Race Around Rottnest
16 Oct 2016
Results
Details
 
Contact
Adventure Race Long
Adventure Race Short
Off-Road Triathlon
Long Course Triathlon
Sprint Triathlon
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Favourites
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
Country
Member1
Member2
Member3
Member4
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T1
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Cycle
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T2
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Ski
O/Pos
C/Pos
G/Pos
22
243
Chris BEAUMONT
Chris BEAUMONT #243
Male Individual
02:13:03.67
02:13:03.67
16
(20)
Individual
16
Male
20
4:23 min/km
00:16:30.48
43
26
34
00:01:50.68
30
14
22
00:40:43.96
28
21
26
00:01:26.84
29
13
20
00:34:37.27
12
8
11
00:37:54.42
24
16
22
Remove From Favourites
   
Detailed Results
Split
Time
Accumulative Positions (from start)
Split Positions (from prev. split or leg)
From Start
Prev Leg
Prev Split
Time of Day
Overall
Category
Gender
Overall
Category
Gender
Swim
00:16:30.48
00:16:30.48
00:16:30.48
10:29:07.98
43
26
34
43
26
34
T1
00:18:21.16
00:01:50.68
00:01:50.68
10:30:58.66
39
22
30
30
14
22
Cycle
00:59:05.13
00:40:43.96
00:40:43.96
11:11:42.63
37
22
29
28
21
26
T2
01:00:31.97
00:01:26.84
00:01:26.84
11:13:09.47
37
22
29
29
13
20
Run
01:35:09.25
00:34:37.27
00:34:37.27
11:47:46.75
22
15
20
12
8
11
Ski
02:13:03.67
00:37:54.42
00:37:54.42
12:25:41.17
22
16
20
24
16
22
Page 1 of 1 (50 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
Country
Member1
Member2
Member3
Member4
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T1
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Cycle
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T2
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Ski
O/Pos
C/Pos
G/Pos
1
250
Paul GARDNER
Paul GARDNER #250
Male Individual
01:48:10.07
01:48:10.07
1
(1)
Individual
1
Male
1
3:34 min/km
00:11:31.31
5
4
4
00:01:11.66
18
4
12
00:31:15.22
2
1
2
00:00:43.05
5
4
4
00:30:51.34
1
1
1
00:32:37.47
5
3
5
2
283
Kwik Cranes
Kwik Cranes #283
Male Team of 4
01:48:50.32
01:48:50.32
1
(2)
Team of 4
1
Male
2
Craig Smith-Gander
Gordon Gander
JeremyMarsh
Scott Nicholes
3:35 min/km
00:12:12.60
9
1
7
00:00:32.21
1
1
1
00:30:59.62
1
1
1
00:00:43.36
6
1
5
00:31:10.08
2
1
2
00:33:12.44
6
3
6
3
261
Rob LIM
Rob LIM #261
Male Individual
01:52:47.95
01:52:47.95
2
(3)
Individual
2
Male
3
3:43 min/km
00:11:20.63
3
3
3
00:01:06.69
16
3
10
00:33:30.78
5
4
5
00:00:35.67
4
3
3
00:32:47.17
6
4
6
00:33:27.00
7
4
7
4
275
Leigh WILLISON
Leigh WILLISON #275
Male Individual
01:53:42.25
01:53:42.25
3
(4)
Individual
3
Male
4
3:45 min/km
00:11:16.03
2
2
2
00:01:02.47
13
2
8
00:33:40.39
6
5
6
00:00:34.74
3
2
2
00:32:37.30
