MetaSprint Series #1 Singapore Aquathlon
12 Feb 2017
Results
Details
 
Contact
Sprint Aquathlon
Discovery Aquathlon
Youth Aquathlon
Kids Aquathlon
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
3
4
5
6
7
...
18
19
20
21
Page 1 of 21 (1037 items)
Fav
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Time Behind Cat
Gender
Gen Pos
Club
Nation
CorpSchoolName
Swimmer
Runner
Pace
Wave
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T1
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
11
921
James Middleditch
James Middleditch #921
Male 45-49
00:31:17.64
00:31:17.64
1
(11)
45-49
1
Male
11
New Moon KHcycle (NMKH)
GBR
5:26 min/km
Wave 2 Blue
00:13:05.07
87
7
66
00:00:41.05
38
2
27
00:17:31.52
1
1
1
1
1355
Colin O'shea
Colin O'shea #1355
Male 35-39
00:28:13.81
00:28:13.81
1
(1)
35-39
1
Male
1
IRL
4:54 min/km
Wave 2 Blue
00:09:59.37
5
2
5
00:00:30.37
1
1
1
00:17:44.07
2
1
2
23
1320
Richard Sirrs
Richard Sirrs #1320
Male 30-34
00:32:37.69
00:32:37.69
3
(21)
30-34
3
00:01:30.76
Male
21
GBR
5:40 min/km
Wave 10 Pink
00:13:58.82
125
11
94
00:00:41.28
42
3
30
00:17:57.58
3
1
3
6
704
Aj Anderson
Aj Anderson #704
Male 35-39
00:30:05.78
00:30:05.78
3
(6)
35-39
3
00:01:51.96
Male
6
AUS
5:14 min/km
Wave 2 Blue
00:11:17.91
22
3
16
00:00:31.30
2
2
2
00:18:16.55
4
2
4
7
607
Oliver Rios Trott
Oliver Rios Trott #607
Male 16-19
00:30:38.39
00:30:38.39
2
(7)
16-19
2
00:01:26.48
Male
7
Team Time
GBR
Alice Smith International School
5:19 min/km
Wave 13 White
00:11:39.28
30
5
24
00:00:39.25
25
5
19
00:18:19.86
5
1
5
2
1365
Andy Wibowo
Andy Wibowo #1365
Male 35-39
00:28:52.10
00:28:52.10
2
(2)
35-39
2
00:00:38.28
Male
2
IDN
5:01 min/km
Wave 2 Blue
00:09:55.07
3
1
3
00:00:35.68
10
4
8
00:18:21.34
6
3
6
3
1200
Aaron Kiss
Aaron Kiss #1200
Male 16-19
00:29:11.91
00:29:11.91
1
(3)
16-19
1
Male
3
Second Wind Academy
SIN
UWCSEA East
5:04 min/km
Wave 2 Blue
00:10:07.56
9
3
9
00:00:34.69
6
2
5
00:18:29.65
7
2
7
4
627
Eden Kang
Eden Kang #627
Male 25-29
00:29:43.64
00:29:43.64
1
(4)
25-29
1
Male
4
Teamnus Aquathlon
SIN
National University of Singapore (NUS)
5:10 min/km
Wave 2 Blue
00:10:21.81
12
1
12
00:00:36.45
14
2
11
00:18:45.37
8
1
8
17
1642
Triathlon 467
Triathlon 467 #1642
Mixed Team
00:31:45.27
00:31:45.27
1
(1)
Team
1
Mixed
1
IDN
Nicholzon Pernandes Dinaulik
Olef Martinus Kafiar
5:31 min/km
Wave 13 White
00:12:09.42
44
2
2
00:00:46.00
75
9
9
00:18:49.85
9
1
1
5
1237
Derek Tan
Derek Tan #1237
Male 20-24
00:29:46.30
00:29:46.30
1
(5)
20-24
1
Male
5
SIN
National University of Singapore (NUS)
5:10 min/km
Wave 2 Blue
00:10:17.97
11
5
11
00:00:35.22
8
1
7
00:18:53.10
10
1
9
44
1183
Beginner's Luck
Beginner's Luck #1183
Mixed Team
00:34:19.96
00:34:19.96
4
(4)
Team
4
00:02:34.69
Mixed
4
SIN
Alex Goh
Zhiyong Liu
5:58 min/km
Wave 13 White
00:14:42.92
167
8
8
00:00:41.60
45
7
7
00:18:55.43
11
2
2
15
603
Jack Heneberry
Jack Heneberry #603
