2012 Act-Belong-Commit Avon Descent
4 Aug 2012
Results
Details
Links
Race Website
 
Contact
Powercraft
Paddlecraft
Power Katrine Long
Paddlecraft Short Course
Power Katrine Short
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Pos
Race No
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
300
Sean SALTER
Sean SALTER #300
Male Single Kayak Wild
DNS
DNS
Single Kayak Wild
Male
40
301
Phil EDWARDS
Phil EDWARDS #301
Male Single Kayak Wild
13:24:06
13:24:06
1
(38)
Single Kayak Wild
1
Male
38
120
302
Patrick IRWIN
Patrick IRWIN #302
Male Single Kayak Wild
14:56:58
14:56:58
5
(113)
Single Kayak Wild
5
Male
113
95
304
Warren SOUTHWELL
Warren SOUTHWELL #304
Male Single Kayak Wild
14:29:39
14:29:39
3
(90)
Single Kayak Wild
3
Male
90
306
Nicolas CHASTE
Nicolas CHASTE #306
Male Single Kayak Wild
DNF
DNF
Single Kayak Wild
Male
102
307
Cody POPE
Cody POPE #307
Male Single Kayak Wild
14:41:38
14:41:38
4
(96)
Single Kayak Wild
4
Male
96
80
308
Ben POPE
Ben POPE #308
Male Single Kayak Wild
14:18:36
14:18:36
2
(76)
Single Kayak Wild
2
Male
76
309
Patrick SCALLAN
Patrick SCALLAN #309
Male Single Kayak
DNF
DNF
Single Kayak
Male
249
310
Brett TRAINER
Brett TRAINER #310
Male Long Plastic
17:09:32
17:09:32
122
(237)
Long Plastic
122
Male
237
312
Jason GIBSON
Jason GIBSON #312
Male Long Plastic
DNS
DNS
Long Plastic
Male
79
313
Kane TONKIN
Kane TONKIN #313
Male Long Plastic
14:18:31
14:18:31
26
(75)
Long Plastic
26
Male
75
11
314
David WORTHY
David WORTHY #314
Male Single Kayak
11:43:57
11:43:57
1
(10)
Single Kayak
1
Male
10
22
316
Tadhg DE BARRA
Tadhg DE BARRA #316
Male Single Kayak
12:26:39
12:26:39
3
(21)
Single Kayak
3
Male
21
317
Cameron DUNNE
Cameron DUNNE #317
Male Long Plastic
DNF
DNF
Long Plastic
Male
19
318
Ian FINNIE
Ian FINNIE #318
Male Single Kayak
12:18:05
12:18:05
2
(18)
Single Kayak
2
Male
18
319
Laurent PALMERO
Laurent PALMERO #319
Male Single Kayak
DNS
DNS
Single Kayak
Male
320
Wayne RANDALL
Wayne RANDALL #320
Male Single Kayak
DNS
DNS
Single Kayak
Male
36
321
Eddie STOELWINDER
Eddie STOELWINDER #321
Male Single Kayak
13:14:43
13:14:43
5
(34)
Single Kayak
5
Male
34
322
Brett CHALLENOR
Brett CHALLENOR #322
Male Single Kayak
DNS
DNS
Single Kayak
Male
18
323
Crew Goodchild / Hilton
Crew Goodchild / Hilton #323
Male Double Kayak
12:11:15
12:11:15
10
(17)
Double Kayak
10
Male
17
324
Shaun SWIERCZEWSKI
Shaun SWIERCZEWSKI #324
Male Single Kayak Wild
DNF
DNF
Single Kayak Wild
Male
101
325
Phill LANGLEY
Phill LANGLEY #325
Male Short Plastic
14:37:42
14:37:42
3
(95)
Short Plastic
3
Male
95
252
327
Bronson WADE
Bronson WADE #327
Male Long Plastic
17:18:15
17:18:15
125
(240)
Long Plastic
125
Male
240
328
Dominic IZZARD
Dominic IZZARD #328
Male Long Plastic
DNF
DNF
Long Plastic
Male
200
329
Joshua COWLEY
Joshua COWLEY #329
