X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
3
4
5
6
7
[8]
9
10
Page 8 of 10 (494 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
108
1320
Maddy RHODES
Maddy RHODES #1320
Female Prime Female (18-39)
01:48:29.48
01:48:29.48
5
(16)
Prime Female (18-39)
5
Female
16
WA
AUS
Maddy Rhodes
Maddy Rhodes
Maddy Rhodes
5:54 min/km
00:15:04.11
125
13
37
00:44:00.38
105
7
17
00:48:42.44
144
9
23
00:00:42.53
124
13
32
10
1380
Mathew WALKER
Mathew WALKER #1380
Male Prime Male (18-39)
01:30:13.26
01:30:13.26
8
(10)
+00:12:00
Prime Male (18-39)
8
Male
10
WA
AUS
Mathew Walker
Mathew Walker
Mathew Walker
4:55 min/km
00:13:41.50
61
16
29
00:32:03.72
1
1
1
00:31:52.64
13
3
9
00:00:35.39
28
13
19
89
1512
Caffeinated
Caffeinated #1512
Female Female Team
01:46:46.17
01:46:46.17
2
(11)
Female Team
2
Female
11
WA
AUS
Sally Clark
Sharon Heiden
Sharon Broad
5:49 min/km
00:16:31.79
214
11
66
00:47:39.87
179
5
39
00:41:44.94
37
1
3
00:00:49.56
227
13
73
206
1533
Hot Pocket Rockets
Hot Pocket Rockets #1533
Mixed Junior Team
01:58:51.48
01:58:51.48
10
(27)
Junior Team
10
Mixed
27
WA
AUS
Shannon Power
Elle Gillett
Eliza Griffiths
6:28 min/km
00:13:08.13
45
5
12
00:48:01.17
189
8
22
00:56:53.90
288
14
39
00:00:48.27
211
13
33
266
1541
macca
macca #1541
Mixed Mixed Team
02:05:14.22
02:05:14.22
23
(37)
Mixed Team
23
Mixed
37
WA
AUS
Kate McCarthy
Matthew Blaney
Jarrad Norrish
6:49 min/km
00:23:53.73
415
30
45
00:46:15.92
149
8
15
00:54:21.80
238
21
31
00:00:42.76
126
13
23
137
1574
tri a gain
tri a gain #1574
Female Female Team
01:52:29.31
01:52:29.31
5
(21)
Female Team
5
Female
21
WA
AUS
Debby Westell
Penelope Thornton
Kate Wood
6:07 min/km
00:16:40.43
219
12
67
00:48:32.57
197
6
45
00:46:30.54
102
2
10
00:00:45.76
174
12
49
237
1576
Tri-Hards
Tri-Hards #1576
Mixed Junior Team
02:03:05.58
02:03:05.58
12
(32)
Junior Team
12
Mixed
32
WA
AUS
Hannah Taylor
Sophie Johnson
Lil Miller
6:42 min/km
00:15:36.49
165
12
26
00:51:25.78
263
10
31
00:55:15.30
256
13
35
00:00:48.01
209
12
32
121
1307
Martin QUILL
Martin QUILL #1307
Male Vintage Male (50-59)
01:50:55.78
01:50:55.78
8
(88)
Vintage Male (50-59)
8
Male
88
WA
AUS
Martin Quill
Martin Quill
Martin Quill
6:02 min/km
00:12:41.61
32
2
17
00:48:23.39
194
10
128
00:48:54.76
150
10
104
00:00:56.02
311
12
151
85
1097
Liza DAWSON
Liza DAWSON #1097
Female Veteran Female (40-49)
01:46:15.32
01:46:15.32
5
(10)
+00:12:00
Veteran Female (40-49)
5
Female
10
WA
AUS
Liza Dawson
Liza Dawson
Liza Dawson
5:47 min/km
00:13:20.53
52
8
15
00:44:43.21
115
8
19
00:35:27.21
17
1
2
00:00:44.36
155
12
44
198
1141
Sandy FRANCO
Sandy FRANCO #1141
Female Prime Female (18-39)
01:57:08.10
01:57:08.10
22
(44)
Prime Female (18-39)
22
Female
44
WA
AUS
Sandy Franco
Sandy Franco
Sandy Franco
