X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[10]
Page 10 of 10 (494 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
84
1179
Lotte HOEKSTRA
Lotte HOEKSTRA #1179
Female Prime Female (18-39)
01:46:12.89
01:46:12.89
3
(9)
Prime Female (18-39)
3
Female
9
WA
AUS
Lotte Hoekstra
Lotte Hoekstra
Lotte Hoekstra
5:47 min/km
00:16:14.29
200
27
61
00:41:58.45
59
6
10
00:47:23.45
122
7
16
00:00:36.69
44
3
8
182
1367
Claire THOMSON
Claire THOMSON #1367
Female Prime Female (18-39)
01:55:47.35
01:55:47.35
15
(34)
Prime Female (18-39)
15
Female
34
WA
AUS
Claire Thomson
Claire Thomson
Claire Thomson
6:18 min/km
00:15:22.01
150
16
44
00:51:01.02
252
32
69
00:48:47.66
146
10
24
00:00:36.64
43
2
7
71
1580
ZPS
ZPS #1580
Mixed Mixed Team
01:44:37.51
01:44:37.51
3
(7)
Mixed Team
3
Mixed
7
WA
AUS
Peter Baldwin
Simone Barker
Zina Tchistiakova
5:42 min/km
00:15:48.84
179
16
28
00:47:23.38
174
12
19
00:40:48.72
31
5
6
00:00:36.56
42
3
8
46
1010
Jason AVERY
Jason AVERY #1010
Male Prime Male (18-39)
01:40:59.74
01:40:59.74
24
(39)
Prime Male (18-39)
24
Male
39
WA
AUS
Jason Avery
Jason Avery
Jason Avery
5:30 min/km
00:15:33.22
161
38
88
00:42:14.47
66
29
47
00:42:35.49
48
25
39
00:00:36.55
41
19
28
91
1151
Darren GOGAN
Darren GOGAN #1151
Male Prime Male (18-39)
01:47:05.73
01:47:05.73
38
(68)
Prime Male (18-39)
38
Male
68
WA
AUS
Darren Gogan
Darren Gogan
Darren Gogan
5:50 min/km
00:19:01.29
327
72
162
00:42:57.91
81
35
57
00:44:30.00
71
32
57
00:00:36.52
40
18
27
223
1198
Paul JEFFS
Paul JEFFS #1198
Male Prime Male (18-39)
02:01:21.67
02:01:21.67
70
(139)
Prime Male (18-39)
70
Male
139
WA
AUS
Paul Jeffs
Paul Jeffs
Paul Jeffs
6:36 min/km
00:18:39.78
306
67
154
00:51:03.98
253
75
156
00:51:01.43
180
63
124
00:00:36.48
39
17
26
14
1596
Mark Vlinco
Mark Vlinco #1596
Male Male Team
01:30:56.75
01:30:56.75
1
(14)
Male Team
1
Male
14
WA
AUS
Chris Crosby
4:57 min/km
00:16:04.13
194
6
107
00:34:55.26
7
1
6
00:39:20.89
26
2
20
00:00:36.45
38
3
25
18
1547
Parkwater Posse
Parkwater Posse #1547
Male Male Team
01:33:06.57
01:33:06.57
2
(18)
Male Team
2
Male
18
WA
AUS
Nathan Bowler
Ben Tassone
Matt Haste
5:04 min/km
00:15:36.90
166
5
92
00:35:57.08
11
2
10
00:40:56.16
32
3
24
00:00:36.42
37
2
24
113
1536
JJE Racing Team
JJE Racing Team #1536
Mixed Junior Team
01:49:11.26
01:49:11.26
7
(16)
Junior Team
7
Mixed
16
WA
AUS
Emma Stegmann
Johann Scholtz
Jannovin Scholtz
