X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
3
4
5
6
7
8
[9]
10
Page 9 of 10 (494 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
30
1548
Peanut Gallery
Peanut Gallery #1548
Male Male Team
01:37:05.76
01:37:05.76
3
(28)
Male Team
3
Male
28
WA
AUS
Paul Sheridan
Javan Marsh
5:17 min/km
00:13:24.53
55
3
26
00:37:22.87
16
3
15
00:45:45.48
94
5
74
00:00:32.87
12
1
9
100
1035
Michel BLOT
Michel BLOT #1035
Male Veteran Male (40-49)
01:48:05.31
01:48:05.31
12
(73)
Veteran Male (40-49)
12
Male
73
WA
AUS
Michel Blot
Michel Blot
Michel Blot
5:53 min/km
00:15:12.56
139
22
78
00:46:14.42
147
18
103
00:45:43.92
93
15
73
00:00:54.40
295
30
141
78
1239
Michael MARTIN
Michael MARTIN #1239
Male Prime Male (18-39)
01:45:27.60
01:45:27.60
37
(62)
Prime Male (18-39)
37
Male
62
WA
AUS
Michael Martin
Michael Martin
Michael Martin
5:44 min/km
00:14:34.27
102
25
54
00:44:22.97
110
49
81
00:45:42.45
92
39
72
00:00:47.90
207
60
113
95
1007
Tony ARENA
Tony ARENA #1007
Male Veteran Male (40-49)
01:47:54.51
01:47:54.51
11
(71)
Veteran Male (40-49)
11
Male
71
WA
AUS
Tony Arena
Tony Arena
Tony Arena
5:52 min/km
00:19:51.25
353
45
172
00:41:40.75
53
6
41
00:45:38.80
91
14
71
00:00:43.71
139
10
75
59
1208
Chaice KELLY-WILSON
Chaice KELLY-WILSON #1208
Male Junior Male (U18)
01:43:02.32
01:43:02.32
7
(51)
Junior Male (U18)
7
Male
51
WA
AUS
Chaice Kelly-Wilson
Chaice Kelly-Wilson
Chaice Kelly-Wilson
5:36 min/km
00:14:20.63
90
6
45
00:42:24.61
71
7
51
00:45:34.70
90
7
70
00:00:42.37
121
15
70
93
1016
Paul BANKS
Paul BANKS #1016
Male Veteran Male (40-49)
01:47:47.57
01:47:47.57
10
(70)
Veteran Male (40-49)
10
Male
70
WA
AUS
Paul Banks
Paul Banks
Paul Banks
5:52 min/km
00:13:54.72
69
6
33
00:47:40.58
181
23
122
00:45:34.64
89
13
69
00:00:37.62
53
3
34
77
1270
Harry NICHOLSON
Harry NICHOLSON #1270
Male Prime Male (18-39)
01:45:27.46
01:45:27.46
36
(61)
Prime Male (18-39)
36
Male
61
WA
AUS
Harry Nicholson
Harry Nicholson
Harry Nicholson
5:44 min/km
00:16:38.15
215
51
118
00:42:38.67
75
32
54
00:45:34.32
88
38
68
00:00:36.31
35
16
23
86
1178
Matt HILL
Matt HILL #1178
Male Veteran Male (40-49)
01:46:39.67
01:46:39.67
9
(65)
Veteran Male (40-49)
9
Male
65
WA
AUS
Matt Hill
Matt Hill
Matt Hill
5:48 min/km
00:15:11.03
136
20
76
00:45:10.96
123
15
90
00:45:32.96
87
12
67
00:00:44.71
163
15
92
106
1199
Nathalie JOACHIM
Nathalie JOACHIM #1199
Female Prime Female (18-39)
01:48:13.83
01:48:13.83
4
(15)
Prime Female (18-39)
4
Female
15
WA
AUS
Nathalie Joachim
Nathalie Joachim
Nathalie Joachim
5:53 min/km
00:16:51.30
227
31
73
00:45:15.45
125
9
22
00:45:29.39
86
3
7
00:00:37.69
55
4
11
94
1513
Crazy Chickens
Crazy Chickens #1513
Mixed Mixed Team
01:47:53.73
01:47:53.73
7
(12)
Mixed Team
7
Mixed
12
WA
AUS
Kirsty Dollisson