6:23 min/km
00:15:47.19
177
21
52
00:50:23.20
235
27
61
00:50:15.30
167
14
30
00:00:42.39
122
12
30
15
1119
Pete DUZEVICH
Pete DUZEVICH #1119
Male Prime Male (18-39)
01:31:26.78
01:31:26.78
12
(15)
Prime Male (18-39)
12
Male
15
WA
AUS
Pete Duzevich
Pete Duzevich
Pete Duzevich
4:59 min/km
00:12:42.23
33
11
18
00:35:19.89
8
4
7
00:42:49.46
49
26
40
00:00:35.20
27
12
18
119
1196
Lachlan JAMIESON
Lachlan JAMIESON #1196
Male Junior Male (U18)
01:50:42.60
01:50:42.60
11
(87)
Junior Male (U18)
11
Male
87
WA
AUS
Lachlan Jamieson
Lachlan Jamieson
Lachlan Jamieson
6:01 min/km
00:11:15.03
10
1
4
00:43:34.43
96
10
69
00:55:14.22
255
18
156
00:00:38.91
75
12
47
110
1581
Bart Huntley
Bart Huntley #1581
Mixed Mixed Team
01:48:33.82
01:48:33.82
9
(15)
Mixed Team
9
Mixed
15
WA
AUS
Bart Huntley
Bart Huntley
Natasha Huntley
5:54 min/km
00:15:16.68
144
12
23
00:46:25.30
154
10
17
00:46:09.46
100
9
14
00:00:42.37
120
12
22
82
1256
Roy MESSER
Roy MESSER #1256
Male Veteran Male (40-49)
01:45:50.79
01:45:50.79
8
(64)
Veteran Male (40-49)
8
Male
64
WA
AUS
Roy Messer
Roy Messer
Roy Messer
5:46 min/km
00:14:51.35
116
16
66
00:44:48.72
120
13
88
00:45:26.52
84
11
66
00:00:44.19
149
12
82
88
1237
Andrew MARTIN
Andrew MARTIN #1237
Male Vintage Male (50-59)
01:46:44.54
01:46:44.54
6
(67)
Vintage Male (50-59)
6
Male
67
WA
AUS
Andrew Martin
Andrew Martin
Andrew Martin
5:49 min/km
00:15:06.53
130
7
72
00:43:23.44
89
6
64
00:47:18.97
119
9
90
00:00:55.59
308
11
149
33
1173
David HERD
David HERD #1173
Male Prime Male (18-39)
01:38:16.32
01:38:16.32
20
(30)
Prime Male (18-39)
20
Male
30
WA
AUS
David Herd
David Herd
David Herd
5:21 min/km
00:14:26.82
98
22
50
00:39:59.55
35
17
27
00:43:14.78
55
27
46
00:00:35.16
26
11
17
214
1165
Paul HANRAHAN
Paul HANRAHAN #1165
Male Veteran Male (40-49)
01:59:53.82
01:59:53.82
31
(136)
Veteran Male (40-49)
31
Male
136
WA
AUS
Paul Hanrahan
Paul Hanrahan
Paul Hanrahan
6:32 min/km
00:17:43.85
272
37
140
00:51:00.71
251
38
155
00:50:25.37
170
29
118
00:00:43.87
143
11
77
247
1134
Amy FITZGERALD
Amy FITZGERALD #1134
Female Prime Female (18-39)
02:04:07.85
02:04:07.85
30
(64)
Prime Female (18-39)
30
Female
64
WA
AUS
Amy Fitzgerald
Amy Fitzgerald
Amy Fitzgerald
6:45 min/km
00:17:00.41
233
32
75
00:51:11.04
256
33
70
00:55:14.18
254
31
65
00:00:42.22
118
11
29
40
1048
Anthea BROWN
Anthea BROWN #1048
Female Veteran Female (40-49)
01:40:16.50
01:40:16.50
2
(3)
Veteran Female (40-49)
2
Female
3
WA
AUS
Anthea Brown
Anthea Brown
Anthea Brown
5:27 min/km
00:12:58.78
40
4
9
00:39:14.00
26
1
1
00:47:19.35
120
5
14
00:00:44.35
153
11
43
138
1046
Cameron BROUGHTON
Cameron BROUGHTON #1046
Male Junior Male (U18)
01:52:32.32
01:52:32.32
12
(97)
Junior Male (U18)
12
Male
97
WA
AUS
Cameron Broughton