5
3
5
00:34:31.30
11
8
11
5
252
Pete GILL
Pete GILL #252
Male Individual
01:53:50.81
01:53:50.81
4
(5)
Individual
4
Male
5
3:45 min/km
00:13:02.30
19
9
14
00:01:35.29
22
7
15
00:31:51.60
3
2
3
00:00:32.01
1
1
1
00:32:21.18
3
2
3
00:34:28.41
10
7
10
6
284
Moose Knuckle
Moose Knuckle #284
Male Team of 4
01:57:22.60
01:57:22.60
2
(6)
Team of 4
2
Male
6
Glen Schloderer
James Edwards
Stuart Preston
Thomas Holmes
3:52 min/km
00:12:39.17
13
3
9
00:00:49.23
4
3
3
00:34:57.20
9
2
8
00:01:17.99
26
7
17
00:32:30.10
4
2
4
00:35:08.90
15
5
15
7
254
Jason GRAY
Jason GRAY #254
Male Individual
01:58:04.14
01:58:04.14
5
(7)
Individual
5
Male
7
3:54 min/km
00:11:44.76
6
5
5
00:01:40.14
24
9
17
00:34:40.72
8
6
7
00:00:59.06
14
7
11
00:33:44.50
9
5
8
00:35:14.93
16
11
16
8
249
Kristen GADSDON
Kristen GADSDON #249
Female Individual
01:58:08.05
01:58:08.05
1
(1)
Individual
1
Female
1
3:54 min/km
00:11:22.06
4
1
1
00:01:19.84
19
1
1
00:34:10.69
7
1
1
00:00:34.20
2
1
1
00:33:10.87
7
1
1
00:37:30.38
23
1
1
9
270
Alex ROVIRA
Alex ROVIRA #270
Male Individual
01:59:41.27
01:59:41.27
6
(8)
Individual
6
Male
8
3:57 min/km
00:13:54.01
29
16
22
00:03:33.12
43
24
32
00:38:01.19
16
12
15
00:01:08.90
23
10
16
00:35:32.63
15
11
14
00:27:31.40
1
1
1
10
257
David HUNT
David HUNT #257
Male Individual
01:59:42.34
01:59:42.34
7
(9)
Individual
7
Male
9
3:57 min/km
00:13:17.05
21
11
16
00:01:23.19
20
5
13
00:38:37.59
18
13
17
00:02:08.50
38
21
28
00:33:48.02
11
7
10
00:30:27.98
3
2
3
11
289
WesTrac and MTGA
WesTrac and MTGA #289
Male Team of 4
02:03:13.00
02:03:13.00
3
(10)
Team of 4
3
Male
10
James Vince
Jay Prchal
Jean Ferreira
Michael Hansen
4:04 min/km
00:12:17.19
10
2
8
00:00:43.22
3
2
2
00:41:14.50
30
5
27
00:00:44.96
7
2
6
00:36:01.34
16
4
15
00:32:11.78
4
2
4
12
241
Nigel ADCOCK
Nigel ADCOCK #241
Male Individual
02:03:49.49
02:03:49.49
8
(11)
Individual
8
Male
11
4:05 min/km
00:13:56.66
30
17
23
00:01:45.12
28
12
20
00:32:19.77
4
3
4
00:00:45.63
8
5
7
00:36:55.50
21
15
19
00:38:06.78
26
18
24
13
259
Ben JURY
Ben JURY #259
Male Individual
02:04:00.47
02:04:00.47
9
(12)
Individual
9
Male
12
4:05 min/km
00:15:23.80
35
21
27
00:00:55.43
11
1
7
00:37:04.69
12
8
11
00:01:56.98
36
19
26
00:33:44.80
10
6
9
00:34:54.76
13
9
13
14
255
Adam GREENWOOD
Adam GREENWOOD #255
Male Individual
02:04:57.14
02:04:57.14
10
(13)
Individual
10
Male
13
4:07 min/km
00:13:27.00
24
13
18
00:01:45.36
29
13
21
00:37:56.81
15
11
14
00:01:35.83
32
16
23
00:36:18.71
18
12
16
00:33:53.42
8
5
8
15
265
Ed NEGUS
Ed NEGUS #265
Male Individual
02:05:53.19
02:05:53.19
11
(14)
Individual
11
Male
14
4:09 min/km
00:12:50.45
15
7
11
00:01:25.04
21
6
14
00:35:14.22
10
7
9
00:01:01.88
16
8
12
00:34:43.36
13
9
12
00:40:38.23
32
21
28
16
281
First timers
First timers #281