5:52 min/km
00:12:39.33
29
6
9
00:48:59.57
207
16
24
00:45:28.80
85
8
13
00:00:46.02
180
17
28
82
1256
Roy MESSER
Roy MESSER #1256
Male Veteran Male (40-49)
01:45:50.79
01:45:50.79
8
(64)
Veteran Male (40-49)
8
Male
64
WA
AUS
Roy Messer
Roy Messer
Roy Messer
5:46 min/km
00:14:51.35
116
16
66
00:44:48.72
120
13
88
00:45:26.52
84
11
66
00:00:44.19
149
12
82
227
1564
The Abbey Factor
The Abbey Factor #1564
Mixed Mixed Team
02:01:50.82
02:01:50.82
20
(31)
Mixed Team
20
Mixed
31
WA
AUS
Sharon Woodford-Jones
Colin Woodford
Brendan Mills
6:38 min/km
00:17:23.90
252
19
32
00:58:19.51
367
26
40
00:45:26.03
83
7
12
00:00:41.36
104
11
21
39
1583
Connor Barrett-Lennard
Connor Barrett-Lennard #1583
Mixed Junior Team
01:40:04.64
01:40:04.64
3
(4)
Junior Team
3
Mixed
4
WA
AUS
Eddy Rodda
Finn Barrett-Lennard
Connor Barrett-Lennard
5:27 min/km
00:15:08.79
134
11
20
00:39:09.20
25
2
4
00:45:14.96
82
5
11
00:00:31.68
9
1
2
96
1070
Steve COLEMAN
Steve COLEMAN #1070
Male Prime Male (18-39)
01:47:58.77
01:47:58.77
40
(72)
Prime Male (18-39)
40
Male
72
VIC
AUS
Steve Coleman
Steve Coleman
Steve Coleman
5:53 min/km
00:15:41.22
169
39
94
00:46:21.69
152
57
106
00:45:13.76
81
37
65
00:00:42.09
113
39
67
63
1383
David WARE
David WARE #1383
Male Prime Male (18-39)
01:43:36.32
01:43:36.32
31
(52)
Prime Male (18-39)
31
Male
52
WA
AUS
David Ware
David Ware
David Ware
5:38 min/km
00:14:58.53
120
33
69
00:42:45.46
77
33
55
00:45:09.70
80
36
64
00:00:42.62
125
41
71
20
1384
Matthew WARE
Matthew WARE #1384
Male Prime Male (18-39)
01:34:40.92
01:34:40.92
14
(19)
Prime Male (18-39)
14
Male
19
WA
AUS
Matthew Ware
Matthew Ware
Matthew Ware
5:09 min/km
00:12:25.29
26
10
14
00:36:29.15
13
8
12
00:45:05.27
79
35
63
00:00:41.20
102
37
62
161
1521
Firebreathers
Firebreathers #1521
Mixed Mixed Team
01:54:04.21
01:54:04.21
13
(21)
Mixed Team
13
Mixed
21
WA
AUS
Will Taylor
Jill Cartmell
Zoe Taylor
6:12 min/km
00:18:25.52
295
23
37
00:50:08.18
229
18
26
00:44:58.25
78
6
10
00:00:32.25
10
2
3
243
1578
Wolf Aid
Wolf Aid #1578
Mixed Junior Team
02:03:47.72
02:03:47.72
13
(34)
Junior Team
13
Mixed
34
WA
AUS
Jane Wolf
Jane Wolf
6:44 min/km
00:18:56.29
319
15
38
00:59:14.06
373
15
41
00:44:58.02
77
4
9
00:00:39.34
83
7
14
105
1299
Brad POTGIETER
Brad POTGIETER #1299
Male Veteran Male (40-49)
01:48:10.61
01:48:10.61
13
(77)
Veteran Male (40-49)
13
Male
77
WA
AUS
Brad Potgieter
Brad Potgieter
Brad Potgieter
5:53 min/km
00:17:26.79
257
36
136
00:45:01.02
121
14
89
00:44:53.37
76
10
62
00:00:49.42
225
24
119
104
1098
Trent DELLA BOSCA
Trent DELLA BOSCA #1098
Male Prime Male (18-39)
01:48:08.74
01:48:08.74
42
(76)
Prime Male (18-39)
42
Male
76
WA
AUS
Trent Della Bosca
Trent Della Bosca
Trent Della Bosca
5:53 min/km
00:18:51.51
314
70