Cameron Broughton
Cameron Broughton
6:07 min/km
00:15:26.39
153
12
83
00:42:16.16
67
6
48
00:54:10.90
237
17
150
00:00:38.86
72
11
44
321
1529
Harey Halls
Harey Halls #1529
Female Female Team
02:13:01.82
02:13:01.82
15
(101)
Female Team
15
Female
101
WA
AUS
Donna Hall
Megan Hall
Jenn Hare
7:14 min/km
00:17:45.04
273
16
100
00:51:41.47
268
14
76
01:02:49.92
364
18
122
00:00:45.38
170
11
46
19
1572
To Infinity and Beyond
To Infinity and Beyond #1572
Mixed Junior Team
01:33:18.56
01:33:18.56
1
(1)
Junior Team
1
Mixed
1
WA
AUS
Jack Griffiths
Ethan Miles
Jayden David
5:05 min/km
00:10:07.34
1
1
1
00:42:21.61
69
4
9
00:40:06.70
28
1
5
00:00:42.90
129
11
24
227
1564
The Abbey Factor
The Abbey Factor #1564
Mixed Mixed Team
02:01:50.82
02:01:50.82
20
(31)
Mixed Team
20
Mixed
31
WA
AUS
Sharon Woodford-Jones
Colin Woodford
Brendan Mills
6:38 min/km
00:17:23.90
252
19
32
00:58:19.51
367
26
40
00:45:26.03
83
7
12
00:00:41.36
104
11
21
272
1557
Tashtillynik
Tashtillynik #1557
Female Female Team
02:06:33.79
02:06:33.79
14
(81)
Female Team
14
Female
81
WA
AUS
Natasha Amor
Nicola Stanley
Matilda Varnavides
6:53 min/km
00:19:44.54
346
22
137
00:54:16.43
318
20
105
00:51:49.23
196
8
40
00:00:43.58
137
10
39
35
1535
JCR
JCR #1535
Mixed Junior Team
01:39:07.44
01:39:07.44
2
(2)
Junior Team
2
Mixed
2
WA
AUS
Raji Madigasekara
James Holborn
Chevy Hamilton
5:24 min/km
00:12:00.95
15
3
5
00:34:48.89
6
1
1
00:51:36.35
192
8
23
00:00:41.24
103
10
20
179
1591
Kelly Stevens
Kelly Stevens #1591
Mixed Mixed Team
01:55:40.57
01:55:40.57
15
(23)
Mixed Team
15
Mixed
23
WA
AUS
Kelly Stevens
Kelly Stevens
Steve De Meillon
6:18 min/km
00:18:23.86
293
22
36
00:48:58.39
206
15
23
00:47:37.89
129
12
17
00:00:40.42
93
10
18
326
1530
Heritage Tanks
Heritage Tanks #1530
Male Male Team
02:13:55.85
02:13:55.85
10
(181)
Male Team
10
Male
181
WA
AUS
Murray Tognela
Terry Finucane
7:17 min/km
00:20:47.51
376
10
189
00:56:30.18
346
10
190
00:54:51.70
249
9
155
00:01:46.44
414
10
204
153
1356
Paul STEVENS
Paul STEVENS #1356
Male Vintage Male (50-59)
01:53:49.42
01:53:49.42
10
(108)
Vintage Male (50-59)
10
Male
108
WA
AUS
Paul Stevens
Paul Stevens
Paul Stevens
6:12 min/km
00:22:22.78
402
21
200
00:46:47.72
162
8
111
00:43:44.27
58
6
48
00:00:54.63
299
10
143
4
1027
Jason BENT
Jason BENT #1027
Male Prime Male (18-39)
01:27:40.51
01:27:40.51
4
(4)
Prime Male (18-39)
4
Male
4
WA
AUS
Jason Bent
Jason Bent
Jason Bent
4:46 min/km
00:12:05.69
17
6
9
00:36:08.02
12
7
11
00:38:51.81
24
10
18
00:00:34.98
24
10
16
95
1007
Tony ARENA
Tony ARENA #1007
Male Veteran Male (40-49)
01:47:54.51
01:47:54.51
11
(71)
Veteran Male (40-49)
11
Male
71
WA
AUS
Tony Arena
Tony Arena
Tony Arena
5:52 min/km
00:19:51.25
353
45
172
00:41:40.75
53
6
41
00:45:38.80
