X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
3
4
5
6
7
8
[9]
10
Page 9 of 10 (494 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
133
1585
Craig Doncon
Craig Doncon #1585
Mixed Mixed Team
01:52:22.57
01:52:22.57
12
(20)
Mixed Team
12
Mixed
20
WA
AUS
Craig Doncon
Frida Williamsson
Alan Kanel
6:07 min/km
00:14:25.17
95
9
18
00:42:45.87
78
6
10
00:54:26.90
240
22
32
00:00:44.62
160
15
26
208
1329
Elizabeth ROE
Elizabeth ROE #1329
Female Prime Female (18-39)
01:59:09.77
01:59:09.77
25
(49)
Prime Female (18-39)
25
Female
49
WA
AUS
Elizabeth Roe
Elizabeth Roe
Elizabeth Roe
6:29 min/km
00:17:09.79
242
35
81
00:50:34.22
239
28
62
00:50:18.19
168
15
31
00:01:07.57
375
69
149
24
1306
Joel QUARTERMAINE
Joel QUARTERMAINE #1306
Male Prime Male (18-39)
01:35:40.97
01:35:40.97
16
(23)
Prime Male (18-39)
16
Male
23
WA
AUS
Joel Quartermaine
Joel Quartermaine
Joel Quartermaine
5:12 min/km
00:11:48.00
12
4
6
00:41:23.46
50
24
39
00:41:50.20
40
19
31
00:00:39.30
82
31
52
266
1541
macca
macca #1541
Mixed Mixed Team
02:05:14.22
02:05:14.22
23
(37)
Mixed Team
23
Mixed
37
WA
AUS
Kate McCarthy
Matthew Blaney
Jarrad Norrish
6:49 min/km
00:23:53.73
415
30
45
00:46:15.92
149
8
15
00:54:21.80
238
21
31
00:00:42.76
126
13
23
129
1546
Older we get Faster we were
Older we get Faster we were #1546
Mixed Mixed Team
01:52:12.58
01:52:12.58
11
(18)
Mixed Team
11
Mixed
18
WA
AUS
Attila Hagymas
Ranee Wilson
Kea Mumford
6:06 min/km
00:15:20.29
149
14
25
00:42:13.68
64
5
8
00:53:53.72
235
20
30
00:00:44.87
165
16
27
198
1141
Sandy FRANCO
Sandy FRANCO #1141
Female Prime Female (18-39)
01:57:08.10
01:57:08.10
22
(44)
Prime Female (18-39)
22
Female
44
WA
AUS
Sandy Franco
Sandy Franco
Sandy Franco
6:23 min/km
00:15:47.19
177
21
52
00:50:23.20
235
27
61
00:50:15.30
167
14
30
00:00:42.39
122
12
30
41
1022
Andrew BATES
Andrew BATES #1022
Male Prime Male (18-39)
01:40:18.84
01:40:18.84
22
(34)
Prime Male (18-39)
22
Male
34
WA
AUS
Andrew Bates
Andrew Bates
Andrew Bates
5:28 min/km
00:14:58.94
121
34
70
00:42:46.28
79
34
56
00:41:48.97
39
18
30
00:00:44.64
162
51
91
54
1096
Tahni DAVISON
Tahni DAVISON #1096
Male Prime Male (18-39)
01:42:32.53
01:42:32.53
27
(46)
Prime Male (18-39)
27
Male
46
WA
AUS
Tahni Davison
Tahni Davison
Tahni Davison
5:35 min/km
00:16:24.49
207
49
115
00:43:33.30
95
41
68
00:41:47.15
38
17
29
00:00:47.58
203
59
110
282
1566
The Bovells
The Bovells #1566
Mixed Mixed Team
02:07:44.24
02:07:44.24
25
(39)
Mixed Team
25
Mixed
39
WA
AUS
Myles Bovell
Kate Bovell
6:57 min/km
00:15:12.15
137
10
21
00:57:34.61
357
25
39
00:53:47.69
232
19
29
00:01:09.78
382
28
43
176
1340
Aizhan SHAMBULOVA
Aizhan SHAMBULOVA #1340
Female Prime Female (18-39)
01:55:35.49
01:55:35.49
