Augusta Adventure Fest
3 Nov 2018
Results
Details
 
Contact
Augusta Adventure Race
Adventure Warrior
2km Ocean Swim
15km Ocean Paddle
15km Trail Run
35km MTB
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
3
4
5
6
7
Page 1 of 7 (304 items)
Fav
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Time Behind Cat
Gender
Gen Pos
Country
Swim
Run
MTB
Paddle
Pace
1km Ocean Swim
Pace
O/Pos
C/Pos
G/Pos
RunTurn 3.3km
Pace
O/Pos
C/Pos
G/Pos
6.6km CLIF Bar Run
Pace
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T1
O/Pos
C/Pos
G/Pos
15km MTB
Pace
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T2
O/Pos
C/Pos
G/Pos
6km Inlet Paddle
O/Pos
C/Pos
G/Pos
452
Annika NEGUS
Annika NEGUS #452
Female Junior (Under 15)
DNS
DNS
Junior (Under 15)
Female
AUS
447
Femke NEGUS
Femke NEGUS #447
Female Junior (Under 15)
DNS
DNS
Junior (Under 15)
Female
AUS
439
Abby DALTON
Abby DALTON #439
Female Prime (18-39)
DNS
DNS
Prime (18-39)
Female
AUS
1
392
Dougal ALLAN
Dougal ALLAN #392
Male Prime (18-39)
01:54:24.94
01:54:24.94
1
(1)
Prime (18-39)
1
Male
1
NZL
3:56 min/km
00:17:54.07
17:54 min/km
13
1
8
00:15:04.17
4:33 min/km
3
1
2
01:23:48.93
10.7 km/h
00:00:40.61
109
4
31
00:29:55.40
11
1
6
420
Ben RAYNER
Ben RAYNER #420
Male Prime (18-39)
DNS
DNS
Prime (18-39)
Male
AUS
438
Simon PHILLIPS
Simon PHILLIPS #438
Male Prime (18-39)
DNS
DNS
Prime (18-39)
Male
AUS
424
Kate URQUHART
Kate URQUHART #424
Female Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Female
AUS
412
Helen WILCOX
Helen WILCOX #412
Female Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Female
AUS
374
Kiely O'FLAHERTY
Kiely O'FLAHERTY #374
Female Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Female
AUS
416
Sally ROYCE
Sally ROYCE #416
Female Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Female
AUS
397
Alison SIMKIN
Alison SIMKIN #397
Female Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Female
AUS
398
Matthew BAYLISS
Matthew BAYLISS #398
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
391
Shane TOTTEN
Shane TOTTEN #391
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
428
Richie BASTON
Richie BASTON #428
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
440
Mark KERNS
Mark KERNS #440
Male Veteran (40-49)
DNF
DNF
Veteran (40-49)
Male
AUS
400
Matt HOGG
Matt HOGG #400
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
415
Jamie CLARKE
Jamie CLARKE #415
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
380
Ed NEGUS
Ed NEGUS #380
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
381
Jason SPIRO
Jason SPIRO #381
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
353
Bernard BRUMMAGE
Bernard BRUMMAGE #353
Male Vintage (50-59)
DNS
DNS
Vintage (50-59)
Male
AUS
354
Joel LEWIS
Joel LEWIS #354
Male Vintage (50-59)
DNS
DNS
Vintage (50-59)