Male Long Plastic
16:06:38
16:06:38
91
(191)
Long Plastic
91
Male
191
251
330
Tony COLE
Tony COLE #330
Male Long Plastic
17:12:32
17:12:32
124
(239)
Long Plastic
124
Male
239
121
331
Dylan CAMERON
Dylan CAMERON #331
Male Long Plastic
14:57:28
14:57:28
46
(114)
Long Plastic
46
Male
114
332
Timothy ROBERTS
Timothy ROBERTS #332
Male Single Surf Ski
DNS
DNS
Single Surf Ski
Male
31
333
Andrew HEWLETT
Andrew HEWLETT #333
Male Single Kayak
12:49:12
12:49:12
4
(30)
Single Kayak
4
Male
30
220
336
John PURCELL
John PURCELL #336
Male Long Plastic
16:29:24
16:29:24
104
(209)
Long Plastic
104
Male
209
231
337
Robert STARCEVICH
Robert STARCEVICH #337
Male Long Plastic
16:39:25
16:39:25
109
(220)
Long Plastic
109
Male
220
39
338
Joseph FORD
Joseph FORD #338
Male Single Surf Ski
13:24:01
13:24:01
2
(37)
Single Surf Ski
2
Male
37
339
Mark HOEY
Mark HOEY #339
Male Long Plastic
DNF
DNF
Long Plastic
Male
13
340
Brad HEADLING
Brad HEADLING #340
Male Single Surf Ski
12:00:17
12:00:17
1
(12)
Single Surf Ski
1
Male
12
341
Sean HAZELDEN
Sean HAZELDEN #341
Male Single Surf Ski
DNS
DNS
Single Surf Ski
Male
74
342
Crew Duncan / Watkins / Boocock
Crew Duncan / Watkins / Boocock #342
Male Team of 4 Single
14:16:03
14:16:03
3
(70)
Team of 4 Single
3
Male
70
214
344
Steven MITCHELL
Steven MITCHELL #344
Male Long Plastic
16:22:55
16:22:55
101
(205)
Long Plastic
101
Male
205
107
345
Will NIGHTINGALE
Will NIGHTINGALE #345
Male Long Plastic
14:44:22
14:44:22
37
(101)
Long Plastic
37
Male
101
346
Rob JARRETT
Rob JARRETT #346
Male Long Plastic
DNF
DNF
Long Plastic
Male
347
Will TELFER
Will TELFER #347
Male Long Plastic
DNS
DNS
Long Plastic
Male
243
348
Louis TIMMS
Louis TIMMS #348
Male Long Plastic
16:57:37
16:57:37
116
(231)
Long Plastic
116
Male
231
71
349
Matt PATRICELLI
Matt PATRICELLI #349
Male Single Surf Ski
14:14:26
14:14:26
3
(67)
Single Surf Ski
3
Male
67
27
350
Cimon ALBERTSEN
Cimon ALBERTSEN #350
Male Long Plastic
12:37:13
12:37:13
6
(26)
Long Plastic
6
Male
26
108
351
Ben MASON
Ben MASON #351
Male Long Plastic
14:46:20
14:46:20
38
(102)
Long Plastic
38
Male
102
65
353
Andy BLOW
Andy BLOW #353
Male Long Plastic
14:07:42
14:07:42
17
(62)
Long Plastic
17
Male
62
85
354
David BLOW
David BLOW #354
Male Long Plastic
14:22:37
14:22:37
28
(80)
Long Plastic
28
Male
80
21
355
Crew Godwin / Godwin
Crew Godwin / Godwin #355
Male Double Kayak
12:26:09
12:26:09
11
(20)
Double Kayak
11
Male
20
356
Crew Martin / Barker
Crew Martin / Barker #356
Male Double Kayak
DNF
DNF
Double Kayak
Male
91
357
Crew Tate / Thompson
Crew Tate / Thompson #357
Male Double Kayak Mixed
14:26:53
14:26:53
2
(86)
Double Kayak Mixed
2
Male
86
148
358
Crew Pyne / Ingram
Crew Pyne / Ingram #358
Male Double Kayak
15:26:30
15:26:30
15
(140)
Double Kayak
15
Male
140
© 2023