91
14
71
00:00:43.71
139
10
75
250
1014
Gemma BANFIELD
Gemma BANFIELD #1014
Female Veteran Female (40-49)
02:04:15.97
02:04:15.97
17
(66)
Veteran Female (40-49)
17
Female
66
WA
AUS
Gemma Banfield
Gemma Banfield
Gemma Banfield
6:46 min/km
00:14:42.04
109
15
31
00:49:55.71
227
15
56
00:58:54.05
317
25
96
00:00:44.16
148
10
42
375
1149
Michelle GLASS
Michelle GLASS #1149
Female Prime Female (18-39)
02:23:08.36
02:23:08.36
62
(128)
Prime Female (18-39)
62
Female
128
WA
AUS
Michelle Glass
Michelle Glass
Michelle Glass
7:48 min/km
00:17:03.29
235
33
77
00:55:32.72
336
52
112
01:09:50.17
400
70
148
00:00:42.17
116
10
28
146
1185
Kolby HOUGH
Kolby HOUGH #1185
Male Junior Male (U18)
01:52:51.16
01:52:51.16
15
(104)
Junior Male (U18)
15
Male
104
WA
AUS
Kolby Hough
Kolby Hough
Kolby Hough
6:09 min/km
00:20:28.29
371
21
184
00:45:39.63
135
15
98
00:46:04.45
98
8
76
00:00:38.77
68
10
42
102
1171
Darrin HAVERHOEK
Darrin HAVERHOEK #1171
Male Prime Male (18-39)
01:48:07.15
01:48:07.15
41
(74)
Prime Male (18-39)
41
Male
74
WA
AUS
Darrin Haverhoek
Darrin Haverhoek
Darrin Haverhoek
5:53 min/km
00:19:37.25
342
78
168
00:41:20.36
49
23
38
00:46:34.84
106
41
79
00:00:34.70
21
9
15
48
1222
Tom KUSAL
Tom KUSAL #1222
Male Junior Male (U18)
01:41:21.12
01:41:21.12
4
(41)
Junior Male (U18)
4
Male
41
WA
AUS
Tom Kusal
Tom Kusal
Tom Kusal
5:31 min/km
00:16:56.68
232
17
127
00:39:15.06
27
3
22
00:44:31.20
72
5
58
00:00:38.17
63
9
40
194
1278
Moira O'BRIEN-SMITH
Moira O'BRIEN-SMITH #1278
Female Prime Female (18-39)
01:56:51.57
01:56:51.57
20
(42)
Prime Female (18-39)
20
Female
42
WA
AUS
Moira O'Brien-Smith
Moira O'Brien-Smith
Moira O'Brien-Smith
6:22 min/km
00:15:19.76
148
15
43
00:41:54.73
57
5
9
00:58:54.95
318
48
97
00:00:42.12
115
9
27
45
1282
Benjamin O'GRADY
Benjamin O'GRADY #1282
Male Veteran Male (40-49)
01:40:59.67
01:40:59.67
6
(38)
+00:12:00
Veteran Male (40-49)
6
Male
38
WA
AUS
Benjamin O'Grady
Benjamin O'Grady
Benjamin O'Grady
5:30 min/km
00:15:33.54
163
25
90
00:42:24.38
70
8
50
00:30:18.77
9
1
6
00:00:42.97
130
9
73
342
1108
Sophie DOCKER
Sophie DOCKER #1108
Female Junior Female (U18)
02:16:17.51
02:16:17.51
7
(108)
Junior Female (U18)
7
Female
108
WA
AUS
Sophie Docker
Sophie Docker
Sophie Docker
7:25 min/km
00:16:20.29
206
5
62
01:06:17.70
404
9
154
00:52:36.21
214
4
50
00:01:03.30
352
9
140
288
1345
Mark SHAW
Mark SHAW #1345
Male Vintage Male (50-59)
02:09:06.81
02:09:06.81
14
(162)
Vintage Male (50-59)
14
Male
162
WA
AUS
Mark Shaw
Mark Shaw
Mark Shaw
7:02 min/km
00:17:49.91
275
13
141
00:54:38.10
323
15
179
00:55:44.53
265
15
159
00:00:54.26
292
9
138
187
1516
Die Starke Frauen
Die Starke Frauen #1516
Female Female Team
01:56:18.82
01:56:18.82
6
(38)
Female Team
6
Female
38
WA
AUS
Astrid Nader-Louw