Male
AUS
351
Philip CAVE
Philip CAVE #351
Male Vintage (50-59)
DNS
DNS
Vintage (50-59)
Male
AUS
556
Nocturnal Dream Birds
Nocturnal Dream Birds #556
Female Female Team
DNS
DNS
Female Team
Female
AUS
Catherine Hill
586
Bananarama
Bananarama #586
Mixed Mixed Team
DNS
DNS
Mixed Team
Mixed
AUS
Suzanne Pearce
Suzanne Pearce
573
Iron Hunter
Iron Hunter #573
Mixed Mixed Team
DNS
DNS
Mixed Team
Mixed
AUS
Jett Jaeger-Harvey
Dee Jaeger
Basil Harvey
Greg Harvey
631
Girl Power
Girl Power #631
Mixed Mixed Team
DNF
DNF
Mixed Team
Mixed
Jenine Owen
Bec Paul
Matthew Owen
Caryn Paul
00:28:38.14
28:38 min/km
00:43:33.21
13:11 min/km
02:43:25.81
01:30:47.48
534
Team Liddle
Team Liddle #534
Mixed Team of 2
DNS
DNS
Team of 2
Mixed
AUS
Peter Liddle
Jane Liddle
Peter Liddle
Jane Liddle
649
Norfolk N Chance
Norfolk N Chance #649
Mixed Team of 2
DNS
DNS
Team of 2
Mixed
AUS
Kevin Howe
Kevin Howe
Kevin Howe
Kevin Howe
650
Vicious And Delicious
Vicious And Delicious #650
Mixed Team of 2
DNS
DNS
Team of 2
Mixed
Pat Howe
Pat Howe
566
Ozzimsa
Ozzimsa #566
Mixed Veteran Team
DNS
DNS
Veteran Team
Mixed
AUS
Hugh De Vries
Hugh De Vries
587
Little Legends
Little Legends #587
Mixed Mixed Junior Team
DNF
DNF
Mixed Junior Team
Mixed
AUS
Grace Mcmanis
Thomas Mcmanis
Hannah Sexton
Tadhg Smith
00:24:07.01
24:07 min/km
00:20:42.80
6:16 min/km
00:42:03.14
6:22 min/km
00:06:04.32
01:07:54.34
13.3 km/h
00:01:03.64
00:43:45.09
267
436
Tino ALBERTI
Tino ALBERTI #436
Male Vintage (50-59)
03:46:40.05
03:46:40.05
15
(111)
Vintage (50-59)
15
01:38:21.40
Male
111
AUS
7:48 min/km
00:34:04.21
34:04 min/km
262
15
110
00:32:59.44
9:59 min/km
266
15
111
00:58:30.28
8:51 min/km
260
15
110
00:05:15.15
270
15
111
01:09:38.40
12.9 km/h
258
15
109
00:02:05.47
258
15
104
00:57:06.52
257
15
108
178
373
Brett DOUGLAS
Brett DOUGLAS #373
Male Vintage (50-59)
02:48:24.19
02:48:24.19
11
(86)
Vintage (50-59)
11
00:40:05.54
Male
86
AUS
5:48 min/km
00:20:39.61
20:39 min/km
53
3
24
00:27:45.31
8:24 min/km
254
14
107
00:51:33.60
7:48 min/km
236
14
103
00:04:41.43
269
14
110
00:49:42.39
18.1 km/h
124
8
61
00:01:49.11
250
14
99
00:39:58.04
136
10
67
244
435
Robert ANDERSSON
Robert ANDERSSON #435
Male Prime (18-39)
03:11:02.23
03:11:02.23
18
(107)
Prime (18-39)
18
01:16:37.28
Male
107
AUS
6:35 min/km
00:31:17.65
31:17 min/km
253
19
106
00:26:25.06
8:00 min/km
246
18
104
00:52:03.86
7:53 min/km
241
17
105
00:04:08.15
268
18
109
00:57:43.88
15.6 km/h
217
15
101
00:02:11.26
262
17
107
00:43:37.42
195
13
90
227
614
Gmla Ultras
Gmla Ultras #614
Mixed Veteran Team
03:02:25.30
03:02:25.30
11
(106)
Veteran Team
11
00:59:40.96
Mixed
106
AUS
Simon Ellery
Catherine Evans
Fidel Ferreira Rosa
Catherine Evans
6:17 min/km
00:29:55.88
29:55 min/km
247
12
114
00:21:52.36
6:37 min/km
164
11
79
00:46:55.10
7:06 min/km