Male 16-19
00:31:29.52
00:31:29.52
5
(15)
16-19
5
00:02:17.61
Male
15
Team Time
IRL
Alice Smith International School
5:28 min/km
Wave 13 White
00:11:50.90
35
7
29
00:00:40.36
34
6
25
00:18:58.26
12
3
10
21
710
Cristian Busquets
Cristian Busquets #710
Male 35-39
00:32:21.42
00:32:21.42
4
(19)
35-39
4
00:04:07.61
Male
19
ESP
5:37 min/km
Wave 2 Blue
00:12:43.97
67
9
49
00:00:38.80
22
5
16
00:18:58.65
13
4
11
50
1244
Samuel Wong
Samuel Wong #1244
Male 20-24
00:34:42.77
00:34:42.77
7
(41)
20-24
7
00:04:56.47
Male
41
SIN
National University of Singapore (NUS)
6:02 min/km
Wave 13 White
00:14:44.37
169
21
130
00:00:50.98
116
24
79
00:19:07.42
14
2
12
67
1194
The Sims
The Sims #1194
Mixed Team
00:35:42.78
00:35:42.78
5
(5)
Team
5
00:03:57.50
Mixed
5
SIN
Jillian See
Brandon Ng
6:12 min/km
Wave 13 White
00:15:53.67
277
12
12
00:00:39.83
30
3
3
00:19:09.27
15
3
3
12
1277
Lim Tien Aik Danny
Lim Tien Aik Danny #1277
Male 25-29
00:31:20.68
00:31:20.68
2
(12)
25-29
2
00:01:37.04
Male
12
SIN
5:27 min/km
Wave 2 Blue
00:11:17.51
21
2
15
00:00:51.01
117
10
80
00:19:12.16
16
2
13
27
1154
Ewin Teo
Ewin Teo #1154
Male 35-39
00:32:56.43
00:32:56.43
7
(24)
35-39
7
00:04:42.61
Male
24
New Moon KHcycle (NMKH)
SIN
5:43 min/km
Wave 2 Blue
00:12:56.32
80
10
60
00:00:44.88
65
9
45
00:19:15.22
17
5
14
16
821
Mark Jansen
Mark Jansen #821
Male 40-44
00:31:36.41
00:31:36.41
2
(16)
40-44
2
00:00:09.98
Male
16
AUS
5:29 min/km
Wave 2 Blue
00:11:25.51
27
4
21
00:00:53.01
131
6
90
00:19:17.88
18
1
15
14
876
Francois Verlaine
Francois Verlaine #876
Male 40-44
00:31:26.42
00:31:26.42
1
(14)
40-44
1
Male
14
BEL
5:28 min/km
Wave 2 Blue
00:11:20.00
24
2
18
00:00:48.27
92
4
63
00:19:18.15
19
2
16
42
1291
Oriol Garriga
Oriol Garriga #1291
Male 30-34
00:34:04.75
00:34:04.75
5
(34)
30-34
5
00:02:57.82
Male
34
ESP
5:55 min/km
Wave 11 Red
00:13:43.22
110
10
84
00:01:02.60
206
15
146
00:19:18.92
20
2
17
22
655
Alan Blakie
Alan Blakie #655
Male 30-34
00:32:33.93
00:32:33.93
2
(20)
30-34
2
00:01:27.00
Male
20
GBR
5:39 min/km
Wave 2 Blue
00:12:23.22
55
4
42
00:00:47.47
86
6
58
00:19:23.23
21
3
18
79
724
Haythem El-Ansary
Haythem El-Ansary #724
Male 35-39
00:36:18.89
00:36:18.89
12
(64)
35-39
12
00:08:05.07
Male
64
Anza
AUS
6:18 min/km
Wave 2 Blue
00:16:08.26
307
36
240
00:00:40.53
35
8
26
00:19:30.09
22
6
19
254
1185
HoneyXmyBee
HoneyXmyBee #1185
Mixed Team
00:42:27.42
00:42:27.42
12
(12)
Team
12
00:10:42.15
Mixed
12
SIN
Debbie Lim
Chester Cheong
7:23 min/km
Wave 13 White
00:22:00.74
763
19
19
00:00:53.19
132
16
16
00:19:33.48
23
4
4
52
1442
Juan Diego Mora Oviedo
Juan Diego Mora Oviedo #1442
Male 45-49
00:34:48.91
00:34:48.91
5
(43)
45-49
5
00:03:31.26
Male
43
COL
6:03 min/km
Wave 7 Orange
00:14:10.38
131
13
99
00:01:02.76
207
20
147
00:19:35.76
24
2
20
30
712
Luc Charpentier
Luc Charpentier #712
Male 35-39
00:33:16.82
00:33:16.82
8
(25)
35-39
8