5:57 min/km
00:12:44.55
36
4
11
00:51:37.13
267
11
32
00:44:13.25
65
2
7
00:00:36.32
36
5
7
77
1270
Harry NICHOLSON
Harry NICHOLSON #1270
Male Prime Male (18-39)
01:45:27.46
01:45:27.46
36
(61)
Prime Male (18-39)
36
Male
61
WA
AUS
Harry Nicholson
Harry Nicholson
Harry Nicholson
5:44 min/km
00:16:38.15
215
51
118
00:42:38.67
75
32
54
00:45:34.32
88
38
68
00:00:36.31
35
16
23
16
1124
Brant EDWARDS
Brant EDWARDS #1124
Male Veteran Male (40-49)
01:31:36.75
01:31:36.75
2
(16)
Veteran Male (40-49)
2
Male
16
WA
AUS
Brant Edwards
Brant Edwards
Brant Edwards
4:59 min/km
00:12:44.90
37
3
20
00:37:55.83
22
3
20
00:40:19.83
30
6
23
00:00:36.17
34
1
22
49
1347
Steph SHORTER
Steph SHORTER #1347
Female Prime Female (18-39)
01:41:36.76
01:41:36.76
2
(4)
Prime Female (18-39)
2
Female
4
WA
AUS
Steph Shorter
Steph Shorter
Steph Shorter
5:32 min/km
00:13:44.78
62
5
18
00:40:42.70
45
3
7
00:46:33.21
105
6
12
00:00:36.06
33
1
6
215
1348
Helen SIVERTSEN
Helen SIVERTSEN #1348
Female Vintage Female (50-59)
02:00:31.96
02:00:31.96
2
(52)
Vintage Female (50-59)
2
Female
52
WA
AUS
Helen Sivertsen
Helen Sivertsen
Helen Sivertsen
6:34 min/km
00:17:29.84
262
4
94
00:49:39.05
216
1
54
00:52:47.00
215
2
51
00:00:36.05
32
1
5
201
1577
Vuvuzelas
Vuvuzelas #1577
Mixed Junior Team
01:57:34.73
01:57:34.73
9
(26)
Junior Team
9
Mixed
26
WA
AUS
Tyler Hurst
Miesa Grobbelaar
Nicola Grobbelaar
6:24 min/km
00:13:20.54
53
6
13
00:50:39.76
244
9
27
00:52:58.39
218
10
25
00:00:36.02
31
4
6
28
1594
Glen SCHLODERER
Glen SCHLODERER #1594
Male Prime Male (18-39)
01:36:58.22
01:36:58.22
17
(26)
Prime Male (18-39)
17
Male
26
WA
AUS
5:17 min/km
00:16:38.98
217
52
120
00:37:32.49
18
11
17
00:42:11.07
42
21
33
00:00:35.68
30
15
21
37
1402
David WOODHOUSE
David WOODHOUSE #1402
Male Prime Male (18-39)
01:39:45.32
01:39:45.32
21
(32)
Prime Male (18-39)
21
Male
32
WA
AUS
David Woodhouse
David Woodhouse
David Woodhouse
5:26 min/km
00:13:38.23
60
15
28
00:40:51.50
46
20
35
00:44:40.03
73
33
59
00:00:35.54
29
14
20
10
1380
Mathew WALKER
Mathew WALKER #1380
Male Prime Male (18-39)
01:30:13.26
01:30:13.26
8
(10)
+00:12:00
Prime Male (18-39)
8
Male
10
WA
AUS
Mathew Walker
Mathew Walker
Mathew Walker
4:55 min/km
00:13:41.50
61
16
29
00:32:03.72
1
1
1
00:31:52.64
13
3
9
00:00:35.39
28
13
19
15
1119
Pete DUZEVICH
Pete DUZEVICH #1119
Male Prime Male (18-39)
01:31:26.78
01:31:26.78
12
(15)