158
00:43:44.45
97
42
70
00:44:52.64
75
34
61
00:00:40.12
90
33
56
25
1225
Murray LEWIN
Murray LEWIN #1225
Male Junior Male (U18)
01:36:05.53
01:36:05.53
2
(24)
Junior Male (U18)
2
Male
24
WA
AUS
Murray Lewin
Murray Lewin
Murray Lewin
5:14 min/km
00:12:43.50
35
3
19
00:38:05.12
23
2
21
00:44:42.31
74
6
60
00:00:34.59
20
5
14
37
1402
David WOODHOUSE
David WOODHOUSE #1402
Male Prime Male (18-39)
01:39:45.32
01:39:45.32
21
(32)
Prime Male (18-39)
21
Male
32
WA
AUS
David Woodhouse
David Woodhouse
David Woodhouse
5:26 min/km
00:13:38.23
60
15
28
00:40:51.50
46
20
35
00:44:40.03
73
33
59
00:00:35.54
29
14
20
48
1222
Tom KUSAL
Tom KUSAL #1222
Male Junior Male (U18)
01:41:21.12
01:41:21.12
4
(41)
Junior Male (U18)
4
Male
41
WA
AUS
Tom Kusal
Tom Kusal
Tom Kusal
5:31 min/km
00:16:56.68
232
17
127
00:39:15.06
27
3
22
00:44:31.20
72
5
58
00:00:38.17
63
9
40
91
1151
Darren GOGAN
Darren GOGAN #1151
Male Prime Male (18-39)
01:47:05.73
01:47:05.73
38
(68)
Prime Male (18-39)
38
Male
68
WA
AUS
Darren Gogan
Darren Gogan
Darren Gogan
5:50 min/km
00:19:01.29
327
72
162
00:42:57.91
81
35
57
00:44:30.00
71
32
57
00:00:36.52
40
18
27
79
1569
The Three Mudmigos
The Three Mudmigos #1569
Mixed Junior Team
01:45:31.82
01:45:31.82
5
(9)
Junior Team
5
Mixed
9
WA
AUS
Areti Scholtz
Oliver Brewster
Daniel Addis
5:45 min/km
00:16:18.50
204
13
30
00:43:49.88
100
6
12
00:44:29.71
70
3
8
00:00:53.71
284
15
42
50
1565
The Better I Was
The Better I Was #1565
Male Male Team
01:41:38.56
01:41:38.56
4
(42)
Male Team
4
Male
42
WA
AUS
Bill Gardner
Jon Webster
5:32 min/km
00:12:39.98
31
1
16
00:43:54.43
103
5
75
00:44:20.24
69
4
56
00:00:43.90
146
6
80
109
1249
Martin MCNIFF
Martin MCNIFF #1249
Male Vintage Male (50-59)
01:48:31.97
01:48:31.97
7
(79)
Vintage Male (50-59)
7
Male
79
WA
AUS
Martin Mcniff
Martin Mcniff
Martin Mcniff
5:54 min/km
00:20:15.54
362
18
179
00:43:14.67
87
4
62
00:44:20.20
68
7
55
00:00:41.54
106
3
64
190
1350
Erica SMITH
Erica SMITH #1350
Female Prime Female (18-39)
01:56:27.44
01:56:27.44
19
(40)
Prime Female (18-39)
19
Female
40
WA
AUS
Erica Smith
Erica Smith
Erica Smith
6:20 min/km
00:17:12.04
246
36
84
00:53:58.89
312
46
102
00:44:18.99
67
2
6
00:00:57.52
320
56
122
56
1396
Paul WHITTOCK
Paul WHITTOCK #1396
Male Prime Male (18-39)
01:42:45.71
01:42:45.71
29
(48)
Prime Male (18-39)
29
Male
48
WA
AUS
Paul Whittock
Paul Whittock
Paul Whittock
5:36 min/km
00:14:03.54
74
20
37
00:43:29.01
91
38
65
00:44:18.91
66
31
54
00:00:54.24
291
69
137
113
1536
JJE Racing Team
JJE Racing Team #1536
Mixed Junior Team
01:49:11.26
01:49:11.26
7
(16)
Junior Team
7
Mixed
16
WA
AUS
Emma Stegmann
Johann Scholtz
Jannovin Scholtz
5:57 min/km
00:12:44.55
36
4
11
00:51:37.13
267
11
32
00:44:13.25
65
2
7
00:00:36.32
36
5
7