13
(31)
Prime Female (18-39)
13
Female
31
WA
AUS
Aizhan Shambulova
Aizhan Shambulova
Aizhan Shambulova
6:17 min/km
00:20:16.17
363
68
144
00:45:04.03
122
8
21
00:49:32.51
160
13
29
00:00:42.78
127
14
33
67
1584
Matt CARRUTHERS
Matt CARRUTHERS #1584
Male Prime Male (18-39)
01:44:11.54
01:44:11.54
33
(54)
Prime Male (18-39)
33
Male
54
WA
AUS
5:40 min/km
00:14:40.53
107
29
59
00:47:09.70
166
61
112
00:41:26.42
36
16
28
00:00:54.88
302
71
144
239
1524
Fyjoban
Fyjoban #1524
Mixed Mixed Team
02:03:12.57
02:03:12.57
21
(33)
Mixed Team
21
Mixed
33
WA
AUS
Jye Barnett
Diana Barnett
6:42 min/km
00:15:17.29
146
13
24
00:53:18.10
302
23
36
00:53:47.06
230
18
28
00:00:50.11
236
23
36
184
1011
Julie AYLWARD
Julie AYLWARD #1011
Female Prime Female (18-39)
01:56:03.57
01:56:03.57
16
(36)
Prime Female (18-39)
16
Female
36
WA
AUS
Julie Aylward
Julie Aylward
Julie Aylward
6:19 min/km
00:18:25.04
294
51
111
00:47:29.75
177
17
38
00:49:18.41
157
12
28
00:00:50.36
239
39
82
9
1034
Lukas BLOT
Lukas BLOT #1034
Male Prime Male (18-39)
01:29:32.12
01:29:32.12
7
(9)
Prime Male (18-39)
7
Male
9
WA
AUS
Lukas Blot
Lukas Blot
Lukas Blot
4:52 min/km
00:10:43.28
2
1
1
00:36:36.69
14
9
13
00:41:25.37
35
15
27
00:00:46.77
196
56
107
211
1542
Maid for Adventure
Maid for Adventure #1542
Female Female Team
01:59:14.68
01:59:14.68
8
(51)
Female Team
8
Female
51
WA
AUS
Sarah Creagh
Angela Power
6:29 min/km
00:17:04.84
236
15
78
00:52:19.84
281
15
83
00:49:09.00
153
5
27
00:00:40.99
100
6
21
293
1505
Amare la vita
Amare la vita #1505
Mixed Mixed Team
02:09:48.43
02:09:48.43
26
(40)
Mixed Team
26
Mixed
40
WA
AUS
Mandy Edwards
Kevin Tognela
Lucy Nankervis
7:04 min/km
00:20:58.47
380
27
42
00:54:30.23
321
24
37
00:53:39.99
228
17
27
00:00:39.74
87
9
16
262
1327
Kylee ROBERTSON
Kylee ROBERTSON #1327
Female Prime Female (18-39)
02:05:05.72
02:05:05.72
35
(74)
Prime Female (18-39)
35
Female
74
WA
AUS
Kylee Robertson
Kylee Robertson
Kylee Robertson
6:49 min/km
00:19:20.52
333
61
131
00:56:03.22
342
54
117
00:48:52.15
149
11
26
00:00:49.82
229
33
75
98
1545
Milne dog Gus and Haylz
Milne dog Gus and Haylz #1545
Mixed Mixed Team
01:48:02.57
01:48:02.57
8
(14)
Mixed Team
8
Mixed
14
WA
AUS
Hayley Robertson
Justin Adamson
Anna Milne
5:53 min/km
00:12:07.99
18
3
6
00:41:59.80
60
4
7
00:53:15.39
225
16
26
00:00:39.37
84
8
15
11
1226
Justin LINNEY
Justin LINNEY #1226
Male Prime Male (18-39)
01:30:29.48
01:30:29.48
9
(11)
Prime Male (18-39)
9
Male
11
WA
AUS
Justin Linney
Justin Linney
Justin Linney
4:55 min/km
00:10:57.38
4
2
2
00:37:37.59
20
13
19
00:41:21.13
34
14
26
00:00:33.36
16
7
12
65
1183
Thomas HOLMES
Thomas HOLMES #1183
Male Prime Male (18-39)
01:43:56.31
01:43:56.31
32
(53)