Prime Male (18-39)
12
Male
15
WA
AUS
Pete Duzevich
Pete Duzevich
Pete Duzevich
4:59 min/km
00:12:42.23
33
11
18
00:35:19.89
8
4
7
00:42:49.46
49
26
40
00:00:35.20
27
12
18
33
1173
David HERD
David HERD #1173
Male Prime Male (18-39)
01:38:16.32
01:38:16.32
20
(30)
Prime Male (18-39)
20
Male
30
WA
AUS
David Herd
David Herd
David Herd
5:21 min/km
00:14:26.82
98
22
50
00:39:59.55
35
17
27
00:43:14.78
55
27
46
00:00:35.16
26
11
17
66
1520
Fire Spitting Llamas
Fire Spitting Llamas #1520
Mixed Junior Team
01:44:09.75
01:44:09.75
4
(6)
Junior Team
4
Mixed
6
WA
AUS
Cayden Eddy
Tom Eddy
Kyle Lee
5:40 min/km
00:11:00.49
5
2
3
00:43:28.52
90
5
11
00:49:05.74
152
6
21
00:00:34.99
25
3
5
4
1027
Jason BENT
Jason BENT #1027
Male Prime Male (18-39)
01:27:40.51
01:27:40.51
4
(4)
Prime Male (18-39)
4
Male
4
WA
AUS
Jason Bent
Jason Bent
Jason Bent
4:46 min/km
00:12:05.69
17
6
9
00:36:08.02
12
7
11
00:38:51.81
24
10
18
00:00:34.98
24
10
16
216
1570
The Wanderers
The Wanderers #1570
Female Female Team
02:00:32.16
02:00:32.16
9
(53)
Female Team
9
Female
53
WA
AUS
Kelly Chesters
Shani Barr
Julie Gliddon
6:34 min/km
00:16:40.44
220
13
68
00:49:48.30
223
9
55
00:53:28.59
226
9
54
00:00:34.82
23
1
4
265
1502
3KIDS
3KIDS #1502
Mixed Junior Team
02:05:13.10
02:05:13.10
14
(36)
Junior Team
14
Mixed
36
WA
AUS
Laurence Hooper
Ashlee Hooper
Thomas Smith
6:49 min/km
00:17:56.54
279
14
35
00:51:57.85
275
12
33
00:54:43.89
245
11
33
00:00:34.81
22
2
4
102
1171
Darrin HAVERHOEK
Darrin HAVERHOEK #1171
Male Prime Male (18-39)
01:48:07.15
01:48:07.15
41
(74)
Prime Male (18-39)
41
Male
74
WA
AUS
Darrin Haverhoek
Darrin Haverhoek
Darrin Haverhoek
5:53 min/km
00:19:37.25
342
78
168
00:41:20.36
49
23
38
00:46:34.84
106
41
79
00:00:34.70
21
9
15
25
1225
Murray LEWIN
Murray LEWIN #1225
Male Junior Male (U18)
01:36:05.53
01:36:05.53
2
(24)
Junior Male (U18)
2
Male
24
WA
AUS
Murray Lewin
Murray Lewin
Murray Lewin
5:14 min/km
00:12:43.50
35
3
19
00:38:05.12
23
2
21
00:44:42.31
74
6
60
00:00:34.59
20
5
14
1
1405
Steve YORK
Steve YORK #1405
Male Prime Male (18-39)
01:24:51.37
01:24:51.37
1
(1)
Prime Male (18-39)
1
Male
1
WA
AUS
Steve York
Steve York
Steve York
4:37 min/km
00:12:13.53
21
7
10
00:34:28.59
4
2
4
00:37:34.80
20
7
14
00:00:34.43
19
8
13
101
1125
Ceridwen ELLIS
Ceridwen ELLIS #1125
Female Junior Female (U18)
01:48:05.57
01:48:05.57
2
(14)
Junior Female (U18)
2
Female
14