74
1112
Jeremy DRISCOLL
Jeremy DRISCOLL #1112
Male Prime Male (18-39)
01:45:05.92
01:45:05.92
35
(59)
Prime Male (18-39)
35
Male
59
WA
AUS
Jeremy Driscoll
Jeremy Driscoll
Jeremy Driscoll
5:43 min/km
00:15:44.55
173
41
97
00:44:31.23
112
50
82
00:44:05.90
64
30
53
00:00:44.22
151
48
84
38
1092
Tim DAVIES
Tim DAVIES #1092
Male Junior Male (U18)
01:39:45.36
01:39:45.36
3
(33)
Junior Male (U18)
3
Male
33
WA
AUS
Tim Davies
Tim Davies
Tim Davies
5:26 min/km
00:14:44.93
110
8
61
00:40:27.74
39
5
30
00:44:02.19
63
4
52
00:00:30.49
4
2
4
168
1167
Peter HARRIS
Peter HARRIS #1167
Male Veteran Male (40-49)
01:54:18.57
01:54:18.57
24
(121)
Veteran Male (40-49)
24
Male
121
WA
AUS
Peter Harris
Peter Harris
Peter Harris
6:13 min/km
00:18:57.73
321
42
160
00:50:33.90
238
36
151
00:43:57.57
62
9
51
00:00:49.36
224
23
118
8
1366
Nick THOMPSON
Nick THOMPSON #1366
Male Junior Male (U18)
01:28:53.56
01:28:53.56
1
(8)
Junior Male (U18)
1
Male
8
WA
AUS
Nick Thompson
Nick Thompson
Nick Thompson
4:50 min/km
00:11:20.27
11
2
5
00:33:02.94
2
1
2
00:43:52.34
61
3
50
00:00:38.00
58
8
37
68
1296
Kris PLUMB
Kris PLUMB #1296
Male Prime Male (18-39)
01:44:18.57
01:44:18.57
34
(55)
Prime Male (18-39)
34
Male
55
WA
AUS
Kris Plumb
Kris Plumb
Kris Plumb
5:41 min/km
00:15:44.51
172
40
96
00:44:06.73
108
47
79
00:43:48.42
60
29
49
00:00:38.90
74
28
46
69
1032
Louise BLACK
Louise BLACK #1032
Female Veteran Female (40-49)
01:44:32.24
01:44:32.24
4
(8)
Veteran Female (40-49)
4
Female
8
WA
AUS
Louise Black
Louise Black
Louise Black
5:41 min/km
00:13:16.62
49
7
14
00:46:39.30
157
11
33
00:43:48.02
59
3
5
00:00:48.28
212
17
66
153
1356
Paul STEVENS
Paul STEVENS #1356
Male Vintage Male (50-59)
01:53:49.42
01:53:49.42
10
(108)
Vintage Male (50-59)
10
Male
108
WA
AUS
Paul Stevens
Paul Stevens
Paul Stevens
6:12 min/km
00:22:22.78
402
21
200
00:46:47.72
162
8
111
00:43:44.27
58
6
48
00:00:54.63
299
10
143
26
1121
Waveney EASTAUGH
Waveney EASTAUGH #1121
Female Veteran Female (40-49)
01:36:07.53
01:36:07.53
1
(1)
Veteran Female (40-49)
1
Female
1
WA
AUS
Waveney Eastaugh
Waveney Eastaugh
Waveney Eastaugh
5:14 min/km
00:12:12.03
20
2
5
00:39:41.95
33
2
4
00:43:40.50
57
2
4
00:00:33.05
14
1
1
47
1293
Nick PHILLIPS
Nick PHILLIPS #1293
Male Prime Male (18-39)
01:41:18.82
01:41:18.82
25
(40)
Prime Male (18-39)
25
Male
40
WA
AUS
Nick Phillips
Nick Phillips
Nick Phillips
5:31 min/km
00:13:54.53
68
19
32
00:43:11.78
84
37
60
00:43:30.80
56
28
47
00:00:41.70
110
38
66
33
1173
David HERD
David HERD #1173
Male Prime Male (18-39)
01:38:16.32
01:38:16.32
20
(30)
Prime Male (18-39)
20
Male
30
WA
AUS
David Herd
David Herd
David Herd
5:21 min/km
00:14:26.82
98
22
50
00:39:59.55
35
17
27
00:43:14.78
55
27
46
00:00:35.16
26
11
17
23
1190
Dave HURST
