
Male
58
WA
AUS
Ian Sandover
Ian Sandover
Ian Sandover
5:43 min/km
00:14:09.03
80
1
41
00:47:28.43
175
1
119
00:42:32.35
46
1
37
00:00:44.31
152
1
85
357
1590
Celeste Park
Celeste Park #1590
Female Female Team
02:19:31.50
02:19:31.50
18
(117)
Female Team
18
Female
117
WA
AUS
Carol Mcdowell
Yien Pether
Celeste Park
7:36 min/km
00:14:08.03
79
4
22
00:48:37.15
199
7
47
01:15:49.01
413
25
160
00:00:57.29
318
20
121
189
1295
Justin PITTS
Justin PITTS #1295
Male Prime Male (18-39)
01:56:24.83
01:56:24.83
65
(126)
Prime Male (18-39)
65
Male
126
WA
AUS
Justin Pitts
Justin Pitts
Justin Pitts
6:20 min/km
00:14:07.19
78
21
40
00:49:55.31
226
71
146
00:51:17.45
189
65
130
00:01:04.87
365
80
180
300
1532
Horrible Hobbits
Horrible Hobbits #1532
Mixed Junior Team
02:10:16.47
02:10:16.47
15
(41)
Junior Team
15
Mixed
41
WA
AUS
Freya Prall
Amelia Prall
7:05 min/km
00:14:06.94
77
9
17
00:55:53.55
340
14
38
00:59:25.46
326
15
42
00:00:50.52
242
14
38
23
1190
Dave HURST
Dave HURST #1190
Male Veteran Male (40-49)
01:35:24.82
01:35:24.82
4
(22)
Veteran Male (40-49)
4
Male
22
WA
AUS
Dave Hurst
Dave Hurst
Dave Hurst
5:11 min/km
00:14:05.61
76
9
39
00:37:27.40
17
2
16
00:43:12.60
54
8
45
00:00:39.20
79
4
49
156
1131
Adrian FISH
Adrian FISH #1131
Male Veteran Male (40-49)
01:53:59.35
01:53:59.35
19
(111)
Veteran Male (40-49)
19
Male
111
VIC
AUS
Adrian Fish
Adrian Fish
Adrian Fish
6:12 min/km
00:14:04.16
75
8
38
00:46:15.73
148
19
104
00:52:49.58
217
38
142
00:00:49.87
230
25
120
56
1396
Paul WHITTOCK
Paul WHITTOCK #1396
Male Prime Male (18-39)
01:42:45.71
01:42:45.71
29
(48)
Prime Male (18-39)
29
Male
48
WA
AUS
Paul Whittock
Paul Whittock
Paul Whittock
5:36 min/km
00:14:03.54
74
20
37
00:43:29.01
91
38
65
00:44:18.91
66
31
54
00:00:54.24
291
69
137
314
1008
Jon ARMSTRONG
Jon ARMSTRONG #1008
Male Veteran Male (40-49)
02:12:00.72
02:12:00.72
50
(176)
Veteran Male (40-49)
50
Male
176
WA
AUS
Jon Armstrong
Jon Armstrong
Jon Armstrong
7:11 min/km
00:14:01.26
73
7
36
00:53:38.68
306
47
171
01:03:07.26
365
56
198
00:01:13.51
396
57
194
34
1283
Greg ONEILL
Greg ONEILL #1283
Male Vintage Male (50-59)
01:38:27.29
01:38:27.29
2
(31)
Vintage Male (50-59)
2
Male
31
WA
AUS
Greg Oneill
Greg Oneill
Greg Oneill
5:21 min/km
00:14:00.85
72
3
35
00:40:42.27
44
2
34
00:42:57.57
52
5
43
00:00:46.58
194
6
105
107
1389
Brendan WEBSTER
Brendan WEBSTER #1389
Male Junior Male (U18)
01:48:27.64
01:48:27.64
9
(78)
Junior Male (U18)
9
Male
78
WA
AUS
Brendan Webster
Brendan Webster
Brendan Webster
5:54 min/km
00:13:55.78
71
4
34
00:45:50.96
139
16
99
00:47:59.99
137
11
98
00:00:40.90
97
14
60
267
1062
Charlotte CHURCHER
Charlotte CHURCHER #1062
Female Junior Female (U18)