Male Team of 4
02:06:02.16
02:06:02.16
4
(15)
Team of 4
4
Male
15
Brendan Shugg
Lindsay Snow
Nathan Lord
Shannon Deans
4:09 min/km
00:16:10.03
42
7
33
00:01:03.25
15
6
9
00:39:56.08
25
4
24
00:00:55.46
11
4
9
00:33:16.88
8
3
7
00:34:40.45
12
4
12
17
256
Andrew HEWLETT
Andrew HEWLETT #256
Male Individual
02:06:05.73
02:06:05.73
12
(16)
Individual
12
Male
16
4:10 min/km
00:12:01.06
8
6
6
00:01:38.55
23
8
16
00:37:15.98
13
9
12
00:01:05.59
20
9
14
00:38:56.76
25
16
20
00:35:07.76
14
10
14
18
264
Guy MOURITZ
Guy MOURITZ #264
Male Individual
02:07:16.96
02:07:16.96
13
(17)
Individual
13
Male
17
4:12 min/km
00:12:52.65
16
8
12
00:02:55.66
37
19
27
00:37:21.77
14
10
13
00:01:22.30
27
11
18
00:34:49.59
14
10
13
00:37:54.99
25
17
23
19
247
Rod DAVIDSON
Rod DAVIDSON #247
Male Individual
02:11:44.61
02:11:44.61
14
(18)
Individual
14
Male
18
4:21 min/km
00:10:49.30
1
1
1
00:01:44.86
27
11
19
00:38:42.77
19
14
18
00:02:12.69
41
23
30
00:41:55.04
34
22
27
00:36:19.93
18
13
18
20
242
Barry ASHWIN
Barry ASHWIN #242
Male Individual
02:11:55.65
02:11:55.65
15
(19)
Individual
15
Male
19
4:21 min/km
00:13:29.32
25
14
19
00:02:46.33
34
17
25
00:38:59.49
20
15
19
00:01:29.06
30
14
21
00:39:42.95
28
18
23
00:35:28.47
17
12
17
21
280
EJ
EJ #280
Mixed Team of 2
02:12:45.92
02:12:45.92
1
(1)
Team of 2
1
Mixed
1
Emily Roberts
James Holme
4:23 min/km
00:11:49.89
7
1
1
00:02:11.71
32
3
7
00:42:25.04
35
2
5
00:01:14.43
24
3
6
00:37:53.14
23
2
3
00:37:11.69
22
1
1
22
243
Chris BEAUMONT
Chris BEAUMONT #243
Male Individual
02:13:03.67
02:13:03.67
16
(20)
Individual
16
Male
20
4:23 min/km
00:16:30.48
43
26
34
00:01:50.68
30
14
22
00:40:43.96
28
21
26
00:01:26.84
29
13
20
00:34:37.27
12
8
11
00:37:54.42
24
16
22
23
276
Arc sea
Arc sea #276
Male Team of 2
02:14:03.40
02:14:03.40
1
(21)
Team of 2
1
Male
21
Andy Lees
Philip Moore
4:25 min/km
00:12:58.88
17
1
13
00:00:54.27
8
1
5
00:38:27.40
17
1
16
00:02:26.33
44
1
33
00:42:18.83
36
1
29
00:36:57.68
21
1
21
24
278
Broadway Team
Broadway Team #278
Mixed Team of 3
02:14:07.44
02:14:07.44
1
(2)
Team of 3
1
Mixed
2
Caroline Broadway
Dylan Broadway
John Broadway
4:26 min/km
00:13:39.73
27
1
5
00:01:01.54
12
1
5
00:40:59.93
29
1
2
00:01:17.94
25
1
7
00:38:30.88
24
1
4
00:38:37.40
28
1
2
25
287
The Kelly Gang
The Kelly Gang #287
Mixed Team of 4
02:14:30.81
02:14:30.81
1
(3)
Team of 4
1
Mixed
3
Graeme Kelly
Kaylene Bozich
Richy Kitchingman
Tony Walker
4:26 min/km
00:12:34.95
12
1
3
00:00:53.68
7
1
3
00:41:31.95
31
2
3
00:01:06.84
22
3
5
00:36:13.00
17
1
1
00:42:10.38
34
1
4
26
285
Summit Old Boys
Summit Old Boys #285
Male Team of 4
02:15:22.19
02:15:22.19
5
(22)
Team of 4
5
Male
22
Chris Hopkin
Peter Chellew
Peter Wilkinson
Tony Harvey
4:28 min/km
00:12:44.80
14
4
10
00:01:08.61