Katrin Geldermann
6:20 min/km
00:19:10.17
331
19
129
00:45:40.08
136
3
25
00:50:45.15
175
6
32
00:00:43.41
134
9
36
301
1508
Big O and the Minions
Big O and the Minions #1508
Male Male Team
02:10:16.82
02:10:16.82
9
(168)
Male Team
9
Male
168
WA
AUS
Dan Hall
Graeme Jones
7:05 min/km
00:17:42.01
270
8
138
00:51:53.72
271
9
162
00:59:45.55
328
10
184
00:00:55.54
307
9
148
293
1505
Amare la vita
Amare la vita #1505
Mixed Mixed Team
02:09:48.43
02:09:48.43
26
(40)
Mixed Team
26
Mixed
40
WA
AUS
Mandy Edwards
Kevin Tognela
Lucy Nankervis
7:04 min/km
00:20:58.47
380
27
42
00:54:30.23
321
24
37
00:53:39.99
228
17
27
00:00:39.74
87
9
16
183
1600
Diana LEWIN
Diana LEWIN #1600
Female Veteran Female (40-49)
01:56:03.31
01:56:03.31
11
(35)
Veteran Female (40-49)
11
Female
35
WA
AUS
6:19 min/km
00:20:21.50
368
42
147
00:46:08.89
144
10
29
00:48:49.43
148
9
25
00:00:43.49
136
9
38
222
1556
T L Rules
T L Rules #1556
Mixed Junior Team
02:01:21.32
02:01:21.32
11
(30)
Junior Team
11
Mixed
30
WA
AUS
Tyler Verwijmeren
Lexie Edwards
6:36 min/km
00:13:35.14
58
7
14
00:51:58.60
276
13
34
00:55:06.40
251
12
34
00:00:41.17
101
9
19
132
1537
JKR
JKR #1537
Mixed Junior Team
01:52:21.99
01:52:21.99
8
(19)
Junior Team
8
Mixed
19
WA
AUS
Rory De Vaney
Jaiah Moore
Kyle Scott
6:07 min/km
00:15:04.98
128
10
19
00:45:23.12
127
7
13
00:51:13.52
185
7
22
00:00:40.36
92
8
17
98
1545
Milne dog Gus and Haylz
Milne dog Gus and Haylz #1545
Mixed Mixed Team
01:48:02.57
01:48:02.57
8
(14)
Mixed Team
8
Mixed
14
WA
AUS
Hayley Robertson
Justin Adamson
Anna Milne
5:53 min/km
00:12:07.99
18
3
6
00:41:59.80
60
4
7
00:53:15.39
225
16
26
00:00:39.37
84
8
15
340
1571
This is how we do it
This is how we do it #1571
Female Female Team
02:16:01.82
02:16:01.82
16
(107)
Female Team
16
Female
107
WA
AUS
Susan Sanday
Natalie Redman
Leah Muecke
7:24 min/km
00:19:24.03
335
20
132
00:58:09.97
363
22
127
00:57:45.31
303
15
91
00:00:42.49
123
8
31
197
1531
Hopeful finishers
Hopeful finishers #1531
Male Male Team
01:57:06.99
01:57:06.99
8
(129)
Male Team
8
Male
129
WA
AUS
Peter Fannon
Gary Swan
6:22 min/km
00:16:13.81
199
7
110
00:47:11.27
167
6
113
00:52:47.50
216
8
141
00:00:54.40
294
8
140
1
1405
Steve YORK
Steve YORK #1405
Male Prime Male (18-39)
01:24:51.37
01:24:51.37
1
(1)
Prime Male (18-39)
1
Male
1
WA
AUS
Steve York
Steve York
Steve York
4:37 min/km
00:12:13.53
21
7
10
00:34:28.59
4
2
4
00:37:34.80
20
7
14
00:00:34.43
19
8
13
8
1366
Nick THOMPSON
Nick THOMPSON #1366
Male Junior Male (U18)
01:28:53.56
01:28:53.56
1
(8)
Junior Male (U18)
1
Male
8
WA
AUS
Nick Thompson
Nick Thompson
Nick Thompson
4:50 min/km
00:11:20.27
11
2
5
00:33:02.94
2
1
2
00:43:52.34
61
3
50
00:00:38.00
58
8
37
1
2
3
4
5
6
7
[8]
9
10
Page 8 of 10 (494 items)