02:05:15.45
02:05:15.45
6
(76)
Junior Female (U18)
6
Female
76
WA
AUS
Charlotte Churcher
Charlotte Churcher
Charlotte Churcher
6:49 min/km
00:13:55.48
70
2
21
00:49:07.27
208
6
50
01:01:35.54
348
7
111
00:00:37.16
48
3
9
93
1016
Paul BANKS
Paul BANKS #1016
Male Veteran Male (40-49)
01:47:47.57
01:47:47.57
10
(70)
Veteran Male (40-49)
10
Male
70
WA
AUS
Paul Banks
Paul Banks
Paul Banks
5:52 min/km
00:13:54.72
69
6
33
00:47:40.58
181
23
122
00:45:34.64
89
13
69
00:00:37.62
53
3
34
47
1293
Nick PHILLIPS
Nick PHILLIPS #1293
Male Prime Male (18-39)
01:41:18.82
01:41:18.82
25
(40)
Prime Male (18-39)
25
Male
40
WA
AUS
Nick Phillips
Nick Phillips
Nick Phillips
5:31 min/km
00:13:54.53
68
19
32
00:43:11.78
84
37
60
00:43:30.80
56
28
47
00:00:41.70
110
38
66
32
1363
Ben TARBOTTON
Ben TARBOTTON #1363
Male Prime Male (18-39)
01:38:11.67
01:38:11.67
19
(29)
Prime Male (18-39)
19
Male
29
WA
AUS
Ben Tarbotton
Ben Tarbotton
Ben Tarbotton
5:21 min/km
00:13:53.25
67
18
31
00:41:43.33
54
25
42
00:41:52.85
41
20
32
00:00:42.23
119
40
69
172
1074
Rachael COOKE
Rachael COOKE #1074
Female Prime Female (18-39)
01:54:49.24
01:54:49.24
11
(28)
Prime Female (18-39)
11
Female
28
WA
AUS
Rachael Cooke
Rachael Cooke
Rachael Cooke
6:15 min/km
00:13:52.78
66
6
20
00:46:17.21
150
14
31
00:53:51.25
233
26
56
00:00:47.98
208
28
64
2
1049
Rowan BROWN
Rowan BROWN #1049
Male Prime Male (18-39)
01:26:11.61
01:26:11.61
2
(2)
Prime Male (18-39)
2
Male
2
WA
AUS
Rowan Brown
Rowan Brown
Rowan Brown
4:41 min/km
00:13:51.78
65
17
30
00:36:42.17
15
10
14
00:33:19.33
15
5
11
00:02:18.32
421
91
210
135
1357
Kerrie STEVENSON
Kerrie STEVENSON #1357
Female Veteran Female (40-49)
01:52:25.57
01:52:25.57
8
(20)
Veteran Female (40-49)
8
Female
20
WA
AUS
Kerrie Stevenson
Kerrie Stevenson
Kerrie Stevenson
6:07 min/km
00:13:48.28
64
10
19
00:43:11.90
85
5
15
00:54:48.19
246
16
61
00:00:37.19
49
2
10
97
1523
Frosty Blondie & Liv
Frosty Blondie & Liv #1523
Mixed Junior Team
01:47:58.98
01:47:58.98
6
(13)
Junior Team
6
Mixed
13
WA
AUS
Mitchell Frost
Paige Stegmann
Olivia Pether
5:53 min/km
00:13:45.80
63
8
16
00:41:46.43
55
3
5
00:51:47.96
195
9
24
00:00:38.78
70
6
12
49
1347
Steph SHORTER
Steph SHORTER #1347
Female Prime Female (18-39)
01:41:36.76
01:41:36.76
2
(4)
Prime Female (18-39)
2
Female
4
WA
AUS
Steph Shorter
Steph Shorter
Steph Shorter
5:32 min/km
00:13:44.78
62
5
18
00:40:42.70
45
3
7
00:46:33.21
105
6
12
00:00:36.06
33
1
6
10
1380
Mathew WALKER
Mathew WALKER #1380
Male Prime Male (18-39)
01:30:13.26
01:30:13.26
8
(10)
+00:12:00
Prime Male (18-39)
8
Male
10
WA
AUS
Mathew Walker
Mathew Walker
Mathew Walker
4:55 min/km
00:13:41.50
61
16
29
00:32:03.72
1
1
1