WA
AUS
Ceridwen Ellis
Ceridwen Ellis
Ceridwen Ellis
5:53 min/km
00:13:34.54
57
1
17
00:42:02.86
62
2
11
00:51:54.05
197
2
41
00:00:34.11
18
2
3
61
1154
Emily GRAHAM
Emily GRAHAM #1154
Female Junior Female (U18)
01:43:22.22
01:43:22.22
1
(6)
Junior Female (U18)
1
Female
6
WA
AUS
Emily Graham
Emily Graham
Emily Graham
5:37 min/km
00:15:16.68
145
3
42
00:40:02.75
36
1
5
00:47:29.25
124
1
18
00:00:33.52
17
1
2
11
1226
Justin LINNEY
Justin LINNEY #1226
Male Prime Male (18-39)
01:30:29.48
01:30:29.48
9
(11)
Prime Male (18-39)
9
Male
11
WA
AUS
Justin Linney
Justin Linney
Justin Linney
4:55 min/km
00:10:57.38
4
2
2
00:37:37.59
20
13
19
00:41:21.13
34
14
26
00:00:33.36
16
7
12
53
1037
Declan BOTTOMLEY
Declan BOTTOMLEY #1037
Male Junior Male (U18)
01:42:07.77
01:42:07.77
6
(45)
Junior Male (U18)
6
Male
45
WA
AUS
Declan Bottomley
Declan Bottomley
Declan Bottomley
5:33 min/km
00:16:18.79
205
15
114
00:43:00.10
82
9
58
00:42:15.66
43
2
34
00:00:33.21
15
4
11
26
1121
Waveney EASTAUGH
Waveney EASTAUGH #1121
Female Veteran Female (40-49)
01:36:07.53
01:36:07.53
1
(1)
Veteran Female (40-49)
1
Female
1
WA
AUS
Waveney Eastaugh
Waveney Eastaugh
Waveney Eastaugh
5:14 min/km
00:12:12.03
20
2
5
00:39:41.95
33
2
4
00:43:40.50
57
2
4
00:00:33.05
14
1
1
118
1323
Lewis RICHINGS
Lewis RICHINGS #1323
Male Junior Male (U18)
01:50:35.91
01:50:35.91
10
(86)
Junior Male (U18)
10
Male
86
WA
AUS
Lewis Richings
Lewis Richings
Lewis Richings
6:01 min/km
00:20:30.18
372
22
185
00:42:25.64
72
8
52
00:47:07.09
118
10
89
00:00:32.98
13
3
10
30
1548
Peanut Gallery
Peanut Gallery #1548
Male Male Team
01:37:05.76
01:37:05.76
3
(28)
Male Team
3
Male
28
WA
AUS
Paul Sheridan
Javan Marsh
5:17 min/km
00:13:24.53
55
3
26
00:37:22.87
16
3
15
00:45:45.48
94
5
74
00:00:32.87
12
1
9
157
1364
Simon TAYLOR
Simon TAYLOR #1364
Male Prime Male (18-39)
01:54:01.78
01:54:01.78
59
(112)
Prime Male (18-39)
59
Male
112
WA
AUS
Simon Taylor
Simon Taylor
Simon Taylor
6:12 min/km
00:19:26.48
336
75
165
00:43:30.76
93
39
66
00:50:31.94
173
61
121
00:00:32.58
11
6
8
161
1521
Firebreathers
Firebreathers #1521
Mixed Mixed Team
01:54:04.21
01:54:04.21
13
(21)
Mixed Team
13
Mixed
21
WA
AUS
Will Taylor
Jill Cartmell
Zoe Taylor
6:12 min/km
00:18:25.52
295
23
37
00:50:08.18
229
18
26
00:44:58.25
78
6
10
00:00:32.25
10
2
3
39
1583
Connor Barrett-Lennard
Connor Barrett-Lennard #1583
Mixed Junior Team