Prime Male (18-39)
32
Male
53
WA
AUS
Thomas Holmes
Thomas Holmes
Thomas Holmes
5:39 min/km
00:21:23.56
387
84
193
00:40:34.68
41
18
31
00:41:13.95
33
13
25
00:00:44.11
147
46
81
183
1600
Diana LEWIN
Diana LEWIN #1600
Female Veteran Female (40-49)
01:56:03.31
01:56:03.31
11
(35)
Veteran Female (40-49)
11
Female
35
WA
AUS
6:19 min/km
00:20:21.50
368
42
147
00:46:08.89
144
10
29
00:48:49.43
148
9
25
00:00:43.49
136
9
38
201
1577
Vuvuzelas
Vuvuzelas #1577
Mixed Junior Team
01:57:34.73
01:57:34.73
9
(26)
Junior Team
9
Mixed
26
WA
AUS
Tyler Hurst
Miesa Grobbelaar
Nicola Grobbelaar
6:24 min/km
00:13:20.54
53
6
13
00:50:39.76
244
9
27
00:52:58.39
218
10
25
00:00:36.02
31
4
6
18
1547
Parkwater Posse
Parkwater Posse #1547
Male Male Team
01:33:06.57
01:33:06.57
2
(18)
Male Team
2
Male
18
WA
AUS
Nathan Bowler
Ben Tassone
Matt Haste
5:04 min/km
00:15:36.90
166
5
92
00:35:57.08
11
2
10
00:40:56.16
32
3
24
00:00:36.42
37
2
24
97
1523
Frosty Blondie & Liv
Frosty Blondie & Liv #1523
Mixed Junior Team
01:47:58.98
01:47:58.98
6
(13)
Junior Team
6
Mixed
13
WA
AUS
Mitchell Frost
Paige Stegmann
Olivia Pether
5:53 min/km
00:13:45.80
63
8
16
00:41:46.43
55
3
5
00:51:47.96
195
9
24
00:00:38.78
70
6
12
182
1367
Claire THOMSON
Claire THOMSON #1367
Female Prime Female (18-39)
01:55:47.35
01:55:47.35
15
(34)
Prime Female (18-39)
15
Female
34
WA
AUS
Claire Thomson
Claire Thomson
Claire Thomson
6:18 min/km
00:15:22.01
150
16
44
00:51:01.02
252
32
69
00:48:47.66
146
10
24
00:00:36.64
43
2
7
108
1320
Maddy RHODES
Maddy RHODES #1320
Female Prime Female (18-39)
01:48:29.48
01:48:29.48
5
(16)
Prime Female (18-39)
5
Female
16
WA
AUS
Maddy Rhodes
Maddy Rhodes
Maddy Rhodes
5:54 min/km
00:15:04.11
125
13
37
00:44:00.38
105
7
17
00:48:42.44
144
9
23
00:00:42.53
124
13
32
35
1535
JCR
JCR #1535
Mixed Junior Team
01:39:07.44
01:39:07.44
2
(2)
Junior Team
2
Mixed
2
WA
AUS
Raji Madigasekara
James Holborn
Chevy Hamilton
5:24 min/km
00:12:00.95
15
3
5
00:34:48.89
6
1
1
00:51:36.35
192
8
23
00:00:41.24
103
10
20
16
1124
Brant EDWARDS
Brant EDWARDS #1124
Male Veteran Male (40-49)
01:31:36.75
01:31:36.75
2
(16)
Veteran Male (40-49)
2
Male
16
WA
AUS
Brant Edwards
Brant Edwards
Brant Edwards
4:59 min/km
00:12:44.90
37
3
20
00:37:55.83
22
3
20
00:40:19.83
30
6
23
00:00:36.17
34
1
22
22
1052
Michael BURNS
Michael BURNS #1052
Male Veteran Male (40-49)
01:35:22.82
01:35:22.82
3
(21)
Veteran Male (40-49)
3
Male
21
WA
AUS
Michael Burns
Michael Burns
Michael Burns
5:11 min/km
00:12:24.03
25
1
13
00:42:01.11
61
7
44
00:40:18.04
29
5
22
00:00:39.62
86
6
54
132
1537
JKR
JKR #1537
Mixed Junior Team
01:52:21.99
01:52:21.99
8
(19)
Junior Team
8
Mixed
19
WA
AUS
Rory De Vaney
Jaiah Moore
Kyle Scott
6:07 min/km