17
7
11
00:43:01.24
38
6
31
00:01:05.84
21
6
15
00:39:08.66
26
5
21
00:38:13.02
27
6
25
27
245
Edward CLERK
Edward CLERK #245
Male Individual
02:16:41.09
02:16:41.09
17
(23)
Individual
17
Male
23
4:31 min/km
00:14:25.26
32
19
25
00:02:51.30
35
18
26
00:39:08.27
22
17
21
00:01:58.37
37
20
27
00:41:42.76
33
21
26
00:36:35.12
19
14
19
28
290
Ashwinton
Ashwinton #290
Mixed Team of 2
02:18:12.87
02:18:12.87
2
(4)
Team of 2
2
Mixed
4
Danella Ashwin
Simon Ashton
4:34 min/km
00:13:00.69
18
3
4
00:00:42.18
2
1
1
00:43:02.76
39
3
6
00:01:01.33
15
2
3
00:37:43.80
22
1
2
00:42:42.11
35
3
5
29
307
Jarad STONE
Jarad STONE #307
Male Individual
02:18:22.18
02:18:22.18
18
(24)
Individual
18
Male
24
AUS
4:34 min/km
00:13:25.90
23
12
17
00:01:44.62
25
10
18
00:42:51.11
36
23
29
00:00:58.79
13
6
10
00:39:37.03
27
17
22
00:39:44.71
29
19
26
30
279
Danily Choyce
Danily Choyce #279
Mixed Team of 2
02:18:44.43
02:18:44.43
3
(5)
Team of 2
3
Mixed
5
Daniel Davey
Emily Richardson
4:35 min/km
00:12:23.98
11
2
2
00:00:50.42
6
2
2
00:42:06.50
34
1
4
00:00:55.55
12
1
2
00:40:47.00
30
3
5
00:41:40.95
33
2
3
31
266
Kristie ORCHARD
Kristie ORCHARD #266
Female Individual
02:19:38.82
02:19:38.82
2
(2)
Individual
2
Female
2
4:36 min/km
00:13:24.65
22
2
2
00:01:44.66
26
2
2
00:41:44.31
32
2
2
00:01:03.58
18
2
2
00:41:37.10
32
2
2
00:40:04.50
31
2
2
32
251
Brad GILDERSLEEVE
Brad GILDERSLEEVE #251
Male Individual
02:19:53.33
02:19:53.33
19
(25)
Individual
19
Male
25
4:37 min/km
00:13:32.30
26
15
20
00:03:58.09
45
26
34
00:40:19.70
26
20
25
00:02:17.97
42
24
31
00:39:56.89
29
19
24
00:39:48.36
30
20
27
33
253
Michael GOMES
Michael GOMES #253
Male Individual
02:21:38.80
02:21:38.80
20
(26)
Individual
20
Male
26
4:40 min/km
00:13:14.24
20
10
15
00:02:56.17
38
20
28
00:39:05.99
21
16
20
00:01:41.80
35
18
25
00:36:54.94
20
14
18
00:47:45.64
39
25
32
34
277
BLT+M
BLT+M #277
Male Team of 4
02:22:33.13
02:22:33.13
6
(27)
Team of 4
6
Male
27
Brett Tooker
Lance Mcphail
Mark Regan
Travis Badge
4:42 min/km
00:15:32.29
38
6
30
00:00:50.20
5
4
4
00:51:10.43
44
7
34
00:00:54.54
10
3
8
00:44:08.77
38
7
30
00:29:56.88
2
1
2
35
258
Murray JACOBS
Murray JACOBS #258
Male Individual
02:24:32.65
02:24:32.65
21
(28)
Individual
21
Male
28
4:46 min/km
00:14:50.92
33
20
26
00:02:45.36
33
16
24
00:42:02.09
33
22
28
00:02:22.04
43
25
32
00:45:40.54
39
23
31
00:36:51.68
20
15
20
36
260
Damion LAST
Damion LAST #260
Male Individual
02:25:23.69
02:25:23.69
22
(29)
Individual
22
Male
29
4:48 min/km
00:15:27.22
37
23
29
00:03:47.37
44
25
33
00:42:55.50
37
24
30
00:01:34.50
31
15
22
00:36:53.83
19
13
17
00:44:45.25
38
24
31
37
269
Peter REEVES
Peter REEVES #269
Male Individual
02:25:35.99
02:25:35.99
23
(30)
Individual
23
Male
30
4:48 min/km
00:15:24.96
36