Dave HURST #1190
Male Veteran Male (40-49)
01:35:24.82
01:35:24.82
4
(22)
Veteran Male (40-49)
4
Male
22
WA
AUS
Dave Hurst
Dave Hurst
Dave Hurst
5:11 min/km
00:14:05.61
76
9
39
00:37:27.40
17
2
16
00:43:12.60
54
8
45
00:00:39.20
79
4
49
44
1232
Michael LUPLAU
Michael LUPLAU #1232
Male Veteran Male (40-49)
01:40:53.30
01:40:53.30
5
(37)
Veteran Male (40-49)
5
Male
37
WA
AUS
Michael Luplau
Michael Luplau
Michael Luplau
5:29 min/km
00:17:25.75
255
35
135
00:39:37.48
32
4
25
00:43:12.46
53
7
44
00:00:37.59
52
2
33
34
1283
Greg ONEILL
Greg ONEILL #1283
Male Vintage Male (50-59)
01:38:27.29
01:38:27.29
2
(31)
Vintage Male (50-59)
2
Male
31
WA
AUS
Greg Oneill
Greg Oneill
Greg Oneill
5:21 min/km
00:14:00.85
72
3
35
00:40:42.27
44
2
34
00:42:57.57
52
5
43
00:00:46.58
194
6
105
324
1184
Guy HOPKINS
Guy HOPKINS #1184
Male Vintage Male (50-59)
02:13:31.69
02:13:31.69
17
(180)
Vintage Male (50-59)
17
Male
180
WA
AUS
Guy Hopkins
Guy Hopkins
Guy Hopkins
7:16 min/km
00:20:46.49
374
19
187
01:08:29.90
409
22
208
00:42:56.95
51
4
42
00:01:18.34
405
19
199
27
1257
Phil MILBURN
Phil MILBURN #1257
Male Vintage Male (50-59)
01:36:20.92
01:36:20.92
1
(25)
Vintage Male (50-59)
1
Male
25
WA
AUS
Phil Milburn
Phil Milburn
Phil Milburn
5:15 min/km
00:12:01.85
16
1
8
00:40:37.71
43
1
33
00:42:54.92
50
3
41
00:00:46.43
188
5
103
15
1119
Pete DUZEVICH
Pete DUZEVICH #1119
Male Prime Male (18-39)
01:31:26.78
01:31:26.78
12
(15)
Prime Male (18-39)
12
Male
15
WA
AUS
Pete Duzevich
Pete Duzevich
Pete Duzevich
4:59 min/km
00:12:42.23
33
11
18
00:35:19.89
8
4
7
00:42:49.46
49
26
40
00:00:35.20
27
12
18
46
1010
Jason AVERY
Jason AVERY #1010
Male Prime Male (18-39)
01:40:59.74
01:40:59.74
24
(39)
Prime Male (18-39)
24
Male
39
WA
AUS
Jason Avery
Jason Avery
Jason Avery
5:30 min/km
00:15:33.22
161
38
88
00:42:14.47
66
29
47
00:42:35.49
48
25
39
00:00:36.55
41
19
28
43
1088
Matthew DAVEY
Matthew DAVEY #1088
Male Prime Male (18-39)
01:40:51.82
01:40:51.82
23
(36)
Prime Male (18-39)
23
Male
36
WA
AUS
Matthew Davey
Matthew Davey
Matthew Davey
5:29 min/km
00:15:09.28
135
35
75
00:42:19.14
68
30
49
00:42:34.27
47
24
38
00:00:49.12
220
61
117
73
1334
Ian SANDOVER
Ian SANDOVER #1334
Male Masters Male (60+)
01:44:54.14
01:44:54.14
1
(58)
Masters Male (60+)
1
Male
58
WA
AUS
Ian Sandover
Ian Sandover
Ian Sandover
5:43 min/km
00:14:09.03
80
1
41
00:47:28.43
175
1
119
00:42:32.35
46
1
37
00:00:44.31
152
1
85
21
1385
James WASHBOURNE
James WASHBOURNE #1385
Male Prime Male (18-39)
01:35:13.21
01:35:13.21
15
(20)
Prime Male (18-39)
15
Male
20
WA
AUS
James Washbourne
James Washbourne
James Washbourne
5:11 min/km
00:12:18.91
23
8
11
00:39:43.48
34
16
26
00:42:32.03
45
23
36
00:00:38.77
69
26
43
1
2
3
4
5
6
7
8
[9]
10
Page 9 of 10 (494 items)