00:05:03.01
Male
25
FRA
5:47 min/km
Wave 2 Blue
00:13:03.07
83
11
62
00:00:34.26
5
3
4
00:19:39.48
25
7
21
54
1589
Concetta Arcella
Concetta Arcella #1589
Female 45-49
00:34:57.94
00:34:57.94
1
(6)
45-49
1
Female
6
AUS
6:04 min/km
Wave 3 White
00:14:27.33
143
4
28
00:00:48.19
91
1
19
00:19:42.42
26
1
1
28
1190
Smrt Brave<3
Smrt Brave<3 #1190
Mixed Team
00:33:05.26
00:33:05.26
2
(2)
Team
2
00:01:19.98
Mixed
2
SMRT
SIN
Gilbert Beh
Wayne Chen
5:45 min/km
Wave 13 White
00:12:39.70
63
4
4
00:00:41.00
37
5
5
00:19:44.55
27
5
5
35
612
Ahmad Arif Ibrahim
Ahmad Arif Ibrahim #612
Male 20-24
00:33:41.78
00:33:41.78
4
(28)
20-24
4
00:03:55.47
Male
28
SIN
Nanyang Technological University
5:51 min/km
Wave 13 White
00:13:19.92
94
13
71
00:00:36.61
17
3
12
00:19:45.24
28
3
22
41
602
Aldrich Goh
Aldrich Goh #602
Male 16-19
00:34:02.69
00:34:02.69
7
(33)
16-19
7
00:04:50.78
Male
33
Triathlon Development Squad TDS
SIN
Maris Stella High School
5:55 min/km
Wave 13 White
00:13:39.50
106
10
80
00:00:37.62
20
4
14
00:19:45.57
29
4
23
45
874
Hans Tepfenhardt
Hans Tepfenhardt #874
Male 40-44
00:34:23.32
00:34:23.32
4
(36)
40-44
4
00:02:56.89
Male
36
Arrivo Primo Singapura
FRA
5:58 min/km
Wave 2 Blue
00:13:41.82
108
10
82
00:00:48.95
98
5
68
00:19:52.54
30
3
24
13
1197
Xian Hao Chong
Xian Hao Chong #1197
Male 16-19
00:31:25.31
00:31:25.31
4
(13)
16-19
4
00:02:13.40
Male
13
MAL
5:27 min/km
Wave 13 White
00:10:48.42
14
4
13
00:00:44.00
58
7
40
00:19:52.89
31
5
25
56
976
Christophe Leger
Christophe Leger #976
Male 50-54
00:35:03.22
00:35:03.22
2
(46)
50-54
2
00:00:25.76
Male
46
TriEdge
FRA
6:05 min/km
Wave 6 Red
00:14:15.73
134
10
102
00:00:51.61
124
5
84
00:19:55.87
32
1
26
8
606
Nicholas Rachmadi
Nicholas Rachmadi #606
Male 16-19
00:30:41.17
00:30:41.17
3
(8)
16-19
3
00:01:29.26
Male
8
SIN
Singapore Sports School
5:20 min/km
Wave 2 Blue
00:10:04.06
8
2
8
00:00:33.66
3
1
3
00:20:03.44
34
6
28
96
1440
Stuart Mcintosh
Stuart Mcintosh #1440
Male 45-49
00:37:28.93
00:37:28.93
8
(77)
45-49
8
00:06:11.28
Male
77
Open Swim Stars
GBR
6:31 min/km
Wave 7 Orange
00:16:34.87
351
45
272
00:00:50.62
113
9
76
00:20:03.44
33
3
27
25
1356
Luke Parr
Luke Parr #1356
Male 35-39
00:32:49.33
00:32:49.33
6
(23)
35-39
6
00:04:35.52
Male
23
AUS
5:42 min/km
Wave 2 Blue
00:12:04.28
41
6
34
00:00:39.94
32
7
24
00:20:05.11
35
8
29
31
623
Manuel Bauer
Manuel Bauer #623
Male 25-29
00:33:29.52
00:33:29.52
3
(26)
25-29
3
00:03:45.87
Male
26
GER
Singapore Management University
5:49 min/km
Wave 12 Yellow
00:12:44.64
68
6
50
00:00:34.96
7
1
6
00:20:09.91
36
3
30
65
1637
Alan Grant
Alan Grant #1637
Male 50-54
00:35:38.57
00:35:38.57
3
(53)
50-54
3
00:01:01.11
Male
53
GBR
6:11 min/km
Wave 6 Red
00:14:35.58
157
11
120
00:00:52.69
127
6
87
00:20:10.29
37
2
31
136
1250
Mohammad Nazri Bin Rahman
Mohammad Nazri Bin Rahman #1250
Male 25-29
00:38:49.23
00:38:49.23
11
(109)
25-29
11