00:31:52.64
13
3
9
00:00:35.39
28
13
19
37
1402
David WOODHOUSE
David WOODHOUSE #1402
Male Prime Male (18-39)
01:39:45.32
01:39:45.32
21
(32)
Prime Male (18-39)
21
Male
32
WA
AUS
David Woodhouse
David Woodhouse
David Woodhouse
5:26 min/km
00:13:38.23
60
15
28
00:40:51.50
46
20
35
00:44:40.03
73
33
59
00:00:35.54
29
14
20
126
1592
Silje Hynes
Silje Hynes #1592
Mixed Mixed Team
01:51:36.75
01:51:36.75
10
(17)
Mixed Team
10
Mixed
17
WA
AUS
Silje Hynes
Nathan Hynes
Phill Hynes
6:04 min/km
00:13:36.61
59
8
15
00:41:48.74
56
3
6
00:55:22.59
259
23
36
00:00:48.80
215
22
35
222
1556
T L Rules
T L Rules #1556
Mixed Junior Team
02:01:21.32
02:01:21.32
11
(30)
Junior Team
11
Mixed
30
WA
AUS
Tyler Verwijmeren
Lexie Edwards
6:36 min/km
00:13:35.14
58
7
14
00:51:58.60
276
13
34
00:55:06.40
251
12
34
00:00:41.17
101
9
19
101
1125
Ceridwen ELLIS
Ceridwen ELLIS #1125
Female Junior Female (U18)
01:48:05.57
01:48:05.57
2
(14)
Junior Female (U18)
2
Female
14
WA
AUS
Ceridwen Ellis
Ceridwen Ellis
Ceridwen Ellis
5:53 min/km
00:13:34.54
57
1
17
00:42:02.86
62
2
11
00:51:54.05
197
2
41
00:00:34.11
18
2
3
111
1331
Daniel ROLFE
Daniel ROLFE #1331
Male Prime Male (18-39)
01:48:39.57
01:48:39.57
43
(80)
Prime Male (18-39)
43
Male
80
WA
AUS
Daniel Rolfe
Daniel Rolfe
Daniel Rolfe
5:55 min/km
00:13:33.93
56
14
27
00:45:31.40
132
54
95
00:48:42.84
145
53
102
00:00:51.40
259
67
129
30
1548
Peanut Gallery
Peanut Gallery #1548
Male Male Team
01:37:05.76
01:37:05.76
3
(28)
Male Team
3
Male
28
WA
AUS
Paul Sheridan
Javan Marsh
5:17 min/km
00:13:24.53
55
3
26
00:37:22.87
16
3
15
00:45:45.48
94
5
74
00:00:32.87
12
1
9
318
1206
Lisette KANSE
Lisette KANSE #1206
Female Veteran Female (40-49)
02:12:25.75
02:12:25.75
28
(100)
Veteran Female (40-49)
28
Female
100
WA
AUS
Lisette Kanse
Lisette Kanse
Lisette Kanse
7:13 min/km
00:13:22.98
54
9
16
01:00:56.53
384
38
140
00:57:19.71
294
21
86
00:00:46.52
191
15
57
201
1577
Vuvuzelas
Vuvuzelas #1577
Mixed Junior Team
01:57:34.73
01:57:34.73
9
(26)
Junior Team
9
Mixed
26
WA
AUS
Tyler Hurst
Miesa Grobbelaar
Nicola Grobbelaar
6:24 min/km
00:13:20.54
53
6
13
00:50:39.76
244
9
27
00:52:58.39
218
10
25
00:00:36.02
31
4
6
85
1097
Liza DAWSON
Liza DAWSON #1097
Female Veteran Female (40-49)
01:46:15.32
01:46:15.32
5
(10)
+00:12:00
Veteran Female (40-49)
5
Female
10
WA
AUS
Liza Dawson
Liza Dawson
Liza Dawson
5:47 min/km
00:13:20.53
52
8
15
00:44:43.21
115
8
19
00:35:27.21
17
1
2
00:00:44.36
155
12
44
162
1205
Adam JONGELING
Adam JONGELING #1205
Male Veteran Male (40-49)
01:54:04.57
01:54:04.57
21
(116)
Veteran Male (40-49)
21
Male
116
WA
AUS
Adam Jongeling
Adam Jongeling
Adam Jongeling
6:13 min/km
00:13:19.52
51
5
25