22
28
00:03:01.95
40
21
29
00:39:34.24
24
19
23
00:02:09.98
39
22
29
00:41:37.08
31
20
25
00:43:47.76
37
23
30
38
262
Jeremy MASON
Jeremy MASON #262
Male Individual
02:26:02.15
02:26:02.15
24
(31)
Individual
24
Male
31
4:49 min/km
00:15:57.83
40
25
32
00:03:02.73
41
22
30
00:43:59.45
40
25
32
00:01:25.33
28
12
19
00:47:13.91
42
25
33
00:34:22.88
9
6
9
39
244
Glen BUKTENICA
Glen BUKTENICA #244
Male Individual
02:26:36.70
02:26:36.70
25
(32)
Individual
25
Male
32
4:50 min/km
00:14:17.04
31
18
24
00:01:54.44
31
15
23
00:39:27.87
23
18
22
00:01:38.60
34
17
24
00:46:14.18
40
24
32
00:43:04.55
36
22
29
40
288
Thorpie; Bolt & Froome
Thorpie; Bolt & Froome #288
Mixed Team of 4
02:37:50.45
02:37:50.45
2
(6)
Team of 4
2
Mixed
6
Liz Croston
Jane Valentine
Katherine Langdon
Mark Donovan
5:13 min/km
00:15:21.09
34
2
6
00:00:54.48
9
2
4
00:40:31.57
27
1
1
00:00:50.47
9
1
1
00:46:48.32
41
3
7
00:53:24.50
42
3
7
41
286
Summit Reserves
Summit Reserves #286
Male Team of 4
02:37:55.36
02:37:55.36
7
(33)
Team of 4
7
Male
33
Anthony Harvie
Ben Judge
Kieren Germs
Michael Nelson
5:13 min/km
00:13:49.94
28
5
21
00:00:54.97
10
5
6
00:36:06.40
11
3
10
00:01:05.48
19
5
13
00:42:18.46
35
6
28
01:03:40.09
44
7
34
42
282
Habitat 1
Habitat 1 #282
Mixed Team of 4
02:40:48.20
02:40:48.20
3
(7)
Team of 4
3
Mixed
7
Brendan Hodge
Libby Bradford
Rachel Thorogood
Sonja Sippets
5:18 min/km
00:16:03.95
41
3
7
00:01:02.70
14
3
6
00:50:19.90
43
3
7
00:01:01.90
17
2
4
00:42:52.14
37
2
6
00:49:27.58
40
2
6
43
273
Andrew THELANDER
Andrew THELANDER #273
Male Individual
02:55:37.34
02:55:37.34
26
(34)
Individual
26
Male
34
5:48 min/km
00:15:55.79
39
24
31
00:03:31.83
42
23
31
00:48:13.65
42
26
33
00:02:30.20
45
26
34
00:47:30.52
43
26
34
00:57:55.33
43
26
33
44
267
Sylvana PARKINSON
Sylvana PARKINSON #267
Female Individual
03:00:49.71
03:00:49.71
3
(3)
Individual
3
Female
3
5:58 min/km
00:17:57.01
44
3
3
00:02:53.61
36
3
3
00:45:26.42
41
3
3
00:01:35.97
33
3
3
00:47:40.61
44
3
3
01:05:16.07
45
4
4
45
272
Susan STOTT
Susan STOTT #272
Female Individual
03:03:01.83
03:03:01.83
4
(4)
Individual
4
Female
4
6:03 min/km
00:19:11.10
45
4
4
00:02:59.51
39
4
4
00:52:52.22
45
4
4
00:02:11.86
40
4
4
00:55:04.57
45
4
4
00:50:42.56
41
3
3
248
Brett EDELMAN
Brett EDELMAN #248
Male Individual
Query
Query
Individual
Male
min/km
00:10:14.95
00:01:14.91
00:32:28.04
00:01:53.27
00:31:26.06
00:27:14.01
246
Paul COCHRANE
Paul COCHRANE #246
Male Individual
DNS
DNS
Individual
Male
min/km
263
Ben MERCER
Ben MERCER #263
Male Individual
DNS
DNS
Individual
Male
min/km
268
David READETT
David READETT #268
Male Individual
DNS
DNS
Individual
Male
min/km
274
Riccardo VITTINO
Riccardo VITTINO #274
Male Individual
DNS
DNS
Individual
Male
min/km
Page 1 of 1 (50 items)