00:09:05.59
Male
109
SIN
6:45 min/km
Wave 12 Yellow
00:17:48.05
465
29
352
00:00:50.16
108
9
73
00:20:11.02
38
4
32
24
767
Noriyuki Tanaka
Noriyuki Tanaka #767
Male 35-39
00:32:37.74
00:32:37.74
5
(22)
35-39
5
00:04:23.93
Male
22
Team Next Stage
JPN
5:40 min/km
Wave 2 Blue
00:11:45.74
32
4
26
00:00:39.39
27
6
21
00:20:12.61
39
9
33
88
1182
B&A
B&A #1182
Mixed Team
00:36:49.98
00:36:49.98
8
(8)
Team
8
00:05:04.71
Mixed
8
NED
Adriana Plaisier
Bert De Backker
6:24 min/km
Wave 13 White
00:15:47.19
263
11
11
00:00:45.34
70
8
8
00:20:17.44
40
6
6
20
1504
Christy Suriadi
Christy Suriadi #1504
Female 20-24
00:32:20.11
00:32:20.11
1
(1)
+00:00:15
20-24
1
Female
1
Second Wind Academy
SIN
Ngee Ann Polytechnic
5:37 min/km
Wave 1 Yellow
00:11:07.13
19
1
4
00:00:36.06
13
1
2
00:20:21.91
41
1
2
39
857
Ilya Petrov
Ilya Petrov #857
Male 40-44
00:33:53.96
00:33:53.96
3
(31)
40-44
3
00:02:27.53
Male
31
NZL
5:53 min/km
Wave 8 Yellow
00:12:46.56
71
7
53
00:00:44.90
66
1
46
00:20:22.49
42
4
34
106
667
Dominic Hoffmann
Dominic Hoffmann #667
Male 30-34
00:37:50.29
00:37:50.29
10
(85)
30-34
10
00:06:43.36
Male
85
GER
6:34 min/km
Wave 11 Red
00:16:11.40
313
38
245
00:01:15.09
296
27
216
00:20:23.79
43
4
35
37
1301
Antoine Loucheux
Antoine Loucheux #1301
Male 30-34
00:33:50.20
00:33:50.20
4
(30)
30-34
4
00:02:43.27
Male
30
TriEdge
FRA
5:53 min/km
Wave 11 Red
00:12:42.58
65
5
47
00:00:42.59
48
5
33
00:20:25.02
44
5
36
9
613
Zacharias Low
Zacharias Low #613
Male 20-24
00:30:56.42
00:30:56.42
2
(9)
20-24
2
00:01:10.12
Male
9
Second Wind Academy
SIN
Republic Polytechnic
5:22 min/km
Wave 2 Blue
00:09:54.65
2
2
2
00:00:36.72
18
4
13
00:20:25.04
45
4
37
10
691
Braedon Sharp
Braedon Sharp #691
Male 30-34
00:31:06.93
00:31:06.93
1
(10)
30-34
1
Male
10
Team Next Stage
CAN
5:24 min/km
Wave 2 Blue
00:10:02.81
6
1
6
00:00:39.03
23
1
17
00:20:25.08
46
6
38
33
1638
Arrivo Primo Singapura - Nacho@Salva
Arrivo Primo Singapura - Nacho@Salv.. #1638
Mixed Team
00:33:38.51
00:33:38.51
3
(3)
Team
3
00:01:53.24
Mixed
3
Arrivo Primo Singapura
ESP
OVERSEAS FAMILY SCHOOL
Salvador Alarcon Alacio
Ignacio Alarcon De Laiglesia
5:51 min/km
Wave 13 White
00:12:35.59
61
3
3
00:00:36.56
16
2
2
00:20:26.35
47
7
7
47
902
Murray Higgs
Murray Higgs #902
Male 45-49
00:34:38.80
00:34:38.80
2
(38)
45-49
2
00:03:21.15
Male
38
AUS
6:01 min/km
Wave 7 Orange
00:13:28.62
97
9
73
00:00:42.15
47
3
32
00:20:28.02
48
4
39
51
928
Dean Pearce
Dean Pearce #928
Male 45-49
00:34:43.54
00:34:43.54
4
(42)
45-49
4
00:03:25.89
Male
42
MetaSport Club
GBR
6:02 min/km
Wave 7 Orange
00:13:26.79
96
8
72
00:00:47.49
87
6
59
00:20:29.25
49
5
40
109
618
Derwin Tang
Derwin Tang #618
Male 20-24
00:37:55.19
00:37:55.19
20
(88)
20-24
20
00:08:08.89
Male
88
SIN
6:35 min/km
Wave 13 White
00:16:39.15
358
40
278
00:00:43.38
53
9
36
00:20:32.65
50
5
41
[1]
2
3
4
5
6
7
...
18
19
20
21
Page 1 of 21 (1037 items)