200
11
93
00:03:52.17
267
14
123
00:48:29.42
18.6 km/h
104
7
46
00:00:57.37
179
13
102
00:52:15.35
244
12
110
258
577
Team Nrjv
Team Nrjv #577
Mixed Mixed Team
03:24:58.35
03:24:58.35
60
(119)
Mixed Team
60
01:15:49.64
Mixed
119
AUS
Greg Robinson
Joshua Varnavides
Andrew Varnavides
Natasha Robinsons
7:04 min/km
00:21:48.80
21:48 min/km
79
14
34
00:23:23.42
7:05 min/km
207
52
102
00:45:59.75
6:58 min/km
186
41
83
00:03:34.09
266
62
122
01:10:55.11
12.7 km/h
259
60
119
00:00:50.04
153
49
92
01:01:50.55
263
61
119
142
362
Ron CLARKE
Ron CLARKE #362
Male Masters (60+)
02:40:17.24
02:40:17.24
2
(73)
Masters (60+)
2
00:21:33.50
Male
73
AUS
5:31 min/km
00:23:22.78
23:22 min/km
131
3
58
00:23:05.67
6:59 min/km
199
2
86
00:49:43.45
7:32 min/km
225
4
97
00:03:28.59
265
5
108
00:50:11.59
17.9 km/h
131
3
65
00:01:24.59
232
2
88
00:32:06.21
21
1
13
197
462
Sam JOHNS
Sam JOHNS #462
Male Veteran (40-49)
02:52:31.05
02:52:31.05
24
(90)
Veteran (40-49)
24
00:47:51.34
Male
90
AUS
5:56 min/km
00:30:17.66
30:17 min/km
248
25
104
00:23:33.30
7:08 min/km
214
23
93
00:40:55.35
6:12 min/km
117
16
60
00:03:28.21
264
26
107
00:55:10.08
16.3 km/h
193
23
89
00:01:12.61
216
16
79
00:41:27.12
161
23
77
78
533
Team Caribou
Team Caribou #533
Mixed Team of 2
02:31:26.01
02:31:26.01
10
(34)
Team of 2
10
00:15:08.83
Mixed
34
AUS
Diane Bloom
Carter Bloom
Carter Bloom
Diane Bloom
5:13 min/km
00:23:27.43
23:27 min/km
136
15
60
00:19:18.90
5:51 min/km
79
13
39
00:40:00.54
6:03 min/km
94
14
44
00:03:26.56
263
37
121
00:47:21.50
19.0 km/h
81
13
36
00:00:46.92
145
22
88
00:36:23.04
74
11
33
200
418
Scott ELDER
Scott ELDER #418
Male Prime (18-39)
02:53:00.08
02:53:00.08
15
(92)
Prime (18-39)
15
00:58:35.13
Male
92
AUS
5:57 min/km
00:23:04.21
23:04 min/km
118
8
53
00:19:47.08
5:59 min/km
90
4
39
00:38:45.86
5:52 min/km
67
3
32
00:03:24.56
262
17
106
01:06:22.31
13.6 km/h
255
18
108
00:00:52.48
160
8
49
00:40:30.64
145
7
71
271
375
Elizabeth VERNOOY
Elizabeth VERNOOY #375
Female Vintage (50-59)
04:16:48.66
04:16:48.66
4
(36)
Vintage (50-59)
4
00:46:24.16
Female
36
AUS
8:51 min/km
00:36:05.10
36:05 min/km
269
4
35
00:40:47.06
12:21 min/km
271
4
36
01:17:49.94
11:47 min/km
270
4
36
00:03:23.93
261
4
36
01:21:13.73
11.1 km/h
266
3
34
00:02:18.09
263
4
35
00:55:57.86
254
2
33
236
383
Jonathan BOVELL
Jonathan BOVELL #383
Male Prime (18-39)
03:07:06.65
03:07:06.65
16
(103)
Prime (18-39)
16
01:12:41.71
Male
103
AUS
6:27 min/km
00:24:22.86
24:22 min/km
165
12
74
00:27:01.93
8:11 min/km
251
19
105
00:52:28.58
7:57 min/km
247
18
106
00:03:21.75
260
16
105
00:51:55.62
17.3 km/h
157
12
75
00:02:33.89
266
18
109
00:52:23.93
246
18
105
212
613
Bovell 3
Bovell 3 #613
Mixed Mixed Team
02:56:11.26
02:56:11.26
46
(95)
Mixed Team
46
00:47:02.55
Mixed
95
AUS
Myles Bovell
Kate Bovell