00:15:04.98
128
10
19
00:45:23.12
127
7
13
00:51:13.52
185
7
22
00:00:40.36
92
8
17
90
1378
Monique VOLLPRECHT
Monique VOLLPRECHT #1378
Female Veteran Female (40-49)
01:47:00.15
01:47:00.15
6
(12)
Veteran Female (40-49)
6
Female
12
WA
AUS
Monique Vollprecht
Monique Vollprecht
Monique Vollprecht
5:49 min/km
00:12:42.65
34
3
6
00:44:48.09
119
9
20
00:48:39.78
142
8
22
00:00:49.62
228
21
74
29
1368
Jack NEYLEN
Jack NEYLEN #1368
Male Prime Male (18-39)
01:37:00.82
01:37:00.82
18
(27)
Prime Male (18-39)
18
Male
27
Rob Thornton
Rob Thornton
Rob Thornton
5:17 min/km
00:14:28.28
100
24
52
00:42:12.70
63
27
45
00:39:49.13
27
12
21
00:00:30.69
5
3
5
66
1520
Fire Spitting Llamas
Fire Spitting Llamas #1520
Mixed Junior Team
01:44:09.75
01:44:09.75
4
(6)
Junior Team
4
Mixed
6
WA
AUS
Cayden Eddy
Tom Eddy
Kyle Lee
5:40 min/km
00:11:00.49
5
2
3
00:43:28.52
90
5
11
00:49:05.74
152
6
21
00:00:34.99
25
3
5
242
1170
Emily HASWELL
Emily HASWELL #1170
Female Prime Female (18-39)
02:03:41.89
02:03:41.89
29
(61)
Prime Female (18-39)
29
Female
61
WA
AUS
Emily Haswell
Emily Haswell
Emily Haswell
6:44 min/km
00:16:48.26
226
30
72
00:57:27.00
355
60
123
00:48:15.71
139
8
21
00:01:10.91
386
71
154
99
1064
Sonia CHURCHER
Sonia CHURCHER #1064
Female Veteran Female (40-49)
01:48:04.27
01:48:04.27
7
(13)
Veteran Female (40-49)
7
Female
13
WA
AUS
Sonia Churcher
Sonia Churcher
Sonia Churcher
5:53 min/km
00:15:57.47
189
20
57
00:43:30.52
92
6
16
00:47:44.98
130
7
20
00:00:51.29
255
27
92
310
1501
2 girls & 1 guy
2 girls & 1 guy #1501
Mixed Mixed Team
02:11:20.27
02:11:20.27
27
(42)
Mixed Team
27
Mixed
42
WA
AUS
Nicole Kirkman
Karen Turpin
Adam Blakey
7:09 min/km
00:19:36.86
341
25
40
01:02:37.55
393
28
43
00:48:12.79
138
15
20
00:00:53.06
279
26
40
14
1596
Mark Vlinco
Mark Vlinco #1596
Male Male Team
01:30:56.75
01:30:56.75
1
(14)
Male Team
1
Male
14
WA
AUS
Chris Crosby
4:57 min/km
00:16:04.13
194
6
107
00:34:55.26
7
1
6
00:39:20.89
26
2
20
00:00:36.45
38
3
25
185
1555
Stillettis
Stillettis #1555
Mixed Mixed Team
01:56:09.79
01:56:09.79
16
(24)
Mixed Team
16
Mixed
24
WA
AUS
Nicole Joanne Wreford
Damon Diletti
6:19 min/km
00:16:28.21
211
18
31
00:50:52.02
249
19
28
00:47:59.15
136
14
19
00:00:50.39
241
24
37
169
1164
Elise HANLEY
Elise HANLEY #1164
Female Veteran Female (40-49)
01:54:20.82
01:54:20.82
9
(27)
Veteran Female (40-49)
9
Female
27
WA
AUS
Elise Hanley
Elise Hanley
Elise Hanley
6:13 min/km
00:18:54.43
316
34
121
00:46:57.82
163
13
35
00:47:37.63
128
6
19
00:00:50.93
250
26
88
3
1245
Brad MCFARLAND
Brad MCFARLAND #1245
Male Prime Male (18-39)
01:27:22.27
01:27:22.27
3
(3)
Prime Male (18-39)
3
Male
3
WA
AUS
Brad Mcfarland
Brad Mcfarland
Brad Mcfarland
4:45 min/km
00:12:23.44