01:40:04.64
01:40:04.64
3
(4)
Junior Team
3
Mixed
4
WA
AUS
Eddy Rodda
Finn Barrett-Lennard
Connor Barrett-Lennard
5:27 min/km
00:15:08.79
134
11
20
00:39:09.20
25
2
4
00:45:14.96
82
5
11
00:00:31.68
9
1
2
17
1314
Samuel REEVES
Samuel REEVES #1314
Male Prime Male (18-39)
01:33:02.74
01:33:02.74
13
(17)
Prime Male (18-39)
13
Male
17
WA
AUS
Samuel Reeves
Samuel Reeves
Samuel Reeves
5:04 min/km
00:12:00.14
14
5
7
00:42:32.58
73
31
53
00:37:58.63
22
9
16
00:00:31.39
8
5
7
3
1245
Brad MCFARLAND
Brad MCFARLAND #1245
Male Prime Male (18-39)
01:27:22.27
01:27:22.27
3
(3)
Prime Male (18-39)
3
Male
3
WA
AUS
Brad Mcfarland
Brad Mcfarland
Brad Mcfarland
4:45 min/km
00:12:23.44
24
9
12
00:35:22.81
9
5
8
00:39:04.89
25
11
19
00:00:31.12
7
4
6
83
1514
Crosses
Crosses #1514
Mixed Mixed Team
01:46:05.80
01:46:05.80
6
(11)
Mixed Team
6
Mixed
11
WA
AUS
Elliott Cross
Kylie Cross
5:46 min/km
00:12:17.78
22
4
7
00:46:22.96
153
9
16
00:46:54.09
112
11
16
00:00:30.96
6
1
1
29
1368
Jack NEYLEN
Jack NEYLEN #1368
Male Prime Male (18-39)
01:37:00.82
01:37:00.82
18
(27)
Prime Male (18-39)
18
Male
27
Rob Thornton
Rob Thornton
Rob Thornton
5:17 min/km
00:14:28.28
100
24
52
00:42:12.70
63
27
45
00:39:49.13
27
12
21
00:00:30.69
5
3
5
38
1092
Tim DAVIES
Tim DAVIES #1092
Male Junior Male (U18)
01:39:45.36
01:39:45.36
3
(33)
Junior Male (U18)
3
Male
33
WA
AUS
Tim Davies
Tim Davies
Tim Davies
5:26 min/km
00:14:44.93
110
8
61
00:40:27.74
39
5
30
00:44:02.19
63
4
52
00:00:30.49
4
2
4
7
1031
Scott BIFFEN
Scott BIFFEN #1031
Male Prime Male (18-39)
01:28:35.82
01:28:35.82
6
(7)
Prime Male (18-39)
6
Male
7
WA
AUS
Scott Biffen
Scott Biffen
Scott Biffen
4:49 min/km
00:14:27.28
99
23
51
00:35:45.04
10
6
9
00:37:55.44
21
8
15
00:00:28.05
3
2
3
52
1193
Angus IVORY-GREIVULIS
Angus IVORY-GREIVULIS #1193
Male Junior Male (U18)
01:42:02.32
01:42:02.32
5
(44)
+00:12:00
Junior Male (U18)
5
Male
44
WA
AUS
Angus Ivory-Greivulis
Angus Ivory-Greivulis
Angus Ivory-Greivulis
5:33 min/km
00:17:10.79
244
18
131
00:45:29.31
129
13
93
00:26:56.34
3
1
3
00:00:25.88
2
1
2
6
1153
Zach GOSS
Zach GOSS #1153
Male Prime Male (18-39)
01:28:23.58
01:28:23.58
5
(6)
+00:12:00
Prime Male (18-39)
5
Male
6
WA
AUS
Zach Goss
Zach Goss
Zach Goss
4:49 min/km
00:14:35.78
103
26
55
00:34:47.94
5
3
5
00:26:34.45
2
2
2
00:00:25.40
1
1
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[10]
Page 10 of 10 (494 items)