Myles Bovell
Jeremy Bovell
6:04 min/km
00:24:48.02
24:48 min/km
178
38
77
00:26:34.70
8:03 min/km
249
59
117
00:52:04.44
7:53 min/km
242
56
111
00:03:19.92
259
61
120
00:52:00.43
17.3 km/h
159
38
70
00:01:33.46
239
61
116
00:42:24.97
178
39
78
234
654
Scc Team 1
Scc Team 1 #654
Male Male Junior Team
03:06:38.03
03:06:38.03
9
(101)
Male Junior Team
9
01:08:50.73
Male
101
AUS
Taylor Rigby
Jack Jones
Jasper Harris
Harry Donaldson
6:26 min/km
00:21:15.51
21:15 min/km
69
3
30
00:18:18.08
5:32 min/km
53
7
28
00:41:21.58
6:15 min/km
120
10
62
00:03:06.06
258
10
104
01:02:12.89
14.5 km/h
237
10
105
00:00:39.21
102
9
30
00:58:02.75
258
10
109
194
393
Catherine FULLER
Catherine FULLER #393
Female Veteran (40-49)
02:51:52.28
02:51:52.28
4
(17)
Veteran (40-49)
4
00:18:44.77
Female
17
AUS
5:55 min/km
00:24:10.28
24:10 min/km
157
5
20
00:23:23.72
7:05 min/km
208
4
18
00:47:29.51
7:11 min/km
208
5
20
00:03:01.85
257
7
35
00:59:44.67
15.1 km/h
226
4
21
00:00:58.25
180
3
20
00:36:27.70
77
1
4
241
442
Simon BELL
Simon BELL #442
Male Veteran (40-49)
03:09:17.23
03:09:17.23
26
(105)
Veteran (40-49)
26
01:04:37.52
Male
105
AUS
6:31 min/km
00:27:54.94
27:54 min/km
230
24
100
00:29:24.61
8:54 min/km
260
26
109
00:50:54.05
7:42 min/km
234
26
102
00:03:00.28
256
25
103
00:55:13.50
16.3 km/h
194
24
90
00:04:29.02
271
26
112
00:47:45.43
221
26
97
129
469
Bradley GILDERSLEEVE
Bradley GILDERSLEEVE #469
Male Vintage (50-59)
02:38:16.21
02:38:16.21
7
(65)
Vintage (50-59)
7
00:29:57.55
Male
65
AUS
5:27 min/km
00:22:17.98
22:17 min/km
102
7
47
00:25:28.83
7:43 min/km
240
13
102
00:47:49.08
7:14 min/km
212
12
91
00:03:00.05
255
13
102
00:48:11.36
18.7 km/h
98
6
50
00:01:17.25
225
10
84
00:35:40.48
69
7
38
260
434
Amy ANDERSSON
Amy ANDERSSON #434
Female Prime (18-39)
03:29:45.60
03:29:45.60
9
(30)
Prime (18-39)
9
01:18:01.48
Female
30
AUS
7:13 min/km
00:24:15.03
24:15 min/km
160
8
21
00:30:21.19
9:11 min/km
264
9
31
00:57:00.22
8:38 min/km
258
9
30
00:02:58.16
254
10
34
01:15:27.71
11.9 km/h
264
10
33
00:02:09.94
260
10
34
00:47:54.53
225
8
25
153
457
Tom LYNCH
Tom LYNCH #457
Male Junior (Under 15)
02:41:54.10
02:41:54.10
5
(76)
Junior (Under 15)
5
00:22:17.48
Male
76
AUS
5:34 min/km
00:24:11.04
24:11 min/km
158
6
69
00:22:35.72
6:50 min/km
185
7
79
00:44:32.44
6:44 min/km
171
6
83
00:02:52.07
253
9
101
00:50:24.74
17.9 km/h
135
4
66
00:01:19.30
228
7
86
00:38:34.50
109
3
52
207
417
Gordon ROBERTS
Gordon ROBERTS #417
Male Masters (60+)
02:54:32.29
02:54:32.29
4
(93)
Masters (60+)
4
00:35:48.56
Male
93
AUS
6:01 min/km
00:23:22.26
23:22 min/km
130
2
57
00:25:09.48
7:37 min/km
236
4
101
00:49:40.70
7:31 min/km
224
3
96
00:02:45.66
252
4
100
00:56:05.40
16.0 km/h
204
4
95
00:02:22.07
264
5
108
00:40:16.18
143
5
70
[1]
2
3
4
5
6
7
Page 1 of 7 (304 items)