00:50:30.99
237
35
150
00:49:25.15
158
24
109
00:00:48.91
216
22
115
258
1598
Rudie VAN ZYL
Rudie VAN ZYL #1598
Male Veteran Male (40-49)
02:04:55.95
02:04:55.95
40
(151)
Veteran Male (40-49)
40
Male
151
WA
AUS
Rudie Van Zyl
Rudie Van Zyl
Rudie Van Zyl
6:48 min/km
00:13:17.23
50
4
24
00:49:42.02
218
31
140
01:01:06.60
346
54
192
00:00:50.10
235
26
121
69
1032
Louise BLACK
Louise BLACK #1032
Female Veteran Female (40-49)
01:44:32.24
01:44:32.24
4
(8)
Veteran Female (40-49)
4
Female
8
WA
AUS
Louise Black
Louise Black
Louise Black
5:41 min/km
00:13:16.62
49
7
14
00:46:39.30
157
11
33
00:43:48.02
59
3
5
00:00:48.28
212
17
66
55
1224
Tom LETHERBARROW
Tom LETHERBARROW #1224
Male Prime Male (18-39)
01:42:34.75
01:42:34.75
28
(47)
Prime Male (18-39)
28
Male
47
WA
AUS
Tom Letherbarrow
Tom Letherbarrow
Tom Letherbarrow
5:35 min/km
00:13:11.86
48
13
23
00:40:37.61
42
19
32
00:47:54.45
134
51
96
00:00:50.82
249
63
124
254
1130
Rosalyn FINDLAY
Rosalyn FINDLAY #1130
Female Prime Female (18-39)
02:04:35.32
02:04:35.32
32
(70)
Prime Female (18-39)
32
Female
70
WA
AUS
Rosalyn Findlay
Rosalyn Findlay
Rosalyn Findlay
6:47 min/km
00:13:09.78
47
4
13
00:50:19.96
234
26
60
01:00:11.07
334
52
106
00:00:54.49
297
51
114
13
1144
Aaron GAVIN
Aaron GAVIN #1144
Male Prime Male (18-39)
01:30:51.42
01:30:51.42
11
(13)
+00:12:00
Prime Male (18-39)
11
Male
13
WA
AUS
Aaron Gavin
Aaron Gavin
Aaron Gavin
4:57 min/km
00:13:08.25
46
12
22
00:39:15.91
28
14
23
00:25:46.53
1
1
1
00:00:40.71
95
35
59
206
1533
Hot Pocket Rockets
Hot Pocket Rockets #1533
Mixed Junior Team
01:58:51.48
01:58:51.48
10
(27)
Junior Team
10
Mixed
27
WA
AUS
Shannon Power
Elle Gillett
Eliza Griffiths
6:28 min/km
00:13:08.13
45
5
12
00:48:01.17
189
8
22
00:56:53.90
288
14
39
00:00:48.27
211
13
33
359
1518
Fat Bottom Girls
Fat Bottom Girls #1518
Female Female Team
02:19:59.57
02:19:59.57
19
(118)
Female Team
19
Female
118
WA
AUS
Vicki McSharer
Kate Swallow
7:37 min/km
00:13:06.90
44
3
12
00:59:59.07
378
23
136
01:05:35.87
381
21
133
00:01:17.71
404
26
162
374
1177
Siobhan HICKLING
Siobhan HICKLING #1177
Female Veteran Female (40-49)
02:23:06.95
02:23:06.95
34
(127)
Veteran Female (40-49)
34
Female
127
WA
AUS
Siobhan Hickling
Siobhan Hickling
Siobhan Hickling
7:47 min/km
00:13:05.03
43
6
11
01:08:25.97
408
44
157
01:00:42.30
341
29
108
00:00:53.64
282
32
107
60
1013
Kellie BALDWIN
Kellie BALDWIN #1013
Female Veteran Female (40-49)
01:43:07.21
01:43:07.21
3
(5)
Veteran Female (40-49)
3
Female
5
WA
AUS
Kellie Baldwin
Kellie Baldwin
Kellie Baldwin
5:37 min/km
00:13:04.78
42
5
10
00:42:37.70
74
3
12
00:46:41.29
109
4
13
00:00:43.42
135
8
37
1
2
3
4
5
6
7
8
[9]
10
Page 9 of 10 (494 items)