24
9
12
00:35:22.81
9
5
8
00:39:04.89
25
11
19
00:00:31.12
7
4
6
61
1154
Emily GRAHAM
Emily GRAHAM #1154
Female Junior Female (U18)
01:43:22.22
01:43:22.22
1
(6)
Junior Female (U18)
1
Female
6
WA
AUS
Emily Graham
Emily Graham
Emily Graham
5:37 min/km
00:15:16.68
145
3
42
00:40:02.75
36
1
5
00:47:29.25
124
1
18
00:00:33.52
17
1
2
4
1027
Jason BENT
Jason BENT #1027
Male Prime Male (18-39)
01:27:40.51
01:27:40.51
4
(4)
Prime Male (18-39)
4
Male
4
WA
AUS
Jason Bent
Jason Bent
Jason Bent
4:46 min/km
00:12:05.69
17
6
9
00:36:08.02
12
7
11
00:38:51.81
24
10
18
00:00:34.98
24
10
16
339
1558
Team Awesome
Team Awesome #1558
Mixed Mixed Team
02:15:57.32
02:15:57.32
28
(43)
Mixed Team
28
Mixed
43
WA
AUS
Sam Williamson
Jack Williamson
Jane Kelsbie
7:24 min/km
00:18:59.19
324
24
39
01:08:33.29
410
30
45
00:47:48.14
131
13
18
00:00:36.69
45
4
9
179
1591
Kelly Stevens
Kelly Stevens #1591
Mixed Mixed Team
01:55:40.57
01:55:40.57
15
(23)
Mixed Team
15
Mixed
23
WA
AUS
Kelly Stevens
Kelly Stevens
Steve De Meillon
6:18 min/km
00:18:23.86
293
22
36
00:48:58.39
206
15
23
00:47:37.89
129
12
17
00:00:40.42
93
10
18
134
1509
Bikeshed
Bikeshed #1509
Female Female Team
01:52:24.73
01:52:24.73
4
(19)
Female Team
4
Female
19
WA
AUS
Helen Baker
Jen Brown
6:07 min/km
00:15:15.03
141
7
41
00:48:53.55
204
8
49
00:47:25.36
123
4
17
00:00:50.77
248
14
87
5
1371
Craig TYRRELL
Craig TYRRELL #1371
Male Veteran Male (40-49)
01:28:10.97
01:28:10.97
1
(5)
Veteran Male (40-49)
1
Male
5
WA
AUS
Craig Tyrrell
Craig Tyrrell
Craig Tyrrell
4:48 min/km
00:15:07.78
131
18
73
00:33:49.19
3
1
3
00:38:29.45
23
4
17
00:00:44.53
157
14
88
83
1514
Crosses
Crosses #1514
Mixed Mixed Team
01:46:05.80
01:46:05.80
6
(11)
Mixed Team
6
Mixed
11
WA
AUS
Elliott Cross
Kylie Cross
5:46 min/km
00:12:17.78
22
4
7
00:46:22.96
153
9
16
00:46:54.09
112
11
16
00:00:30.96
6
1
1
17
1314
Samuel REEVES
Samuel REEVES #1314
Male Prime Male (18-39)
01:33:02.74
01:33:02.74
13
(17)
Prime Male (18-39)
13
Male
17
WA
AUS
Samuel Reeves
Samuel Reeves
Samuel Reeves
5:04 min/km
00:12:00.14
14
5
7
00:42:32.58
73
31
53
00:37:58.63
22
9
16
00:00:31.39
8
5
7
84
1179
Lotte HOEKSTRA
Lotte HOEKSTRA #1179
Female Prime Female (18-39)
01:46:12.89
01:46:12.89
3
(9)
Prime Female (18-39)
3
Female
9
WA
AUS
Lotte Hoekstra
Lotte Hoekstra
Lotte Hoekstra
5:47 min/km
00:16:14.29
200
27
61
00:41:58.45
59
6
10
00:47:23.45
122
7
16
00:00:36.69
44
3
8
7
1031
Scott BIFFEN
Scott BIFFEN #1031
Male Prime Male (18-39)
01:28:35.82
01:28:35.82
6
(7)
Prime Male (18-39)
6
Male
7
WA
AUS
Scott Biffen
Scott Biffen
Scott Biffen
4:49 min/km
00:14:27.28
99
23
51
00:35:45.04
10
6
9
00:37:55.44
21
8
15
00:00:28.05
3
2
3
1
2
3
4
5
6
7
8
[9]
10
Page 9 of 10 (494 items)